DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-10-2019 06:20   Güncelleme : 20-10-2019 08:52

Lübnan’da 4 bakanın istifası istendi

Lübnan Güçleri Partisi Başkanı Semir Caca, ülkedeki hükümet karşıtı gösteriler üzerine partisinin milli birlik hükümetindeki bakanlarının istifasını istedi.

Lübnan’da 4 bakanın istifası istendi

Başbakan Saad el-Hariri’nin siyasi müttefiklerinden Hristiyan Lübnan Güçleri Partisi lideri Caca, düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki ekonomik sıkıntılar ve yeni vergiler sebebiyle perşembe gününden beri devam eden hükümet karşıtı protestolar hakkında değerlendirmede bulundu.

Milli birlik hükümetinde bulunan Lübnan Güçleri Partisinden 4 bakanın istifasını istediklerini duyuran Caca, mevcut hükümetin Lübnan’ı içinde bulunduğu durumdan kurtarmak için uygun kararlar alacağına güvenlerinin kalmadığını söyledi.

Geçen yıl mayıs ayında gerçekleştirilen genel seçimlerde 15 koltukla parlamentoda temsil edilen Lübnan Güçleri Partisi’nin lideri Caca, krizin çözümü için yetkililerde herhangi bir ciddiyet görmediklerini ileri sürerek, ülkede yeni bir hükümetin kurulması gerektiğini söyledi.

Lübnan milli birlik hükümeti

Lübnan’da milli birlik hükümeti, geçen yıl mayıs ayında yapılan seçimlerden yaklaşık 9 ay sonra 31 Ocak 2019’da, parlamentoda 3 sandalyesi bulunan Hristiyan Ketaib Partisi’nin dışındaki siyasi partilerin ortaklığında kurulmuştu.

İran ve Suriye rejimine karşı Arap ülkelerinin desteğini alan 14 Mart Bloku’ndan Başbakan Hariri’nin partisi Müstakbel Hareketi ve Lübnan Güçleri Partisi, 30 bakandan oluşan kabinede 10 sandalyeyi elinde tutuyor. İran ve Suriye destekli 8 Mart Bloku’nu oluşturan Hizbullah ve müttefiklerinin ise 18 bakanlıkla milli birlik hükümetinde temsil hakkı bulunuyor.

14 Mart Bloku’na yakınlığıyla bilinen Dürzi İlerlemeci Sosyalist Partisi de hükümette 2 bakanla temsil ediliyor.

2015’ten bu yana en yaygın gösteriler

Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme teşebbüsüne tepki olarak 17 Ekim Perşembe günü protestolara başlamıştı.

İletişim Bakanı Muhammed Şukayr’ın, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi kararından vazgeçildiğini açıklamasına rağmen ülkenin dört bir yanına yayılan eylemler dinmedi.

Lübnan’da 2015’te çöp krizi sebebiyle patlak veren protestolardan sonra ilk defa bu çapta gösteriler düzenlendiği belirtiliyor.

Lübnan’ın kamu borcu 86,2 milyar dolar

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip bulunan Lübnan’da, 2011’de Suriye’deki krizin başlamasıyla maruz kalınan mülteci dalgaları ve siyasi çalkantılar sebebiyle ekonomik sıkıntılar yaşanıyor.

Maliye Bakanlığının mayısta yayımlanan raporuna göre, ülkede kamu borcu 2019’un ilk çeyreği itibarıyla 86,2 milyar dolara ulaştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA