KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-10-2019 23:15   Güncelleme : 20-10-2019 23:30

Tarihî kitabeyi tahrip eden güvenlik kamerası söküldü

Kapalı Çarşı’nın Fesçiler Kapısı’nın Hattat Sâmi Efendi’ye ait dünyaca meşhur celî talik kitâbesi üzerine güvenlik kamerası takıldı. Tepkiler üzerine, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, yapılanın kabul edilemez olduğunu belirterek, kameranın söküldüğünü ve sorumluları hakkında işlem yapılacağını açıkladı.

Tarihî kitabeyi tahrip eden güvenlik kamerası söküldü

Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Berk, Kapalı Çarşı’nın Fesçiler Kapısı’nın üzerindeki Hattat Sâmi Efendi’nin dünyaca meşhur Celî Talik kitâbesinin üzerine güvenlik kamerası takılmasına tepki gösterdi.

Sosyal Medyada kitabenin fotoğrafını yayınlayan Süleyman Berk, tepkisini twitter sayfasında şöyle dile getirdi:

“Şu yapılana ne demeli? Hattat Sâmi Efendi’nin dünyaca meşhur celî talik kitâbesi üzerine kamerayı vidalamak hangi aklın eseri? Kitâbe zaten sağından solundan tâcize uğramıştı; düzeltilir diye beklerken, bunu gördük; yazık!”

Doç. Dr. Süleyman Berk’in bu tepkisi üzerine, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, twitter sayfasında konuya dair açıklamada bulundu. Yılmaz, şunları kaydetti:

Kabul edilemez bir durum... Kapalıçarşı Kat Malikleri Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş ile görüştük. Güvenliğin izinsiz işlemi. Kamera söküldü. Mesuller hakkında gerekli işlem yapılacak. İlgisi için Vakıflar 1. Bölge Müdürümüz Mürsel Sarı ve hassasiyet sahiplerine müteşekkirim.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA