KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 21-10-2019 01:33   Güncelleme : 21-12-2019 21:55

100 ciltlik Kadı Sicilleri internette erişime açık

Araştırmacılar için çok büyük değer taşıyan ve 1557-1911 yılları arasındaki Osmanlı dönemine ait Kadı Sicilleri (mahkeme defterleri), internet ortamında erişime açıldı. Daha önce 40 cildi erişime açılan kadı sicillerine, ikinci aşmada 60 cilt daha eklendi.

100 ciltlik Kadı Sicilleri internette erişime açık

Osmanlı Devleti’nin en önemli hukukî belgeleri olarak kabul edilen Kadı Sicilleri, araştırmacılar için çok büyük değer taşıyan bir kaynak durumundaydı. Ancak Kadı Sicilleri, farklı kişilerin el yazılarıyla yazılmış olmaları sebebiyle, okunmasında güçlükler yaşanıyordu. Bu mahkeme defterlerinin dizinleri de olmadığı için, kayıtlar arasında aranan bilgilere kolayca ulaşılamıyordu.

Osmanlı döneminde sur içi, Üsküdar, Galata ve Eyüp olarak 4 bölgeye ayrılmış olan başkent İstanbul’da 10 bin civarında mahkeme defteri bulunuyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. ve Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi ortaklığı ile, 1557-1911 yılları arasındaki döneme ait “İstanbul Kadı Sicilleri”, uzman bir kadro tarafından yayına hazırlandı.

“İstanbul Kadı Sicilleri Projesi” kapsamında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) ortaklığıyla hazırlanan 40 cilt, internet ortamında erişime açılmıştı.

Proje yöneticisi Prof. Dr. M. Âkif Aydın, bu 40 cilde 60 cilt daha eklendiğini ve internette erişime açıldığını bildirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA