GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-10-2019 02:19   Güncelleme : 22-10-2019 02:24

“Rusya, İslâmî hareketlerin yayılmasını Türkiye ile önlüyor”

Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, Rusya’nın Türkiye ile yakınlaşarak, İslâmî hareketlerin Rusya içine yayılmasını önlediğini ileri sürdü.

“Rusya, İslâmî hareketlerin yayılmasını Türkiye ile önlüyor”

Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, YouTube üzerinden yayın yapan “Her Açıdan TV” için Gazeteci Ruhat Mengi’ye verdiği mülâkatta, 9 Ekim’de başlayan Barış Pınarı Harekâtı ile Türkiye’nin ABD ve Rusya ile ilişkilerini de değerlendirdi. Prof. Köni, 15 Ekim’de yayınlanan mülâkatında, Rusya’nın Türkiye’den beklentisi konusunda şunları söyledi:

İslâmî hareketler, petrol boru hattı ve silah satışı

“Rusya’nın Türkiye’den çok büyük beklentileri var. İslâmî hareketlerin Kafkasya üzerinden Rusya içine yayılmasını durduruyor, Türkiye ile yakınlaşarak. Çünkü yukarı doğru Volga boylarında Türk boyları var. Bu, Moskova’ya kadar gidiyor. İkincisi, boru hatlarının yeniden bir geçiş boyutu var biliyorsunuz; Kuzey Akım Projesi. Peşinden, nükleer enerji santrali. İşte S-400’leri sattı ama ‘SU-57’ler de var. Onları da almak isterseniz iyi olur’ gibi, birtakım askerî malzeme verme, ben başka bir kelime de kullanıyorum, verme durumu da var. Amerika’nın da bu sırada ‘Bunları çalıştırmayın biz de size F-35 satalım’ filan… Bir yandan böyle dostluk ilişkileri; ‘Dur! Şunu yapma, bunu yapma’ ama öbür yandan da mal kakalama boyutunda birtakım çabalar var.”

Nasıl şehit veriyoruz, bilemiyorum

Prof. Köni, harekât sırasında TSK’nın şehit vermesi konusunda da dikkat çeken ifadeler kullandı. Köni, “Çok büyük bir heyecan dalgası da yok. Dikkat ederseniz, yani toplum, tabi bu olayları destekliyor, yani teröre karşı olayları destekliyor ama böyle bir savaş var, heyecanlı, arabalar gidip geliyor filan, dikkat ederseniz şehir filan sakin. Zaten önde de Arap güçleri var. Yani Arap millî ordusu ön tarafta gidiyor. Arada sırada şehit veriyoruz ama nasıl oluyor? Arkaya mı ateş ediyorlar, onu da bilemiyorum, önde çünkü Araplar var” diye konuştu.

Hükümetin aldığı risklerin sonucunun yansımalarını bilemiyoruz

“Herhangi bir terörist gücün düzenli bir orduya, İran ordusu da olabilir, Türk ordusu da, karşı durması mümkün değil” diyen Köni, sözlerine şöyle devam etti:

“Zaten çekiliyorlar. Kısa süreli çakışıyorlar. İlk girdiğimiz yerler de Arap bölgeleridir. Burası Kürtler tarafından yönetiliyordu. İşgal altındaydı, çekildi. Şimdi öbür yanlar, doğu ve batı, Kürt şehirleri. Yani Suriyeli Kürtlerin de oturduğu yerler. Onlar içinde de PKK / YPG var ama asıl Kürt yerleşim yerleri. Şimdi oradaki operasyonlarda belki şehir içi direnişler olabilir; ama 30 kilometrenin altına inilmeyecekse, 30 kilometre ile 80 kilometre arasında o otonom yapılarını kurarlar. Biz de onu merak ediyorduk. Dedik ki, 30 kilometrede güvenli yapı… Türk ordusu, Türk güvenlik güçleri zaten sınırı koruyor. 30 kilometrelik yapı ne olacak? Ha, bu dışarıdan adamları getirip buraya yerleştireceksiniz. Peki, o bölgenin… Çorak bölgeler oralar. Yani Lazkiye tarafı gibi sulak ve gelişmiş bölge değil. Oranın sulama kanallarının, şehir yapılanmalarının, sosyal yapılanmalarının filan… E böyle bir para yok; ama Avrupalılar mı parayı verir ileride, vermezler mi? Yani bu harekât, hükümetin büyük riskler alabildiğini gösteriyor. O risklerin sonucunun ne gibi yansımaları olacağını bilemiyoruz. Basında olmadığımız için de atış serbestiyetimiz yok; çünkü belli bilgilere dayanmak zorundayız. Basında olsam, çok değişik atışlar yapardım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA