GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-10-2019 00:16   Güncelleme : 23-10-2019 00:45

“1 Mart Tezkeresi ile sonraki süreci de onaylamış oldunuz”

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Türkiye’yi Barış Pınarı Harekâtı’nı düzenlemeye mecbur eden şartların geçmişte yapılan hatalardan kaynaklandığını ifade ederek, “Siz 1 Mart tezkeresini imzalarsanız, sonraki sürece de aslında onay veren bir devlet haline gelirsiniz” dedi.

“1 Mart Tezkeresi ile sonraki süreci de onaylamış oldunuz”

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5’de yayınlanan “Buyurun Başlıyoruz” isimli programda, Gazeteci Yazar Bilâli Yıldırım’ın güncel siyasî konulara dair sorularını cevapladı.

Olayları değerlendirmede kullanılan kelimelerin ve kavramların önemine işaret eden Kurdaş, globalleşme / küreselleşme konusunu da değerlendirdi.

Globalleşme değil asimilasyon

Globalleşme Türkiye’de eski İstanbul kültürünün bütün ülkeye yayılması şeklinde uygulanmış olsaydı buna itiraz etmeyeceğini dile getiren Kurdaş, “İstanbul Türkçesini bile yok eden, İstanbul beyefendiliğini bile yok eden bir küreselleşmeden bahsediyoruz” dedi.

Kurdaş, gelinen aşamada İstanbul’un Nişantaşı ilçesindeki insanlarla Hakkâri’nin, Giresun’un, Çankırı’nın herhangi bir ilçesindeki insanların aynı televizyon dizisi ve aynı kültürle beslendiklerine işaret etti. Kurdaş, “Bu bir globalleşme (küreselleşme) değildir; bu bir asimilasyondur. (…) Maalesef küreselleşme, sadece bizim şeklimizi, şemailimizi değiştirmiyor; aynı zamanda kalbimizdeki ve zihnimizdekini de değiştirdiği için faydalı bulmam mümkün değil” diye konuştu.

Ümmetin bağımsızlığının ve özgürlüğünün Batılı kavramlarla değil İslâm Birliği bağlamında düşünülmesi halinde gerçekleşebileceğini ifade eden Kurdaş, düşünmeye vakit bırakılmadığını söyledi.

Kurân kavramlarını Batı kavramları kadar bilmiyoruz

Batılı kavramların bilinmesine rağmen Kur’ân kavramlarının bilinmeyişinden yakınan Kurdaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Meselâ siz bana sorsanız, deseniz ki ‘Laisizmi anlat’, herhalde konuşurum ben bir saat. Sen de konuşursun bir saat; ama ilah kavramı, başat bir Kur’ân kavramıdır, sen ve ben dahi ilah kavramı üzerine bir beş dakika konuşmakta zorlanabiliriz. Hadi bir çırpıda, siz bana sorsanız ki, bir ‘on tane Kur’ân kavramı sayın’, inanın zorlanırım gibi geliyor. Ben de size sorsam, siz de zorlanırsınız. Batılı kavramlar, sürekli tekrarlanan kavramlar. Hem tezlerde, hem medya düzeninde ve sürekli tekrarlandığı için küreselleşmeye, bu kasırgaya yardım ediyor ve rüzgâr oluyor. Aslında ifsat da bu tezlerdeki kelime ve kavramlarla başlamış oluyor; çünkü kelime ve kavram, bizim düşünce köşe taşlarımızdır. O kelime ve kavramlar, bize adeta bir istikamet belirler. Doğal olarak biz, Batının kavramlarıyla konuştukça, düşündükçe, tavır aldıkça, sonuçta ümmetin sorunlarını, Türkiye’nin sorunlarını çözelim diye niyet etsek de, iyi bir şekilde varacağımız sonuç, bu sonuçtur. Bundan daha iyisi olmaz yani. Çünkü kelime ve kavram, menşei (kaynağı) neresiyse onun hizmetkârıdır, benim değil.”

Barış Pınarı Harekâtı’na diplomatik hazırlık yapılmamış

Bir soru üzerine Barış Pınarı Harekâtı’nı da değerlendiren Kurdaş, harekâta diplomatik açıdan yeterince hazırlanılmadığının anlaşıldığını, bunun en iyi göstergesinin de ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektup olduğunu ifade etti. Kurdaş, “Barış Pınarı Harekâtı’na başladık, hiç kimse destek vermedi. Demek ki diplomatik bir ön hazırlık yapılmadı” dedi.

Kurdaş, harekâta ihtiyaç duyulmaması için yapılması gerekenler yapılmadığından dolayı harekâta mecbur kalındığını ifade ederek, “Bu harekât, mutlaka yapılması gereken bir harekât değildi; ama şu zamanda mutlaka yapılması gereken bir harekât haline gelmiştir” dedi.

1 Mart Tezkeresi ile sonraki süreci de onaylamış oldunuz

Kurdaş, 1 Mart tezkeresi ile ABD’nin bu coğrafyada yerleşik hale geldiğini, geçmişte YPG için eğit-donat projeleri uygulandığını, ABD tarafından 30 bin TIR dolusu silah bölgeye sevk edilirken hiçbir itirazda bulunulmadığını ve hiçbir tedbir alınmadığını, muhalif grupların Türkiye tarafından silahlandırıldığını hatırlattı. Kurdaş, Suriye cephanelik haline getirilirken ve küresel bir terör örgütü olan DEAŞ, adeta kargo ile bölgeye taşınırken iktidarın hiç sesinin çıkmadığını ileri sürdü. Kurdaş, “Siz 1 Mart tezkeresini imzalarsanız, sonraki sürece de aslında onay veren bir devlet haline gelirsiniz” dedi.

Pence ve Pompeo, Türkiye’den sonra İsrail’e gittiler

Her programda cevabı aranacak olan “Neden oldu?” sorusuna, “Bir defa Amerika yüzünden olmadı” diye karşılık veren Kurdaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Hep kendimize bakacağız. Herkes, kendi yapması gerekeni yapıyor. Amerika diyor ki, “Amerika’nın menfaatleri, İsrail’in güvenliği” diyor. Bunu yeni demiyor; kurulduğu günden beri… Çok ilginçtir, Pence ve Pompeo, Türkiye’den sonra biliyorsun bu ateşkesi ilân ettiler, sonra Tel Aviv’e, İsrail’e uçuverdiler ve orada Burak Duvarı, onların “Ağlama Duvarı” dediği yerde gördük kendilerini.”

Mustafa Kurdaş, her pazartesi günü “Buyurun Başlıyoruz” programında gündemi değerlendirecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA