GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-10-2019 02:21   Güncelleme : 23-10-2019 02:35

Erdoğan: Soçi mutabakatı yeni bir dönemi başlatacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Soçi şehrinde Devlet Başkanı Putin’le yaptıkları anlaşma hakkında, “Değerli dostum Putin ile varmış olduğumuz bu mutabakatın Suriye’nin kalıcı istikrarı ve terörden arındırılması yolunda yeni bir dönemi başlatacağına inanıyorum” dedi. Erdoğan ve Putin’in açıklamalarından sonra, 10 maddelik mutabakat metni, her iki ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından okundu.

Erdoğan: Soçi mutabakatı yeni bir dönemi başlatacak

Soçi zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine, Suriye meselesini müzakere etmek üzere dün Rusya’nın Soçi şehrine gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanlığı yazlık konutunda gerçekleştirilen Türkiye ve Rusya heyetleri arasındaki görüşmeden önce yaptığı açıklamada, görüşmenin, barışın çok daha güçlü bir şekilde ele alınmasına ve Barış Pınarı Harekâtı’na çok ciddi fırsatlar sağlayacağına inandığını söyledi.

Görüşme, yaklaşık 6 saat sürdü. Erdoğan ve Putin, ortak basın toplantısında gazetecilere bilgi verdiler.

Bölgedeki barışı Türkler ve Suriyeliler birlikte sağlayacak

İlk açıklamayı Putin yaptı. Putin, Suriye’nin kuzeydoğusunda bölücü tutumların ve anlaşmazlıkların suni şekilde körüklendiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin millî güvenliğine yönelik adımlar atmak isteğini anlayışla karşıladığımızı birçok kez söyledik. Türkiye’nin bölgede artan terör, etnik ve dinî anlaşmazlıklar sebebiyle yaşadığı endişeyi paylaşıyoruz. Suriye’de kalıcı istikrarın sağlanması, ancak bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı duyarak olur. Bu bizim ilkesel tutumumuzdur. Bölgedeki barışı ve istikrarı, Türkler ve Suriyeliler birlikte sağlayacak. Karşılıklı saygı olmazsa bu mümkün olmayacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde, Suriye’de siyasî sürece dair atılacak adımları da istişare ettiklerini belirten Putin, “Astana formatının garantör ülkeleri, Suriye’deki siyasî çözüm sürecine titiz şekilde yıllarca çalıştılar. Sahadaki olayların komite çalışmalarını engellemesi gerekiyor. İnsanî yardım konusunu da görüştük; Suriyeli göçmenlerin en hızlı şekilde ülkelerine dönmeleri gerekiyor. Bu, en başta Türkiye olmak üzere Suriyelileri kabul eden ülkelerin üzerindeki sosyo-ekonomik yükleri de hafifletecektir.” diye konuştu.

Suriye içerisinde sağlanacak diyaloğun önemli olduğunu vurgulayan Putin, Suriye hükümeti ile Suriye’nin kuzeydoğusunda yaşayan gruplar arasında kapsamlı diyalogun başlatılması gerektiğini söyledi.

Putin, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası kamuoyuna da çağrıda bulunarak, Suriyelilere ayrım yapmadan, ön şart koşmadan insanî yardım yapılması gerektiğini vurguladı.

Soçi’de gerçekleşen görüşmelerin sonucunun önemine değinen Putin, “Uzun ve sıkı çalışmamız sonucu varılan mutabakata dair memnuniyetimi ifade etmem gerekiyor. Çok uzun bir çalışmadan sonra alınan karar, Suriye’nin Türkiye sınırındaki meseleyi halledecek” dedi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin de artmaya devam ettiğini kaydeden Putin, şunları söyledi:

“Ülkelerimiz arasında ulusal para birimlerinin kullanılmasına yönelik anlaşma, ticaretin daha da artmasına katkıda bulunacaktır. Sadece Rus rublesi ve Türk lirasının daha aktif kullanımı değil, aynı zamanda Türkiye’deki Rus MIR kartlarının kullanımını ve Türk bankalarının, Rusya Merkez Bankasının mesaj iletim sistemine bağlanması ile ilgili de konuştuk. Bunun turizmin genişlemesine yönelik bir adım daha olduğuna inanıyorum.”

“100 milyar dolarlık hedefimiz için de önemli bir adım”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Rusya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, trafik kazasında hayatını kaybeden Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının 2 Rus çalışanı ile Krasnoyarsk’ta baraj inşaatında hayatını kaybeden 15 Rus vatandaşı için başsağlığı dileklerini iletti.

Görüşmelerinde ana gündemin Suriye’deki gelişmeler olduğunu, ancak ikili ilişkileri de ele alma fırsatı bulduklarını belirten Erdoğan, “Ekonomi alanında Sayın Başkanın da az önce ifade ettiği gibi millî paralarla ticaretin artırılmasına, buna yönelik anlaşmayı da bildiğiniz gibi kısa süre önce imzalamıştık. Bu anlaşmanın 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefimize ulaşma yolunda önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve TürkAkım projelerinde iki ülke iş birliğinin sürdüğünü, S-400’lerle ilgili de belirlenen takvim çerçevesinde teslimatların yapıldığını anlatan Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde de ortak çıkarlarımız doğrultusunda bu gayretli çalışmalar kararlılıkla devam edecektir.” dedi.

Erdoğan, savunma sanayisi alanında da çok ciddi adımlar attıklarını ve atmaya da devam edeceklerini kaydetti.

“İdlib’de saldırılarda bir azalma yaşandığını görmek memnuniyet verici”

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye’de barış, huzur ve istikrarın tesisi için gerek ikili düzeyde gerekse Astana formatı kapsamında çok ciddi çaba harcadıklarını belirten Erdoğan, ortak çabalar neticesinde Soçi muhtırası dahil pek çok önemli karara imza attıklarını söyledi.

Erdoğan, 16 Eylül’de yapılan Ankara Zirvesi ile Anayasa Komitesi’nin kuruluşunu ilân ettiklerini hatırlatarak, 30 Ekim’de komitenin ilk kez toplanacağını vurguladı. Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Beklentimiz, Anayasa Komitesi’nin Suriyelilerin meşru ve haklı beklentileri çerçevesinde gerçek ve kapsamlı bir siyasî değişiminin önünü açmasıdır. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki durum da yaptığımız görüşmelerin gündemindeydi. Gelinen aşamada İdlib’de nisbî bir sükûnetin tesis edildiğini, saldırılarda bir azalma yaşandığını görmek memnuniyet vericidir. Bundan sonraki süreçte ana gayemiz, istikrar ortamını güçlendirmek ve kalıcı hale getirmektir. Türkiye olarak gerek Rus dostlarımızın endişelerinin giderilmesi gerekse sahada sükûnetin muhafazası için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Bugün Sayın Başkan ile ağırlıklı olarak Barış Pınarı Harekâtımız bağlamındaki son gelişmeleri ele aldık. Sayın Putin’e harekâtımız hakkında kapsamlı bilgi verdim. Daha önce ifade ettiğim gibi harekâtın ana gayesi, bölgeden PKK/YPG terör örgütünün çıkartılıp, Suriyeli sığınmacıların geri dönüşünü sağlamaktır. Bu harekât, aynı zamanda bölücü terör tehdidini ortadan kaldırarak, Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve siyasî birliğini de garanti altına almaktadır. Bizim hiçbir zaman ülkenin toprağında, egemenliğinde gözümüz yoktur.”

“Geri dönüşleri kolaylaştıracak projelere imza atacağız”

Türkiye olarak, şimdiye kadar sahada hassasiyetle adım attıklarını belirten Erdoğan, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları ile 4 bin kilometrekarelik alanı teröristlerden temizlediklerini hatırlattı.

Türkiye’nin güvenli hale getirdiği bölgeye 365 bin Suriyelinin gönüllü olarak geri döndüğünü aktaran Erdoğan, “Bir dönem terörle, çatışmalarla anılan Suriye toprakları, Türkiye’nin çabaları neticesinde yıllar sonra yeniden huzura ve istikrara kavuştu. Bu modeli Suriye’nin kuzeyindeki diğer yerlere de teşmil etmek istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin 350 bini Kürt, 3 milyon 650 bin Suriyeliye son 8,5 yıldır kucak açan bir ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Artık bu kardeşlerimizin vatan hasretini dindirecek adımları atmamız gerekiyor. Barış Pınarı Harekâtının bir diğer önemli nedeni işte bunu temin etmektir.” diye konuştu.

Harekâtla güvenli hale getirilecek alana önce bir milyon, akabinde bir milyon Suriyelinin daha yerleşeceğini duyuran Erdoğan, buna dair planları muhataplarıyla paylaştıklarını bildirdi.

Erdoğan, uluslararası toplumun da katkı ve desteğiyle bu önemli planı hayata geçireceklerini belirterek, “Bu süreçte, Rus dostlarımızla beraber çalışacak, gönüllü geri dönüşleri kolaylaştıracak projelere imza atacağız.” dedi.

“Mutabakat yeni bir dönemi başlatacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Putin’le terörle mücadele, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasî birliğinin sağlanması ile mültecilerin geri dönüşü noktasında tarihî bir mutabakata imza attık. Bu muhtıraya göre, Türkiye ve Rusya, Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir gündeme izin vermeyecektir. 23 Ekim öğlen 12.00’den itibaren 150 saat içinde YPG’li teröristler ve silahları, 30 kilometrenin dışına çıkarılacak. Örgütün tahkimat ve mevzileri imha edilecektir. 150 saatin sonunda Barış Pınarı Harekâtı alanı sınırlarının batısı ve doğusunda, 10 kilometre derinlikte Türk-Rus devriyeleri başlayacaktır. Tel Rıfat ve Münbiç’teki tüm YPG’li teröristler, silahlarıyla beraber bu bölgenin dışına çıkarılacaktır. Terörist sızmalara karşı her iki ülke gereken önlemleri alacak. Muhtıranın gözetimi ve koordinasyonu için ortak bir mekanizma kurulacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi Türkiye ve Rusya Suriye krizinin siyasî çözüme kavuşturulması için çabalarını sürdürecektir. Değerli dostum Putin ile varmış olduğumuz bu mutabakatın Suriye’nin kalıcı istikrarı ve terörden arındırılması yolunda yeni bir dönemi başlatacağına inanıyorum.”

Muhtıranın hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, “Suriye’nin komşusu ve Suriye halkının dostları olarak, bu ülkede barış, güvenlik ve istikrarın yeniden hakim olması için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Erdoğan, Putin’e misafirperverliği için teşekkür etti.

Erdoğan ve Putin’in açıklamalarından sonra, 10 maddelik mutabakat metni, her iki ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından okundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA