GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-10-2019 04:24   Güncelleme : 23-10-2019 04:30

Perinçek: Bir dönem Türkiye de Suriye’ye terör ihrac etti

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Suriye’deki muhalif grupları Türkiye’deki FETÖ yapılanmasına, Esad yönetiminin bu gruplarla mücadelesini de Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’na benzetti. Perinçek, “Tabi biz de suça biraz katıldık yani işin açıkçası. Ben bunları konuşmak istemem ama bizim Türkiye’nin de Suriye’ye bir terör ihracatı oldu 2010 sonrasında” dedi.

Perinçek: Bir dönem Türkiye de Suriye’ye terör ihrac etti

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, TV 100’de yayınlanan “Yüz Yüze” programında, Prof. Dr. Ahmet Kasım Han’ın sorularını cevapladı.

Askerî harekâtlar, Türkiye’nin ABD ile savaşının parçaları

Barış Pınarı Harekâtını değerlendiren Perinçek, gelinen aşamayı ABD’nin bölgedeki yenilgisi olarak tanımladı. Perinçek, Türkiye’nin, Suriye’nin, Rusya’nın, İran ve Irak’ın silahlı güçlerinin, ABD’nin silahlı gücüne boyun eğdirdiğini söyledi. Perinçek, “Ve en sonunda ABD, artık bölgemizde tutunamıyor. O yüzden gitme kararları almaya başladı” dedi. Türkiye açısından bu sürecin 24 Temmuz 2015’te PKK’nın hendeklere gömülmesiyle başladığını belirten Perinçek, daha sonra 15 Temmuz FETÖ darbesinin bastırılması, 24 Ağustos 2016’daki Fırat Kalkanı, 20 Ocak 2018’deki Zeytin Dalı Harekâtının hepsinin, ABD ile Türkiye arasındaki bir savaşın parçaları olduğunu söyledi.

Hedefin PKK’yı Suriye’nin güneyine sürmek değil bütünüyle teslim almak olması gerektiğini söyleyen Perinçek, Türkiye’nin süratle Suriye, Rusya ve diğer bölge ülkeleriyle iş birliği yaparak, PKK’yı bitirip kesin sonuca ulaşması gerektiğini ifade etti.

Atatürk de kendi vatandaşlarımızı bastırmıştı

“Beşar Esad, kendi vatandaşlarını öldürmüş bir katil değil mi?” sorusunu da cevaplayan Perinçek, “Biz, Çanakkale savaşında 130 bin Anzak İngiliz’i öldürdük, katil miyiz?” diye sordu. Perinçek, “Ama onlar düşmandı; bu onun kendi vatandaşları” itirazına da şu karşılığı verdi:

“Peki, Atatürk, İstiklâl Savaşı’nın başında Düzce, Hendek, efendim Bolu, Biga, Konya, Yozgat’taki iç isyanlarda kendi vatandaşlarımızı bastırdı. En son 15-16 Temmuz gecesi katil mi olduk?”

ABD, Müslüman Kardeşler’i kışkırttı

“O zaman siz, FETÖ ile Suriye’deki muhalefeti, birbiriyle aynı fonksiyona sahip olarak mı görüyorsunuz?” sorusu üzerine de Perinçek, Müslüman Kardeşler / İhvân-ı Müslimîn’in 1980’lerde ABD tarafından Suriye yönetimini devirmek için kışkırtıldığını ileri sürdü. Perinçek, “E şimdi yarın Sayın Erdoğan’a, bir Türkiye hükümetine karşı kargaşalıklar çıkartılsa ve birtakım kışkırtmalar yapılsa, buna birtakım etnik falan unsurlar da dahil edilebilse ne olacak? Kendi vatanımızı savunacağız. Atatürk’ün yaptığı da bui sonuç itibariyle” diye konuştu.

Türkiye’nin de Suriye’ye terör ihracatı oldu

Özgür Suriye Ordusu’nun (Suriye Millî Ordusu’nun) artık Türkiye ile beraber olduğuna işaret eden Perinçek, sözlerine şöyle devam etti:

“Tabi biz de suça biraz katıldık yani işin açıkçası. Ben bunları konuşmak istemem ama bizim Türkiye’nin de Suriye’ye bir terör ihracatı oldu 2010 sonrasında. Birtakım terör örgütlerini falan Amerika planları çerçevesinde… Kendi kendimize zarar verdik. Yani sonuç itibariyle Suriye’nin toprak bütünlüğünün bozulması… Suriye’deki rejim, Amerika’ya karşı başını dik tutan bir rejimdi. O Türkiye için bir garantiydi. O rejimi niye istikrarsızlığa yönelten planların içinde olduk? Ama biz bunların hepsini unutalım, kapatalım; çünkü önümüze bakmamız lâzım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA