GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-10-2019 23:34   Güncelleme : 24-10-2019 02:34

Karamollaoğlu: Binlerce TIR dolusu silah, aslında neyin hazırlığı?

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, ABD tarafından Suriye’nin kuzeyine gönderilen binlerce TIR dolusu ağır silahın kamuoyuna YPG’ye yardım olarak takdim edildiğini, ancak aslında ileri bir tarihte gerçekleştirilmesi muhtemel büyük bir askerî harekâta hazırlık için depolanmış olabileceğini ima etti. Karamollaoğlu, “Bu hakikaten YPG’ye mi destek, yoksa yarın ABD, o bölgede bir harekât yaparsa ihtiyaç duyacağı silahları bir yerde depoluyor mu?” diye sordu.

Karamollaoğlu: Binlerce TIR dolusu silah, aslında neyin hazırlığı?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

Barış Pınarı Harekâtı’nı değerlendiren Karamollaoğlu, ABD ile varılan anlaşma sonrası tam bir kargaşa yaşandığını ifade ederek, “Bir taraftan ABD’nin hâlâ Türkiye’nin stratejik müttefiki olduğu, bizim ABD’nin dostu olduğumuz vurgulanıyor; ama ABD’nin bizim dostumuz olup olmadığı konusunda tabii biraz tereddütler var. Biz dostlukta ısrar ediyoruz da ABD’nin ne kadar umurunda, onun pek farkında değiliz; çünkü ABD’nin son zamanlarda aldığı tavır, bizi ciddi mânâda endişeye sevk ediyor” diye konuştu. Meselenin bu aşamaya gelmesinde geçmişte yapılan hataların payı olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, tecrübelerden ders alınmadığını dile getirdi.

“Biz hâlâ, Suriye’nin toprak bütünlüğü türküsünü söyleyerek geziyoruz”

Karamollaoğlu, dış politikanın iflas ettiğini, Avrupa Birliği’ni bir medeniyet projesi olarak gören hükümetin 15 yılda bir arpa boyu yol kat edemediğini, 30 fasıldan sadece birisinin açılabildiğini ifade etti. Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Suriye problemi diye bir problem, 10 sene önce yoktu, şimdi var. Bize milyarlara mal oldu. Yüzlerce şehit verdik. Suriye mahvoldu. Milyonlarca mülteciyi barındırmak mecburiyetinde kaldık; ama şimdi içinde bulunduğumuz durumdan nasıl kurtulacağımızı bilemiyoruz. Sayemizde ABD, Suriye’ye girdi. Sayemizde Rusya, Suriye’de tam mânâsıyla bir mekân elde etti. İran orada şimdi; ama Suriye darmadağın oldu. Biz hâlâ, Suriye’nin toprak bütünlüğü türküsünü söyleyerek geziyoruz. O istikamette hangi ciddi adım atıldı? Zaten bundan sonra ciddi bir adım atılabilir mi, atılamaz mı, o bile ciddi bir sorun. Bunun vebali, bu hâle gelmesinde rol oynayan herkesin omuzlarındadır. Kimse vebalden kurtulamaz.”

Suriye’deki belirsizlikler

Her ülkenin kendi sınır güvenliğine yönelik tehditlere karşı müdahale hakkına sahip olduğunu, bu sebeple de harekâta destek verdiklerini ifade eden Karamollaoğlu, “Ama ABD ile birlikte olma mecburiyeti ortaya çıktı. Harekât belli bir noktaya geldi; sadece üçte biri, yüzde 30’u tamamlandı. 12 bin kilometrelik toprağın sadece 4 bin kilometresinde varız biz şimdi. Üçte ikisi duruyor” dedi.

ABD ile sağlanan mutabakattan sonra bölgede güvenliğin nasıl sağlanacağı gibi konuların belli olmadığını ifade eden Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Binlerce TIR dolusu silah neyin hazırlığı?

“Herkes bilsin ki ABD Suriye’ye girdi ve burada kalıcı. Trump, ‘çekileceğim’ diyor. Trump’ın kendine göre tüccarca bir mantığı var; ama herkes biliyor ki, özellikle YPG’nin bulunduğu topraklarda, Suriye topraklarında ABD, belki de en büyük üslerinden birisini kurdu. Hiç kimse ondan bahsetmiyor. Kimisi 40 bin, kimisi 60 bin, kimisi 90 bin TIR (dolusu silahla) YPG’ye destek verildi diyor; ama bu hakikaten YPG’ye mi destek, yoksa yarın ABD, o bölgede bir harekât yaparsa ihtiyaç duyacağı silahları bir yerde depoluyor mu? Onu bile bilmiyoruz. ABD, bu bölgede var. ‘Ben çıkmam’ diyor. ‘Filistin problemi, İsrail’le ilgili “Arz-ı Mev’ûd” problemi çözülmeden ben buradan çıkmam’ iddiasında. Trump bu konuda biraz daha ısrarlı olsa bile Pentagon’un (ABD Millî Savunma Bakanlığının) politikaları farklı. Onun için şimdi biz, ABD ile bundan sonraki problemlerimiz nasıl çözülecek, bilemiyoruz. Bu 5 günlük ‘harekâta ara verme’ nasıl neticelenecek bundan sonra, bilmiyoruz.”

Rusya ile yakınlaşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı görüşmeyi ve varılan mutabakatı da değerlendiren Karamollaoğlu, artık ABD’den çok Rusya ile birlikte hareket etme anlayışının ortaya çıktığının anlaşıldığını dile getirdi.

Karamollaoğlu, “Ama bu da yetmeyecek. Bunu onlar da biliyor, biz de biliyoruz; çünkü ABD ve Rusya, hiçbir zaman birbirleriyle çatışma noktasına gelmeyi arzu etmezler. Bugüne kadar gelmediler, gelmeyecekler. Onun için de biz, iki ileri bir geri, bir ileri iki geri… Hangisini tercih ederiz, bilmiyorum. Şimdi müşterek devriye gündeme geliyor. Kiminle? Bir zaman ABD ile müşterek devriye yapacaktık. Arada sırada bizim uçaklarımız, bilmem zırhlı araçlarımız, Amerikan zırhlı araçlarıyla, uçaklarıyla beraber bir dolaştılar, ‘müşterek devriye’ oldu bunun adı. Sonra? Hiçbir şey olmadı.

Türkiye ile İran’ın arasını açmaya çalışıyorlar

Şimdi Rusya ile başladı. Tabii Rusya ile yapılan mutabakatta herkes buna da itiraz etmiyor, “Suriye’nin toprak bütünlüğü” deniyor. Darmadağın olmuş bir Suriye’de toprak bütünlüğü bundan sonra sağlanacak (!) İnşallah… Ama biz (Hükümet) diyoruz ki ‘ille de kuzeyini biz kontrol edeceğiz’. YPG, belli bir yere yerleşmiş, oradan bütünüyle çıkması mümkün değil; adeta bir 30 kilometrelik veya 35 kilometrelik bir hattı bizim murakabemize (gözetimimize, kontrolümüze) devredecek. YPG orada kalacak, ABD orada kalacak, Rus üsleri kalacak, İran kalacak. Hele de son zamanlarda, inşallah böyle bir durum zuhur etmez, İran’la bizim aramızı açmaya mütevellit birtakım çalışmalar var. Çatışmalar organize edilmeye çalışılıyor. 400 yıldır problem yaşamadığımız İran’la eğer bu güçler, bizi çatışma noktasına getirebilirlerse, en büyük başarıyı elde etmiş olurlar. Biz de, İranlılar da dikkatli olmak mecburiyetindeyiz. Bizim, Allah saklasın, böyle bir noktada kavgalı hale gelmemiz, çatışmayı hiç gündeme getirmiyorum da, bu bile Orta Doğu barışına, Türkiye’nin güvenliğine, İran’ın güvenliğine indirilecek en büyük darbe olur.

Israrla söyledik; Orta Doğu’nun problemini, Orta Doğu’daki ülkeler çözmeli. Türkiye, Suriye, İran, Irak, Ürdün, Lübnan… Biz, bir araya gelerek bu problemi çözmek mecburiyetindeyiz; ama buraya, bu bölgede menfaati olanlar, özellikle de İsrail’in ileriye matuf projelerini benimseyenler müdahale ederse, emin olun ki buradan barış çıkmaz. Bekleyip göreceğiz.”

(…) Ne yazık ki, yıllardır değil, on yıllardır söylediğimiz, dikkat çektiğimiz konular, bugün ‘Ne kadar doğruymuşuz’ noktasını Türkiye’nin de dünyanın da gündemine getirdi’ diyen Karamollaoğlu; ama biz, bundan sevinç duymuyoruz. ‘Haklıydık’ diyerek övünmeyi de istemiyoruz; ama yetkililerin bu hususlarda uyanık olmasını, en azından bundan sonra geçerli tedbirleri almasını bekliyoruz.”

Suriye anayasasının Suriye dışındaki güçler tarafından yazılmak istendiğine işaret eden Karamollaoğlu, Suriye’nin dahil olmadığı bir anlaşmanın, Suriye’deki problemlerin çözümüne katkı sağlamayacağının altını çizdi.

Doktorun ‘sen hasta değilsin’ demesiyle hastalık geçmez

Karamollaoğlu, basın toplantısının bu konuya ayırdığı kısmını kapatırken, sözlerini şöyle tamamladı:

“Algı operasyonları, iktidarların kaçınılmaz başvurdukları yoldur; ama herkes bilir ki algı, biraz sonra etkisini kaybeder; gerçekler, problemler hissedilmeye başlar. ‘İyidir, iyidir; hasta değilsin sen. Nereden çıkardın bu hastalığı yahu sen? Ne karnın ağrıyor, ne başın ağrıyor’ dersin, adam da ‘Doktor söylüyorsa hakikaten doğrudur’ diye bir hayale kapılır; ama doktor çıktıktan sonra o ağrılar avdet eder / döner. Şimdi bizim de Suriye problemi, barış harekâtı, ABD ile görüşmeler, ABD’nin takındığı küstah tavır, Rusya ile bir araya gelmemiz… Bunlar, gerçeklerin üstünü örtmüyor. Bizim başka problemlerimiz de var. Sadece dış politikada sınıfta kalmadık. Ekonomik problemleri vatandaş, can havliyle, en derinden yaşıyor yahu! Siz, ne kadar ‘ekonomi iyidir’ derseniz deyin, ekonomik problemleri yaşayanlar, ekonominin iyi olup olmadığını bilir, hisseder. Şu anda ekonomimiz, pamuk ipliğine bağlı. Onun için Trump, ‘Ben askerî bir müdahale yaparım’ demiyor. ‘Sizin askerî olarak canınıza okurum’ diye bir ifade kullanmıyor. ‘Ekonominizi çökertirim’ diyor. Lafı bile Türkiye’yi etkiliyor, lafı…”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA