GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-10-2019 02:12

Avrupa Parlamentosu’na karşı TBMM’den ortak bildiri

TBMM’de grubu bulunan partilerden AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti, Barış Pınarı Harekâtı’na karşı Avrupa Parlamentosunda (AP) alınan karara karşı ortak bildiri yayımladı.

Avrupa Parlamentosu’na karşı TBMM’den ortak bildiri

Yayımlanan bildiride, AP’nin kararının bütünüyle reddedilip kınandığı belirtilerek, AP, terörle mücadelede Türkiye’yle dayanışma göstermek yerine bir terör örgütünün safını tutmakla suçlandı.

Bildiri, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun imzasıyla yayımlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda hazır bulunan AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının ortak açıklaması şöyle:

“Bizler Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda hazır bulunan siyasi parti grupları olarak ülkemizce Suriye’nin kuzeyindeki terör odaklarına karşı icra edilen Barış Pınarı Harekâtı hakkında bugün Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen kararı, yüce milletimiz adına TBMM olarak bütünüyle reddediyor, kınıyoruz.

Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca uluslararası hukuk temelinde yürütülen harekât, PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçleri hedef almıştır. Sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmiş, gereken her önlem uygulanmıştır. Esasen bu hususlar ilgili kurumlarımız tarafından yapılan açıklamalarla da her vesileyle kamuoyuna duyurulmuştur. Avrupa Parlamentosu’nun kararındaki iddiaların tamamı, bugüne kadar defalarca uluslararası kamuoyu nezdinde ve yabancı muhataplarımızla en üst düzeydeki temaslarımızda ilgili makamlarımızca yalanlanmış veyahut gereken izahat getirilmiştir.

Terörle mücadelesinde Türkiye’yle dayanışma göstermek yerine, bir terör örgütünün safını tutmayı ve gündemine hizmet etmeyi tercih eden Avrupa Parlamentosu’na, PKK’nın AB ve NATO tarafından da terör örgütü olarak kabul edildiğini bir kez daha hatırlatma gereğini duyuyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumlarını hedef alan bu tür kararları hiçbir şekilde kabul etmediğimizi, bu kararın Avrupa’nın ortak çıkarları için en ciddi düzeyde sorun doğurma kapasitesinde gördüğümüzü, bu kararın bağlayıcı olması için atılmış ve atılacak her tür adıma karşı milletimizin ortak kararlılığını ve dayanışmasını ifade ettiğimizi, icra organının uluslararası mütekabiliyet çerçevesinde gereken karşılığı vermesinin hak olduğunu kamuoyuna duyururuz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA