Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-10-2019 04:10   Güncelleme : 25-10-2019 04:25

“ABD’nin ‘Mazlum’ kod adlı teröristi bize vermesi lâzım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK’nın Suriye kolu YPG’nin elebaşı”Mazlum” kod adlı kişinin kırmızı bültenle aranan bir terörist olduğunu ifade ederek, Türkiye ile ABD arasındaki suçluların iadesi anlaşması gereği bu kişinin Türkiye’ye teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

“ABD’nin ‘Mazlum’ kod adlı teröristi bize vermesi lâzım”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde TRT ortak yayında gündeme dair soruları cevapladı.

ABD ve Rusya ile varılan mutabakatlara dair bir soru üzerine Erdoğan, Türkiye’nin bölgede belirleyici bir güç olduğunun ispat edildiğini ileri sürdü.

Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı başlamadan önce uluslararası alanda yürütülen diplomatik faaliyetleri özetledikten sonra, ABD’nin YPG’ye silah yardımında bulunmasından yakındı. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Burada işin en acı yanı bizim NATO’da stratejik ortağımız Amerika’dan 30 bini aşkın tır silah, mühimmat, zırhlı araç onlarla beraber Irak üzerinden Suriye’ye girdi. Bütün bunlar terör örgütlerine teslim edildi. Bunları Sayın Başkana izah ettim. Kendisine anlattım. Hatta ilk anlatmam Hamburg’taki G-20 Zirvesi’ndedir. O zaman bin 250 TIR gelmişti. Kendisine bunu anlattığımda, nasıl olur, böyle bir şey olamaz’ demişlerdi. Sonra orada dar kapsamlı bir toplantı yaptık. Bir ortağımızın böyle bir şey yapması, böyle bir şey ile karşı karşıya kalmamız bizi üzüyor. Niye? Sen benim ortağımsın.”

“ABD’nin ‘Mazlum’ kod adlı teröristi bize vermesi lâzım”

ABD Başkanı Trump’ın, bir terör örgütünün mektubunu kendini mektubuna ek yapıp gönderdiğini açıklayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Dedik ki böyle böyle... Biz şu anda size kırgınız; çünkü bir teröristle böyle bir mektup alışverişinde bulunuyorsunuz ve o mektubu kendi mektubunuza ek yapıp bize gönderiyorsunuz. Hiçbir şey diyemedi.”

PKK’nın Suriye kolu YPG’nin elebaşı”Mazlum” kod adlı kişinin kırmızı bültenle aranan bir terörist olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye ile ABD arasındaki suçluların iadesi anlaşması gereği bu kişinin Türkiye’ye teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Adalet Bakanıma da söyledim; zannederim onlar da yazışmaları yapacaklar, isteyecekler. Vermesi lâzım bize... Böyle bir çalışmanın gayreti içindeyiz” dedi.

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyine düzenlenen askerî harekâtın isminin, bölgede pınarların bol olmasından ilhamla “Barış Pınarı” olarak belirlendiğini kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA