Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-10-2019 05:02   Güncelleme : 25-10-2019 05:22

Terör örgütü YPG’nin lideri “Mazlum Kobani” kimdir?

Türkiye, Amerikalı yetkililerin terör örgütü YPG ile görüşmelerine tepki gösterince, ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, örgüte isimlerini değiştirmesi talimatı verdi. Örgüt de ismini ‘Suriye Demokratik Güçleri’ (SDG) olarak değiştirdi.

Terör örgütü YPG’nin lideri “Mazlum Kobani” kimdir?

Batılı devletlerin SDG, Türkiye’nin YPG ismiyle andığı terör örgütünün liderliğini, Ferhat Abdi Şahin yapıyor. Şahin, kod adı olarak “Mazlum Kobani” ve “Şahin Cilo” ismini kullanıyor.

Terör örgütü PKK’nın üst düzey liderlerinden biri olan 1967 doğumlu Şahin, 1990 yılında PKK’ya katıldı.

Önce PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın Suriye karargâhında idari işler sorumlusu olarak görevlendirilen Şahin, 1996’da PKK’nın Şemdinli ilçesi sorumlusu, 1997 ile 2003 yılları arasında da Avrupa sorumlularından biri oldu. 2003 yılında Mahmur Kampına dönen Şahin, burada bir sene faaliyette bulundu. Suriye rejimi tarafından beş kez hapse atıldı. 2009 yılına kadar zamanının önemli bir bölümü hapishanede geçen Şahin, daha sonra üç yıl boyunca PKK’nın bir diğer silahlı kolu olan Halk Savunma Güçleri (HPG) sorumlusu oldu.

Suriye iç savaşının başlaması ile bölgeye geçen Şahin, burada terör örgütü DEAŞ’a karşı ittifak kurulması çalışmalarında rol oynadı. YPG temsilcisi olarak İran ve Amerikalı yetkililerle görüşmeleri yürüttü. 2014’te ABD ile ittifak kurulmasını sağlayan Şahin, o tarihten itibaren Washington’ın bölgede ilk temas kurduğu kişilerden biri haline geldi. ABD, YPG’ye büyük miktarda silah desteği sağladı.

2018’de ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Robert Manning, “Mazlum Kobani” kod alı Ferhat Abdi Şahin’den bahsederken, “General Mazlum” ifadesini kullandı. Bu ifade, Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Interpol üzerinden kırmızı bültenle aradığı Şahin’in başına 4 milyon lira para ödülü koymuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nden gerçekleştirilen TRT ortak yayında, “Mazlum Kobani” kod alı Ferhat Abdi Şahin için şunları söyledi:

“Ne yaptılar o zaman? Apo’yu bize teslim ettiler. Yaptıkları hayırlı iş bu. Ama şimdi ‘Mazlum’ denen kod adlı, burası çok ilginç, kırmızı bültenle aranan bir terörist. Bu ne demektir? Aramızda ABD ile suçluların iadesi anlaşması vardı. Amerika’nın bu adamı bize teslim etmesi lâzım; çünkü kırmızı bülten ile aranmanın gereği budur. Adalet Bakanıma da söyledim; zannederim onlar da yazışmaları yapacaklar, isteyecekler. Vermesi lâzım bize... Böyle bir çalışmanın gayreti içindeyiz.”

Türkiye, ona meşru politik figür gibi davranılmasından rahatsız

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan YPG’nin elebaşılarından “Mazlum Kobani” kod adlı Ferhat Abdi Şahin’e meşru bir politik figür gibi davranılmasından duyulan endişeyi dile getirdi.

Altun, Reuters’a yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Ferhat Abdi Şahin, ABD ve diğerlerinin terör örgütü olarak gördüğü PKK’nın üst düzey lideri ve kanun kaçağı. Şahin, Interpol kırmızı bülteniyle aranıyor. Türk güvenlik güçlerini, bir NATO ordusunu ve sivilleri hedef alan birçok terör saldırısı nedeniyle aranıyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA