Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-10-2019 06:55   Güncelleme : 25-10-2019 07:44

YPG’ye gönderilen on binlerce TIR dolusu silah ne olacak?

Türkiye, ABD ile 13, Rusya ile 10 maddelik mutabakat metni üzerinde anlaştı; Barış Pınarı Harekâtı duruduruldu. ABD’nin YPG’ye destek olarak Suriye’nin kuzeyine gönderdiği on binlerce TIR dolusu silahın nereye gönderilip ne şekilde kullanılacağı ise belli değil.

YPG’ye gönderilen on binlerce TIR dolusu silah ne olacak?

ABD, terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadele ettiği gerekçesiyle “meşru” gördükleri terör örgütü YPG’ye binlerce TIR dolusu ağır silah göndermişti.

DEAŞ Karşıtı Koalisyonun Sözcüsü Albay John Dorrian, 2017’de yaptığı açıklamada, verilecek silahların IŞİD ile mücadele tamamlandıktan sonra da geri alınmayacağını açıklamıştı. ABD Millî Savunma Bakanı James Mattis ise, aynı yıl yaptığı açıklamada, DEAŞ’ın mağlup edilmesinden sonra YPG’deki silahların geri alınacağını söylemişti.

Bazı ABD yetkilileri, silahların seri numaralarının kayıtlı olduğunu ve toplayacaklarını söyleseler de, on binlerce TIR dolusu silahın toplanmasının ve ABD’ye taşınmasının maliyetinin çok yüksek olacağı belirtiliyor.

Karamollaoğlu: ABD ileriye yönelik silah mı depoluyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 23 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında, bu konuya dair şüphe ve endişesini dile getirerek, şöyle konuşmuştu:

“Kimisi 40 bin, kimisi 60 bin, kimisi 90 bin TIR (dolusu silahla) YPG’ye destek verildi diyor; ama bu hakikaten YPG’ye mi destek, yoksa yarın ABD, o bölgede bir harekât yaparsa ihtiyaç duyacağı silahları bir yerde depoluyor mu? Onu bile bilmiyoruz.”

Erdoğan: Bize versinler, yabancıya gitmemiş olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, 24 Ekim’de TRT ortak yayınında yaptığı değerlendirmede, bu konuda şunları söyledi:

“Yaptırımların kaldırıldığını Trump açıkladı. 13’ünde Amerika’ya gitmemize mani bir hal kalmadı. Gideceğiz, daha önceki samimi tablolarımızı inşallah aynen gerçekleştireceğiz. Bu pozitif hava içerisinde temennim o ki Suriye’deki bu ağır silahların süratle temizlenmesi veya silahların Türkiye’ye terki. NATO’da beraberiz. Silahları bize versinler. En azından bunun adımını atarız. Yabancıya gitmemiş olur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA