Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 26-10-2019 05:01   Güncelleme : 26-10-2019 05:15

Akşener: Gelin Cumhurbaşkanlığı sistemini birlikte değiştirelim

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin kuruluşunun ikinci yıl dönümü münasebetiyle verilen resepsiyonda bütün partilere, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni değiştirme çağrısında bulundu.

Akşener: Gelin Cumhurbaşkanlığı sistemini birlikte değiştirelim

İYİ Parti’nin 2. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir otelde düzenlenen resepsiyona, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve Jülide Sarıeroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve çok sayıda davetli katıldı.

Akşener, resepsiyonda yaptığı konuşmada hem iktidarın hem ana muhalefetin hem de diğer siyasi partilerin temsilcilerinin resepsiyonda olduğunu belirterek, bunun önemli bir resim olduğunu söyledi.

Bu resmin, Barış Pınarı Harekâtı’nda oluşan bir resim olduğunu vurgulayan Akşener, “Bu resim milli bir fotoğraf. Milli meselelerde bir araya gelinebileceğini, iş milli meselelere geldiğinde, Türkiye’nin bekası söz konusu olduğunda, birlikte hareket etmek zarureti doğduğunda işte bu beyaz örtülü masanın etrafında bir araya gelindiği gibi Meclis’te de milli meselelerde bir araya gelinir. Bu milletimizin bize verdiği bir emirdir. Bu milletimizin ferasetinin, irfanının, hikmetinin bize yüklediği bir görevdir.” diye konuştu.

İYİ Parti’nin teklifiyle siyasi partilerin TBMM’de bir araya gelerek, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) aldığı kararı kınadıklarını belirten Akşener, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben Amerikan Başkanının, Sayın Cumhurbaşkanına yazdığı mektubu kınadım ve beyefendiye ‘peluş kafalı’ dedim. Belki bizi yönetenler söyleyemeyebilir ama bizim söylememiz gereken bir konuydu. Türkiye Cumhurbaşkanının boynuna bir kement takıldığı zaman o boyun sadece Sayın Erdoğan’ın boynu değildir. Türk milletinin temsilcisi olduğu, Türk devletinin temsilcisi olduğu için Türk milletinin boynuna atılmış bir kementtir. O kemendi söküp atmak da her birimizin görevidir.”

Akşener, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmesi dileğiyle, “Bir yıldır evet biz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni milletimiz uygun gördü, deniyoruz; ama olmuyor. Lütfen, Sayın Cumhurbaşkanının da iyiliği için, Türkiye’nin iyiliği için, denediğimiz ve maalesef olmayan bu sistemi gelin birlikte değiştirelim. Sayın Kılıçdaroğlu ile biz imzalayacağız. Teklif bizden, destek sizden. Türkiye’nin nefes almasını sağlayın” diye konuştu.

Resepsiyonda daha sonra İYİ Parti’nin kuruluşunun konu edildiği sinevizyon gösterisi sunuldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA