EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-10-2019 08:01   Güncelleme : 26-10-2019 08:36

Muhalefete algı operasyonunu hangi yandaş gazeteci yaptı?

Ekonomist İbrahim Kahveci, Eylül ayında Aydınlık gazetesinde yayınlanan “İMF ile gizli görüştüler” başlıklı haberle Millet İttifakı’na yönelik algı operasyonunun, hükümete yakın bir gazeteci tarafından organize edildiğini ima etti. Kahveci, “Bir dönem Taraf gazetesi böyle kullanılırdı, hatırlar mısınız? Olay böyle…” dedi.

Muhalefete algı operasyonunu hangi yandaş gazeteci yaptı?

Aydınlık’a servis edilen fotoğraflar

Aydınlık gazetesi, 23 Eylül 2019 tarihli nüshasında, “İMF’yle gizli görüştüler” başlıklı haberi manşetten yayınlamıştı. Haberde, “CHP Sözcüsü Faik Öztrak ile İYİ Parti’li eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Ankara Hilton Oteli’nde İMF yetkilileriyle gizlice bir araya geldi. Daha önce partilerle tek tek görüşen İMF’nin bu yıl Millet İttifakı’yla görüşmesi dikkat çekti” ifadeleri kullanılmıştı.

İktidara yakın pek çok yayın organı da, Aydınlık’ın bu haberini iktibas ederek, Millet İttifakı aleyhine yayın yapmışlardı. Öztrak ve Yılmaz, görüşmenin gizli bir görüşme olmadığını dile getirseler de, iktidar, “gizli görüşme” iddiasında ısrar etmişti.

İktidar bunu yakalanma korkusundan mı yaptı?

Ekonomist İbrahim Kahveci ise, TV5’de eylül ayında yayınlanan “Ekonomi ve Ötesi” programında, muhalefetin IMF ile görüşmesinden iktidarın duyduğu rahatsızlığın, McKinsey olayında olduğu gibi, gizlediği bazı konularda yakalanma korkusu olabileceğini ileri sürmüştü.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Kahveci’nin Eylül ayında ileri sürdüğü iddiayı dile getirdi.

Bunun üzerine Kahveci de, dün yayınlanan programında, iddiasını biraz daha açtı. Kahveci, İMF heyeti ile görüşen ve kendisinden sonra da Öztrak ve Yılmaz’la görüşüleceğini öğrenen hükümete yakın bir gazetecinin, görüşmenin yapılacağı otele kendi gazetesinden bir fotoğrafçı gönderdiğini, daha sonra da fotoğrafları kendi gazetesi yerine Aydınlık gazetesine gönderdiğini ima etti.

Öztrak: Bizi suçluyorlardı, İMF ile gizli görüşmeyi kendileri yapmışlar

“Ekonomi ve Ötesi” programında, CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın Hükümetin İMF ile gizli görüşmelerde bulunduğu iddiası gündeme geldi. Programda, Öztrak’ın şu sözleri hatırlatıldı:

“Eğer bu vergi uygulamaları bu bütçeyi tutturabilmek için gerekiyorsa, ki gerekiyordur, yapılacak olan milletin cebinden çok ciddi vergiler çıkacak demektir. Enerji fiyatlarına otomatik zam, İMF’nin önerisi. İMF ile gizli-saklı bizim görüştüğümüzü söylediler; oysa biz, görüşmelerimizi son derece açık yaptık. Herhangi bir sorun yoktu. Herkesin gözü önünde görüşmeleri yaptık; ama kendileri gizli-saklı görüşmüşler ki, anlayabildiğim kadarıyla finansmansız İMF programını uygulamayı taahhüt etmişler. Bu yapılan zamlar, getirilen vergiler, anladığım kadarıyla bunun arkasında böyle bir yapı var.”

Kahveci: Hükümet, el altından İMF ile mi görüşüyor?

Bu hatırlatma üzerine Ekonomist İbrahim Kahveci, bunu TV5’de birkaç haftadır söylediğini belirterek, “Hatta şunu dedik: Hükümetin attığı bu adımların birçoğu İMF önermeleri. İMF zihniyeti. İMF’nin şeyini (tavsiyesini) yapıyor. Faik Bey de söylüyor ya, ‘parasını almadan İMF’nin dediğini yapıyoruz’. Bilmiyorum, el altından görüşme mi sürüyor?” diye konuştu.

“Gizli görüşme” algısı oluşturmak için…

Kahveci, daha sonra İMF heyetinin CHP ve İYİ Parti temsilcileriyle görüşmesinin basına “gizli görüşme” olarak yansıtılmasının nasıl organize edildiğine dair dikkat çeken imalarda bulundu. Kahveci, şunları söyledi:

“Bakın bir şey söyleyeceğim: Ankara’daki Faik Öztrak’la Durmuş Yılmaz’ın (İMF heyetiyle) görüşmesi… Biliyorsunuz, o kadar açık ki, gazeteciler gitti, birileri… ‘Birileri’ derken, o gazeteciydi muhtemelen, o fotoğrafı çeken. Gazetecidir o, başka bir şey olamaz. Peki, Ankara’daki görüşmeyle ilgili şöyle bir şey söyleyeyim:

‘Faik Öztrak, Durmuş Yılmaz, İMF ile Ankara’nın göbeğinde, otelde, herkesin meydanda (gözü önünde) ve fotoğrafları çekilecek şekilde görüşürken hükümet niye bu kadar veryansın etti?’ dedik. ‘Muhtemelen kendileri İMF ile bir şeyler yapıyorlar da o yüzden’ diye… Şimdi buradaki soru şu: Acaba İMF, Ankara’da durmuş Yılmaz ve Faik Öztrak’la görüşmeden önce hangi gazeteciyle görüştü? O gazeteci, kendi gazetesinden bir fotoğrafçıyı oraya, çünkü kendisinden sonra İMF’nin Durmuş Yılmaz ve Faik Öztrak’la görüşeceğini biliyor muydu da o otele fotoğrafçı yolladı?”

Kahveci, program sunucusu Akdemir’in, “Bunlar, cevabını bildiğimiz sorular mı?” diye sorması üzerine kısa süre sessiz kaldıktan sonra, “Tesadüf olamaz” dedi.

Bir dönem Taraf gazetesi böyle kullanılırdı

Kahveci, “Hükümet, veryansın ediyor. Peki, İMF başka birileri ile daha görüştü. Bu görüşülenlerin bir tanesi de gazeteci ve hükümete çok yakın gazeteci… Ve öğreniyor, sonra Durmuş Yılmaz ve Faik Öztrak’la görüşüleceğini, hemen fotoğrafçı yolluyor, fotoğraflattırıyor ve başka bir gazeteye, Aydınlık’a veriyor. Haber, Aydınlık’ta çıkıyor. Bir dönem Taraf gazetesi böyle kullanılırdı, hatırlar mısınız? Olay böyle…” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA