GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-10-2019 10:16

Mike Evans: Trump, bağımsız Kürt devletini tanıyacak

İsrail’den yayın yapan The Jerusalem Post Gazetesi’nin yazarı Mike Evans, ‘Şaşırmayın, Donald Trump bağımsız bir Kürt devletini tanıyacak’ başlıklı makalesinde, “Trump’ın, bağımsız bir Kürt devletini tanımadan önce Türkiye’ye istediğini verdiğini düşünüyorum” diye yazdı.

Mike Evans: Trump, bağımsız Kürt devletini tanıyacak

Mike Evans’ın yazısı şöyle:

‘Medya, Trump’ın Kürtler tarafından ele geçirilen toprakların kontrolünü Türkiye’nin ele almasına izin veren kararı karşısında çılgına döndü ve Trump’a saldırdı. Çok az kişi Trump’ı gerçekten anlıyor. Diğer başkanlara benzemiyor. Geniş bir perspektiften meseleye bakıyor. Savunma ve yurttaşlık konusunda böylesine tutkulu bir başkanın, bizim bilmediğimiz bir şeyi bilerek böylesi bir karar verdiği nasıl düşünülemez ki?

Trump, 50. yıl dönümünde Kudüs’e seyahat ettiğinde, benim astığım 220 devasa pano ilânı ile karşılanmıştı. Üzerlerinde, ‘Trump İsrail’i yeniden harika yap’ yazıyordu. Başkan bir Siyon dostu. Pek çok kez şunun söylendiğini duydum: ‘Neden bunu yaptın? (Trump) Kudüs’ü tanımıyor ki’ Sadece gülümsedim ve ‘Donald Trump’ı tanımıyorsunuz’ cevabını verdim.

Başkanın, Kürt egemenliğini ve devletini tanıma planı olduğuna inanıyorum. Pek çok kişi ona ‘Cyrus’ ‘Büyük Cyrus’ (Pers Kralı) diye sesleniyor. Kürt halkı antik Medlerin soyundan geliyor. İsa’nın doğuşunu kutlamak için hediye getiren akil adamlar da Medlerdi. Başkanın onlara bir hediyesi olduğunu düşünüyorum.

Kürt Bölgesel Yönetimi, ekimde bir bağımsızlık referandumu düzenledi ve yüzde 92.7 kabul oyu çıktı. Katılım yüzde 72 civarıydı. Merkezî Bağdat hükümeti, Irak Kürdistanının ayrılmasını istemedi. Sonuç olarak, Bağdat hava sahasını ve Irak Kürdistanından komşu ülkelere geçiş kapılarını kontrol etmeye başladı. Başkan Trump, ‘Mutlu Noeller’ demeyi sever, o nedenle Kürtlere bir Noel armağanı açıklarsa şaşırmayın. İran sınırlarında, bir ABD askerî desteğiyle egemen bir Kürt devleti şah mat olurdu - sadece İranlılara değil aynı zamanda Amerika’yı hafife alan Irak hükümetine karşı da.

Trump’ın Erdoğan’a saygı duymadığına dair kafamda hiçbir soru işareti yok. Hatırlarsanız, Amerikalı rahip Brunson’u serbest bırakmaması halinde Türkiye ekonomisin tehdit eden başkanın kendisiydi. Trump’ın, bağımsız bir Kürt devletini tanımadan önce Türkiye’ye istediğini verdiğini düşünüyorum.’

(Yazının tamamı için tıklayınız.)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA