MEDYA
Giriş Tarihi : 27-10-2019 01:02

21. Dünya Rus Medya Kongresi Ankara’da gerçekleştirildi

Küresel Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 21. Dünya Rus Medya Kongresi, Ankara Meyra Palace Otel’de gerçekleştirildi.

21. Dünya Rus Medya Kongresi Ankara’da gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kongrede yaptığı konuşmada, köklü basın-yayın geleneğinin temsilcisi Küresel Gazeteciler Konseyi’nin ev sahipliğinde, Rus dili konuşan uluslararası medya mensuplarını Türkiye’de buluşturan organizasyonun, Türkiye-Rusya dostluğuna katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

İletişim Başkanlığı’nın farklı ülkelerden basın heyetlerini Türkiye’de ağırlamaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirten Oktay, sözlerine şöyle devam etti:

“Uluslararası medya bağlantılarını ve iş birliğini artırmak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında geçtiğimiz Haziran ayında 15 Rus medya mensubu İletişim Başkanlığı’nın programına katılım sağlamıştır. Bu tarz iş birliklerine İngilizce dilini kullanan uluslararası basın temsilcilerinin yanı sıra Arapça ve Rusça dilinde haber yapan gazetecilerin dahil olmasına ayrıca önem veriyoruz. Ülkemizin jeopolitik konumu ve diplomasi vizyonundan hareketle yakın ikili ilişkilere sahip olduğumuz Rusya ile medya alanında kurulacak her bir köprü, Türkiye için müstesna bir yere sahip olacaktır."

Türk-Rus ilişkileri

Oktay, 15 asrı aşkın bir süredir devam eden Türk-Rus ilişkilerinin her iki ülke için olduğu kadar bölge hatta dünya siyaseti için de her dönem büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Son dönemde, karşılıklı etkileşim ve iş birliği üzerinde yükselen Türkiye-Rusya ilişkilerinin, soğuk savaşın bitişini izleyen 1990’lı yıllardan beri gelişmeye devam ettiğine ve özellikle geçtiğimiz 15 yılda daha samimi bir seyir izlediğine dikkati çeken Oktay, "Sovyetler Birliği Yüksek Sovyet Prezidyum Başkanı Podgornıy’in 1972’de ülkemize gerçekleştirdiği ziyaretten sonra ilk Başkan düzeyindeki ziyaret Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından 2004 yılında gerçekleştirilmiştir. 32 yıl aradan sonra başlayan ziyaret trafiği şu anda aradan geçen yılların açığını kapatacak şekilde son derece sıkı ve hareketli bir seyir izlemektedir." diye konuştu.

Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Putin’in 2019 yılında 6 kez yüz yüze, 9 kez de telefonla görüştüklerini hatırlattı.

Son olarak bu hafta içi Soçi’de, bölgede istikrar ve refah açısından son derece önemli bir buluşma gerçekleştirildiğini hatırlatan Oktay, "Karadeniz’in iki kıyısına güneşli havalar taşıyan Türkiye ve Rusya Cumhurbaşkanları arasındaki dostluk, sadece iki ülke açısından değil bölgesel ve küresel önem taşımaktadır. Güçlü devlet geleneğine sahip iki ülke arasındaki mevcut ilişkilerin kurumsallaşması ve dostane işbirliğinin sürdürülebilir hale gelmesi için yoğun çabamız sürmektedir." ifadelerini kullandı.

Rus Medya Konseyi üyesi 160 gazeteci Kapadokya’yı gezdi

Ankara’da yapılan 21. Dünya Rus Medya Kongresi’ne katılmak üzere Türkiye’ye gelen Rus Medya Konseyi üyesi 160 gazeteci, Kapadokya’yı ziyaret etti.

Rus gazeteciler, Kapadokya’da Göreme Açık Hava Müzesi ve Uçhisar Kalesi başta olmak üzere peribacalarının bulunduğu alanları gezdi.

Küresel Gazeteciler Konseyi Başkanı Mehmet Ali Dim, gazetecilere yaptığı açıklamada, çeşitli ülkelerde görev yapan ve Rus dili konuşan gazetecilerin, Türkiye’nin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini yakından görmelerini sağlamak amacıyla bir dizi gezi etkinliği düzenlendiğini belirtti.

85 ülkede 10 bine yakın üyesi olan Rus Medya Konseyi’nin kongresini, dün Ankara’da yaptıklarını anlatan Dim, “Yarın da Alanya’da çalıştaya katılacaklar. Birçoğu Türkiye’ye ilk kez geldiği için Kapadokya’yı görmelerini istedik. Zira döndüklerinde haber ve makalelerinde ülkemizden güzel şekilde bahsedeceklerdir. Bu etkinliğin iki ülke arasındaki gazetecilik açısından mesleki dayanışmayı da artıracağına inanıyoruz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA