Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-10-2019 04:06   Güncelleme : 27-10-2019 04:09

ABD ile Rusya arasındaki yapı ve üslûp farkları

“Dünyanın iki süper gücü” olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Rusya Federasyonu (RF) arasında devletin işleyişi, diplomatik üslûbu ve siyasî strateji belirlemek açısından farklar bulunuyor.

ABD ile Rusya arasındaki yapı ve üslûp farkları

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlter Turan’a göre Rusya, ABD’nin aksine sabırlı oynamayı bilen bir ülke. Prof. Turan, farklılıkları şöyle özetliyor:

ABD’deki çekişmeler Rusya’da yaşanmaz

“Amerika’da siyaset yapımında bir sürü aktör rol alıyor. Bunların her birinin kendine göre hesabı var. Yani kongredeki falanca senatörü, kendi seçiminde kendisine oy verecek Yunan asıllı seçmene veya lobi grubuna selâm göndermek için bir pozisyon alıyor. Savunma Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında çekişmeler var. Falan filan… Rusya’da böyle bir şey yok. Rusya hükümeti bir politika belirlediği zaman, devletin kurumlarının hepsi, o politikayı uygulamak için birlikte hareket etme kabiliyetine sahipler. Ayrıca bir ‘ülke içi masa’ yok. Amerika’da bu ülke içi masa, duruma hakim şu anda. Baktığınız zaman, bir Suriye mücadelesi de Washington’da cereyan etmektedir. Siz hiç Moskova’da böyle bir mücadelenin cereyan ettiğini duydunuz mu?”

Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal’a göre de Rusya Devlet Başkanı ‘Putin, müthiş bir dış politika planlamacısı ve diplomaside uygulamada da tam bir virtüöz. Çok sakin yaratılışlı’.

Peki, her şey Putin’den mi ibaret?

Rusya ve Sergey Lavrov

Bu konuda Prof. Turan, Dışişleri bakanı Sergey Lavrov’un etkisine işaret ederek, “20 yıldır değişmeyen adam” diyor. Prof. Ünal’a göre de “Lavrov, dünyanın şu andaki en kıdemli kariyer diplomatı.”

Prof. Ünal, Rusya konusunda şu hususa da dikkat çekiyor:

Rusya, Türkiye’nin Batı ile çatışmasını kaçınılmaz görüyor

“Benim görebildiğim kadarıyla, şu varsayım üzerinden hareket ediyorlar: Türkiye’nin özellikle Amerika ile ve dolayısı ile Batılı müttefikleriyle ilişkileri, kaçınılmaz bir biçimde kötüleşecektir. Neden? Çünkü Türkiye’nin yaşamsal dış politika sorunlarının hepsinde bunlar, Türkiye’nin karşısında yer alıyorlar. Meselâ Büyük Kürdistan Projesi. Büyük Kürdistan Projesi’ni siz bu coğrafyada Türkiye’nin sınırlarını da tehdit edecek, Türkiye’nin ulusal güvenliğine, millî bütünlüğüne tehdit oluşturacak bir tarzda uygulamakta ısrarcı olursanız, bu dananın kuyruğu Irak’ta kopmazsa Suriye’de kopar, şimdi olduğu gibi. Bunu Türkiye’deki hiçbir hükümet kabul edemez.”

“Check and balance” sistemi

Güvenlik ve Strateji Uzmanı Yusuf Alabarda’ya göre de Rusya’daki yeknesak akıl ile ABD içerisinde kakofoniyi (ses uyumsuzluğunu) andıran, kongrenin başka devlet başkanının başka söylemlerde bulunması, aslında ABD başkanlık sistemindeki “check and balance” (kontrol ve denge) sistemiyle çok aykırılık içermiyor.

Alabarda, bu konuda şunları söylüyor:

ABD’de ordunun demokratik denetimi sarsıldı

“Önceden beri ABD’nin tarihinde ender rastlanan bir durum var, o da şu: ABD, dünya literatürüne demokratik sivil-asker ilişkileri ve silahlı kuvvetlerin demokratik gözetimi kavramını sokmuş bir ülke olarak bugün gelmiş olduğu noktada, kendi yaratmış olduğu helvasını yiyen putperest konumundadır.  Yani Pentagon’dan (Millî Savunma Bakanlığı’ndan) her gün farklı bir ses çıkması, CENTCOM’un, Trump’ın açıklamalarının hemen sonrasında farklı noktalara çekilebilecek açıklamalar yapması, Amerikan tarihinde örneği görülmüş bir şey değildir.

Örneğin Kore savaşında Macarthur’un ağzından çıkmış iki kelime (sebebiyle) Macarthur’u derhal Washington DC’ye getirttirmişler ve o efsane komutanın New York sokaklarında milyonlar ve stadyumda yüz binler karşılayarak Macarthur’un görevden alınması, protesto edilmiştir; ama Amerika, yine de siyasetin üstüne laf söyleyen askeri orada tutmamıştır. Ama şimdi bu işin şirazesi çıktı ABD’de.”

ABD içinde iki ideoloji çarpışıyor

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politika Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülnur Aybet de, Batıda liberal müesses nizamla içe doğru korumacı politikalar yapan iki ideolojinin birbiriyle çatıştığını belirterek, “Amerika’da hiç bu kadar ciddi bir çatışma görmedim. Beyaz Saray’ın tamamen daha izole bir şekilde çalışması, kongre desek ayrı bir yerde, askeriyenin içinde de ayrılıklar var” diyor.

Trump, müesses nizamı illet etmek istiyor

Bu siyasî iç çatışma konusunda Prof. Turan, şu hususa dikkati çekiyor:

“Trump, müesses nizama isyan eden kitlelerin temsilcisi olarak göreve geldi. Bu olunca, tabirimi bağışlayın, müesses nizamı ne kadar illet edecek şey varsa hepsini yapıyor. Kendi destekçileri de herhalde bundan memnuniyet duyuyorlar. Yani, ‘Bak yine müesses nizamın adamlarının ağzının payını verdi, susturdu, onları dinlemedi’ diye.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA