Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-10-2019 12:51

“DEAŞ lideri Bağdadi öldürüldü” iddiası

ABD güvenlik güçlerinin gece yarısı İdlip’te düzenlediği bir operasyonla, terör örgütü DEAŞ’ın lideri Ebubekir el-Bağdadi’yi öldürdüğü iddia edildi. Operasyonun Türkiye makamlarına haber verilmediği iddiası üzerine Millî Savunma Bakanlığı, “ABD tarafından İdlib’e dün gece yapılan operasyon öncesinde askerî makamlar arasında bilgi alışverişi ve koordinasyonda bulunulmuştur” açıklaması yaptı.

“DEAŞ lideri Bağdadi öldürüldü” iddiası

Terör örgütü DEAŞ’ın lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürüldüğü iddia edilen operasyonun gece yarısı İdlip’in kuzeyinde yer alan Tourlaha Kampı’na birkaç kilometre mesafedeki alanda düzenlendiği kaydediliyor. Operasyonda 8 helikopter, 2 insansız hava aracı kullanıldığı belirtiliyor.

Bölgeye giden sağlık ekipleri, AA muhabirine, saldırının meydana geldiği noktada tamamen yıkılmış bir ev ile etrafında yanmış bazı çadırlar gördüklerini bildirdi. Sağlık ekipleri, olay yerinde 3 erkek, 3 kadın ve 1 çocuk olmak üzere toplam 7 kişinin cesedine ulaştıklarını, 5 yaralıya da ilk müdahalede bulunduklarını söylediler.

İdlib’deki Suriye hava sahası Rusya tarafından kontrol ediliyor. Bu sebeple operasyonun, ABD ve Rusya’nın mutabakatıyla gerçekleştirildiği düşünülüyor.

ABD basınında yer alan haberlere göre Pentagon yetkilileri, söz konusu operasyonda Bağdadi’nin öldürüldüğüne inandıklarını ancak kesin durumu teyit etmek için çalışma yürüttüklerini söylediler. Beyaz Saray’ı bilgilendiren askerî yetkililerin, “Bağdadi’nin öldürüldüğünden büyük oranda emin olduklarını” söylediği belirtiliyor.

Operasyonun Türkiye makamlarına haber verilmediği iddiası üzerine Millî Savunma Bakanlığı, “ABD tarafından İdlib’e dün gece yapılan operasyon öncesinde askerî makamlar arasında bilgi alışverişi ve koordinasyonda bulunulmuştur” açıklaması yaptı.

Twitter sayfasında “Az önce çok büyük bir şey oldu” mesajı yayınlayan ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye saati ile 16:00’da bu konuda açıklama yapması bekleniyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA