GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-10-2019 19:54

Arıboğan: Doğuranla öldüren aynı siyasî merkezdir

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, DEAŞ’ın lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin öldürülmesini değerlendirirken, önemli olanın Bağdadi’nin bir beden, bir kişi olarak değil, bir kimlik ve sembol olarak ölmesi olduğunu belirterek, “Doğuran ile öldüren çoğunlukla aynı siyasî merkezdir. İşlev tamamlanmıştır” dedi.

Arıboğan: Doğuranla öldüren aynı siyasî merkezdir

Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, terör örgütü DEAŞ’ın lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin ABD tarafından Suriye’de düzenlenen operasyonla öldürülmesini, twitter sayfasında değerlendirdi.

Prof. Arıboğan, şunları kaydetti:

“Bağdadi, Usame Bin Ladin ya da bundan sonra gelecek her kim ise, önce parlatılır, kullanılır, sonra işleri bitince çöpe atılır. Zira bu kişiler, aynı zamanda kurgulanmış ‘siyasî şeytanı’ temsil eden kimliklerdir. O siyasî şeytanı gömmeden önce sembolü yok etmek gerekir. Sıradaki gelsin!

Egemen güçler arası siyaset, küresel boyutta uygulanan politikaları meşrulaştırmak için ‘şeytanî kimlik’lere ihtiyaç duyar. Unutmadan söyleyelim bu kimliklerin gerçek kişiler olması gerekmez. “Var” derler inanırız. Kahramanlar ise bu şeytanlaştırma sürecinin ayrılmaz parçasıdır.

Bağdadi’nin öldüğü kesin artık. Bir beden olarak, yani bir kişi olarak ölüp ölmemesi değil, bir kimlik ve sembol olarak ölmesidir esas olan.

Kimlikler de tıpkı gerçek kişiler gibi doğar ve ölürler. Doğuran ile öldürense çoğunlukla aynı siyasî merkezdir. İşlev tamamlanmıştır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA