Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-10-2019 00:54

“Petro-dolar ilişkisi ve tekfircilik bitmedikçe DEAŞ da bitmez”

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, terörizmin Orta Doğu ve Afrika’da ABD’nin askerî politikaları, petrolü sömürmesi ve baskıcı rejimleri desteklemesinin neticesinde doğduğunu belirterek, “Bağdadi’nin ölümü de DEAŞİZM’in sonu olmayacaktır” dedi.

“Petro-dolar ilişkisi ve tekfircilik bitmedikçe DEAŞ da bitmez”

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, DEAŞ elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’nin ölümü konusunda, “Bin Ladin’in ölümüyle terörün kökü kurutulmadığı gibi Bağdadi’nin ölümü de DEAŞİZM’in sonu olmayacaktır” dedi.

Rebii, Bağdadi’nin ölümüyle sonuçlanan operasyonu, sosyal medya sayfasında değerlendirdi. Rebii, ABD’yi eleştirerek, örgütün büyümeye devam ettiğini ileri sürdü.

DEAŞ’ın dünya kamuoyunda İslâm algısını tahrip ve insanlığın kalbine ölüm düşüncesini enjekte ettiğini belirten Rebii, “Bağdadi’nin ölümü, baskıcı ve tahripkâr terörizmin sembolünün yok edilmesi demektir. Bin Ladin’in ölümüyle terörün kökü kurutulmadığı gibi Bağdadi’nin ölümü de DEAŞİZM’in sonu olmayacaktır” ifadesini kullandı.

DEAŞİZM’in yapısının bombalar ve toplarla ortadan kalkamayacağını ve örgütün bölgesel petro-dolar ve tekfiri düşüncelerle yeşermeye ve gelişmeye devam ettiğini iddia eden Rebii, bu iki kaynağın kurutulması gerektiğini belirtti.

Rebii, ABD’nin medeniyet söylemini kendi tekeline almaya, askerî müdahaleler ve yaptırımlarla da kendini terörle mücadelenin temsilcisi gibi göstermeye çalıştığını ileri sürerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Terörizm, Orta Doğu ve Afrika’da ABD’nin askeri politikaları, petrolü sömürmesi ve baskıcı rejimleri desteklemesi neticesinde doğmuştur. İran, uluslararası alanda şiddetten arınmış bir dünya için aşırıcılıkla mücadelede ve DEAŞ ile savaşta öncülerden biri olmuştur. İran DEAŞİZM ile diplomatik, stratejik ve ideolojik yaklaşımı savunmaktadır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA