Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-10-2019 05:18   Güncelleme : 28-10-2019 05:31

“Bağdadi, Trump sayesinde değil, Trump’a rağmen öldürüldü”

New York Times gazetesine konuşan ABD istihbarat yetkilileri, terör örgütü DEAŞ’ın lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin Trump sayesinde değil, Trump’a rağmen öldürüldüğünü ileri sürdüler.

“Bağdadi, Trump sayesinde değil, Trump’a rağmen öldürüldü”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) içerisinde farklı güç odakları arasında uzun zamandan beri devam eden siyasî çatışma, terör örgütü DEAŞ’ın lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonla birlikte daha da alevlendi.

New York Times gazetesinin ABD istihbarat birimlerinden yetkililerle konuşarak hazırladığı habere göre, Trump’ın Suriye’den çekilme kararı aldığını açıklaması, Bağdadi’ye karşı planlanan operasyon hazırlıklarını zora soktu.

İddiaya göre, 3 hafta önce Bağdadi’nin yerini tespit eden CIA ve özel harekât birlikleri operasyon hazırlıkları yaparken, Trump, Suriye’den çekilme planını açıkladı. Trump’ın bu hazırlıkları bile bile çekilme planını açıkladığını ileri süren istihbarat ve Pentagon yetkilileri, Trump’ın bu açıklamasının, operasyon hazırlıklarını sekteye uğrattığını belirttiler.

Bu aksaklık üzerine ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bölgedeki casus, keşif uçuşu ve askerî varlık ağı çözülmeden önce harekete geçerek hazırlıkları hızlandırdı ve riskli bir gece baskını düzenlendi.

New York Times’a konuşan yetkililer, Bağdadi’nin Trump sayesinde değil, aksine, “Trump’a rağmen” öldürüldüğünü iddia ettiler.

İstihbarat yetkilileri, Bağdadi’nin nerede bulunduğuna dair istihbaratın, Bağdadi’nin eşlerinden birisi ile yakalanmış olan bir DEAŞ kuryesinin sorgulanması sonucunda elde edildiğini kaydettiler.

New York Times’ın haberine göre, Bağdadi’nin üzerinde intihar yeleği olduğundan şüphelenen komandolar, Bağdadi’yi etkisiz hale getirebilmek için yanlarındaki özel eğitimli köpeğe ‘saldır’ komutu verdiler. Bunun üzerine Bağdadi, üzerindeki düzeneği patlatarak intihar etti. Patlama sebebiyle Bağdadi’nin kendisiyle birlikte, yanındaki üç çocuğu da öldü.

İstihbarat ve Pentagon yetkililerinin bütün bu iddialarının doğru olup olmadığı ise henüz ispatlanmış değil.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA