GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-10-2019 00:48   Güncelleme : 29-10-2019 00:59

 “John Georgelas”, nasıl “Ebu Hasan El-Muhacir” oldu?

Öldürüldüğü duyurulan DEAŞ Sözcüsü Ebu Hasan El-Muhacir kod adıyla bilinen kişinin asıl adı John Georgelas. Kökleri Girit Adası’na uzanan Georgelas, Hıristiyan olarak büyüdü ve bir dönem Rum Ortodoks Kilisesine bağlandı. Ancak lisede kötü bir öğrenciydi ve uyuşturucu müptelası oldu.

 “John Georgelas”, nasıl “Ebu Hasan El-Muhacir” oldu?

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi, terör örgütü DEAŞ’ın Sözcüsü Ebu Hasan El-Muhacir’in, Suriye’de Cerablus yakınlarında önceki gün gerçekleştirilen bir operasyonla öldürüldüğünü duyurdu.

Verilen bilgiye göre ABD Hava Kuvvetleri, Cerablus’da önceki gün 19:30 sıralarında, yolda seyreden 2 mazot tankerini füzelerle vurdu. DEAŞ’ın Sözcüsü Ebu Hasan El-Muhacir’in, tankerlerden birinin içine özel olarak yapılmış gizli bölmeye saklandığı ve füze saldırısı sonucu burada yanarak öldüğü anlaşıldı.

Ebu Hasan El-Muhacir kimdir?

Kanadalı gazeteci Graeme Wood’un 2016 yılında “Yabancıların Yolu: IŞİD’le Rastlaşma” isimli kitabı yayımlandıktan sonra yazar Mart 2017’de The Atlantic dergisi için “The American Climbing the Ranks of ISIS” isimli bir makale aldı.

Wood’un verdiği bilgilere göre, Ebu Hasan El-Muhacir kod adıyla bilinen kişinin asıl adı John Georgelas. Kökleri Girit Adası’na uzanan Georgelas, Hıristiyan olarak büyüdü ve bir dönem Rum Ortodoks Kilisesine bağlandı. Ancak lisede kötü bir öğrenciydi ve uyuşturucu müptelası oldu.

2001’de, 11 Eylül saldırılarından kısa bir süre sonra Georgelas, bir camide İslâm dinini seçerek Yahya adını aldı. Birkaç ay içinde Arapça öğrenmek için Şam’a giden El-Muhacir, tasavvufa ilgi gösterirken radikal öğretilere merak saldı. İki yıl sonra İngiltere’den Tania isimli bir kadınla evlendi. 2004 yılında eşiyle ABD’ye döndü.

Burada bilgisayar korsanlığından 3 yıl hüküm giyen El-Muhacir, 2011’de ailesiyle Mısır’a gitti ve burada 3 yıl yaşadı. Kendisine popülarite sağlayan bir çevre edindi. Mısır’da 2013 Temmuzundaki askeri darbe üzerine buradan ayrıldı. Terör örgütü DEAŞ’a sempati gösteren yazılar yazdı. 2015 yılında DEAŞ’ın sözde başkenti Hakka şehrine gidip örgütün elebaşılarının gözüne girdi. DEAŞ’ın İngilizce propagandalarının sorumluğu kendisine verildi.

El-Muhacir, örgütün vahşi yöntemlerini ve tekfirci düşünceyi katı şekilde savunan yazılar yazıp yoğun bir propaganda kampanyası yürüttü.

Selefi Adnani öldürülünce, örgüt 2016 yılı sonunda “sözcülük” görevine Muhacir’in geldiğini duyurdu. Terörist elebaşılarından Muhacir, yaklaşık 3 yıldır sözcülük görevi yürütüyordu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA