Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 29-10-2019 05:40

“Önce ‘çöpe attık’ dediler, şimdi çöpten çıkarıyorlar”

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektubun, Erdoğan’ın ABD ziyaretinde Trump’a iade edileceğine dair açıklamayı değerlendirdi. Özkoç,

“Önce ‘çöpe attık’ dediler, şimdi çöpten çıkarıyorlar”

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, eski milletvekili Coşkun Karagözoğlu için TBMM’de düzenlenen cenaze törenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Barış Pınarı Harekatı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektuba dair bir soru üzerine Özkoç, Trump’ın mektupta ağır ifadeler kullandığını belirtti.

O ifadeler kullanıldığı andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın bizzat kendisinin, bu ifadelere cevap vermesi gerektiğini söyleyen Özkoç, şu değerlendirmede bulundu:

“İlk önce, ‘Bunu alıp çöpe attık.’ daha sonra da ‘Çöpten çıkarttık, şimdi kendisine götürüyoruz.’ gibi ifadeler de başlangıçta yaptıkları tutarsız açıklamalardan farklı değil. O yüzden artık bunun bir anlamı kalmadı. O mektup ister çöpte kalsın, ister mektubu çöpten çıkartıp yanında götürsün... Yanında götürdüğünde onu Trump’a nasıl verecek, kime verecek, ne söyleyecek? Bütün bunlar önemli ama devlet protokolünde kendi düzeyindeki insanlar, eğer bir hakarete maruz kalmışsa aslında o ülke hakarete maruz kalmıştır. Burada hakaretin muhatabı Cumhurbaşkanlığının nezdinde Türkiye Cumhuriyeti’dir. Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarı zedelenmiştir. Cumhurbaşkanı’nın yerinde ve zamanında davranmayışı, maalesef ABD Başkanı Trump’ın gözünde, dünyada bizim itibarımızı sarsmıştır. Biz bunu en baştan itibaren söyledik; bu tavır doğru değildir. Bundan sonra yapılacakların çok da önemi yoktur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA