DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-10-2019 18:24   Güncelleme : 29-10-2019 18:38

Irak’ta Şii lider Sadr, Necef’teki gösterilere katıldı

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülkenin güneyindeki Necef şehrinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere katıldı.

Irak’ta Şii lider Sadr, Necef’teki gösterilere katıldı

Şii liderin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Sadr, Necef el-Eşref’teki Es-Sadreyn Meydanı’nda gösteri düzenleyen protestoculara katıldı” ifadesi kullanıldı.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, dün Başbakan Adil Abdulmehdi’ye ülkeyi uluslararası toplumun gözetiminde erken seçime götürmeye çağırmıştı.

Başbakan Abdulmehdi de bugün Sadr’a gönderdiği mektupta, “Erken seçim çağrısının amacı hükümetin değiştirilmesi ise bunun için siz (Sadr) ve Hadi el-Amiri’nin yeni hükümetin kurulması amacıyla anlaşması gerekiyor. Böylece Başbakan olarak istifamı sunup birkaç gün veya birkaç saatte hükümeti devredeceğim” demişti.

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. 1 Ekim’de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri sebebiyle ara verdikleri gösterilere cuma günü tekrar başladılar.

Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney şehirlerine yayılan eylemlerde ekim ayının başından bu yana yaklaşık 200’den fazla kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi de yaralandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA