Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-10-2019 01:00   Güncelleme : 30-10-2019 01:47

ABD, 120 gün içinde Erdoğan’ın mal varlığını rapor edecek

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yaptırım tasarısını kabul etti. ABD Temsilciler Meclisi’nde, Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı sebebiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi. Tasarı, birçok yaptırımın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin mal varlığının ve iş ilişkilerinin de araştırılıp rapor hazırlanmasını öngörüyor.

ABD, 120 gün içinde Erdoğan’ın mal varlığını rapor edecek

Temsilciler Meclisi’nden oylanan tasarı, 16’ya karşı 403 oyla kabul edildi. Tasarı, yasanın kabulünden sonra en geç 120 gün içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin net mal varlığı, gelir kaynakları ve iş ilişkilerine dair bir rapor hazırlanmasını gerektiriyor. Rapor, ABD Dışişleri Bakanı tarafından, Hazine Bakanı ve Millî Güvenlik Direktörü ile istişare edilerek hazırlanacak.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve Cumhuriyetçi üye Mike McCaul tarafından 17 Ekim’de sunulan yasa tasarısı, Türkiye’deki bazı yetkilileri yaptırım listesine alıyor ve Türk ordusunun silah ve malî kaynak temin etmesine sınırlamalar getiriyor.

4695 sayılı tasarı, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dahil Suriye’ye askerî operasyonda rolü olan Türk yetkililere vize yasağı ve mal varlıklarının dondurulması gibi tedbirler getirilmesini öngörüyor.

Tasarı ayrıca ABD Başkanı Trump’ı, Türk hükümetine Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sisteminden dolayı ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyması Yasası (CAATSA ) altındaki yaptırımları devreye sokmasını öngörüyor.

Türkiye’den ABD Temsilciler Meclisi’ne kınama

Türkiye, ABD Temsilciler Meclisi’nde Barış Pınarı Harekâtı gerekçe gösterilerek Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına dair yasa tasarısının kabul edilmesini şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığının, konuya dair yaptığı açıklamada, “Barış Pınarı Harekâtımız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının bugün ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz” denildi.

Türkiye’de üst düzey yetkilileri ve Silahlı Kuvvetleri hedef alan tasarının, NATO çatısı altında sürdürülen müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığına işaret edilen açıklamada, 17 Ekim’de Suriye konusunda ABD ile varılan mutabakata da aykırı olduğu belirtildi.

ABD’nin tek taraflı tehditlerle bir yere varamayacağı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Son günlerde müttefik bir ülke ile terör örgütü arasındaki farkı dahi göz ardı eden söylem ve eylemleriyle, terörist bir şahsı meşrulaştırma gafletinde bulunan ABD yetkililerinin, tek taraflı yaptırım tehditleriyle bir yere varamayacaklarını görmeleri gerekmektedir. ABD Kongresi’ni, ilişkilerimizin özüyle ilgili olmayan meseleleri iç siyaset malzemesi yapmaya son vermeye, müttefiklik ve ortaklık ilişkilerimize yakışır şekilde hareket etmeye ve ABD yönetimini de ilişkilerimize daha fazla zarar verebilecek adımların önlenmesi için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA