Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-10-2019 02:19   Güncelleme : 30-10-2019 09:06

ABD Temsilciler Meclisi, Ermeni Tasarısını kabul etti

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti. Temsilciler Meclisinden geçen tasarının hayata geçebilmesi için Senatoda da aynı şekilde kabul edilmesi gerekiyor. Türkiye, bu karara karşı ilk resmî tepkisini, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamayla gösterdi.

ABD Temsilciler Meclisi, Ermeni Tasarısını kabul etti

Uygulanması için kararın senatoda da kabul edilmesi gerekiyor

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti.

Temsilciler Meclisi Demokrat Vekili Adam Schiff tarafından nisan ayında sunulan söz konusu tasarı, 11 “hayır” oyuna karşılık 405 “evet” oyuyla meclisten geçti.

Temsilciler Meclisinden geçen tasarının hayata geçebilmesi için Senatoda da aynı şekilde kabul edilmesi gerekiyor.

Türkiye’nin tepkileri

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ABD Temsilciler Meclisi’nce bugün kabul edilen ‘Ermeni Soykırımı konusunda ABD’nin Tutumunu Teyit’ başlıklı, Temsilciler Meclisi’nin hissiyatını yansıtan H.Res.296 sayılı kararı reddediyoruz. İç politika saikleriyle alınmış olan bu kararın tarihî ve hukukî dayanağı bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Barış Pınarı Harekâtı’nı engelleyemeyerek hüsrana uğrayanların, Türkiye’den bu yolla intikam almaya çalışmalarının yanılgı olduğu belirtilen açıklamada, “Bu kararın Türk Hükümeti ve halkı nezdinde hiçbir geçerliliği ve hükmü bulunmamaktadır” denildi.

Kararın yasal bağlayıcılığı yok

Açıklamada, kararın yasal bağlayıcılığının bulunmadığına vurgu yapılarak, “ABD’deki Ermeni lobisi ve Türkiye aleyhtarı çevreleri memnun etmeye yönelik siyasî bir adım olmanın ötesinde bir anlam da taşımamaktadır. Tarihin meclislerin siyasî hissiyatına göre şekillendirilmeye çalışılmasından daha vahim bir yanılgı olamaz” denildi.

Kararın, 1948 tarihli “Soykırımın Önlenmesi Sözleşmesi” hükümleriyle bağdaşmayacak şekilde soykırım isnadında bulunması hasebiyle ABD hukukuna ve uluslararası hukuka da aykırı olduğu belirtilen açıklamada, “Uluslararası hukukta 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlayan bir karar bulunmamaktadır. Aksine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bu konunun meşru bir tartışma konusu olduğunu hükme bağlamıştır. Söz konusu dönemde vuku bulan gelişmeler, siyasetin değil tarih biliminin alanıdır” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin “Ortak Tarih Komisyonu” kurulması için 2005 yılında yapmış olduğu önerinin Ermenistan tarafından reddedildiği hatırlatılan açıklamada, şunlara işaret edildi:

“Uluslararası ve bölgesel güvenlik bakımından fevkalade hassas bir dönemde alınan, Türkiye ve ABD ilişkilerini zora sokmaya yönelik bu kararın, ABD’nin ulusal çıkarlarına verdiği ve vereceği zararların takdiri Amerikalı siyasetçi ve yöneticiler ile ABD halkınındır. Öte yandan, ABD Yönetimi’nin 1915 olayları konusundaki tutumunda bir değişiklik olmaması da not edilmiştir. Şüphesiz bu karar, ABD Temsilciler Meclisi’nin saygınlığına gölge düşürdüğü gibi, Türkiye kamuoyundaki ABD algısına da olumsuz yansıyacaktır. Türkiye ve ABD arasındaki müttefiklik bağının ve dostane ilişkilerin devamına destek veren Amerikalı dostlarımızın bu vahim hatayı sorgulayacaklarına ve sorumlularının ABD halkının vicdanında yargılanacağına inanıyoruz.”

Kalın: Utanç verici örneklerden biri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Ermeni tasarısı, tarihin siyasete alet edilmesinin utanç verici örneklerinden biridir” dedi.

Sözcü Kalın, Twitter sayfasında yaptığı değerlendirmede, ABD Temsilciler Meclisi’nin sözde “Ermeni soykırımı” tasarısını kabul etmesine tepki göstererek, şunları kaydetti:

“Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Ermeni tasarısı, tarihin siyasete alet edilmesinin utanç verici örneklerinden biridir. Türkiye’ye soykırım suçlamasında bulunanlar, önce kendi tarihlerine ve destekledikleri ASALA ve PKK terör örgütlerinin kanlı geçmişine baksınlar.”

Karar, şanlı tarihimize leke süremez

Karara Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da tepki gösterdi. Kılıç, twitter sayfasında yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Yabancı ülke meclislerindeki vekillerin malum lobilerin etkisiyle aldıkları ve alacakları, tarihî gerçeklerden uzak, tarafsız araştırma ve değerlendirmeye ve ilgili ülkelerin arşivlerinde yapılması gereken incelemeye dayanmayan vizyon yoksunu kararları şanlı tarihimize leke süremez.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA