EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-10-2019 03:04

OECD İstanbul Merkezi kuruluyor

Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) İstanbul Merkezinin kurulması konulu mutabakat zaptının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı.

OECD İstanbul Merkezi kuruluyor

Resmi Gazete’de yayımlanan kanuna göre, 31 Mayıs 2018 tarihinde Paris’te imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Arasında OECD İstanbul Merkezi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı”nın onaylanmasının uygun bulunduğu belirtildi.

Merkez Paris’teki OECD’ye bağlı çalışacak

Hedefinde, Türkiye’nin yakın tarihî ve kültürel bağları bulunan Balkanlar ve Orta Doğu ülkeleriyle Kuzey Afrika bölgesinin yer alacağı merkez, doğrudan Paris’teki OECD’ye bağlı olarak faaliyet gösterecek.

İstanbul OECD Merkezi’nin çalışmaları çerçevesinde rekabetçilik, girişimcilik, ticaret, kamu yönetişimi, inovasyon, beşerî sermayenin harekete geçirilmesi, bağlantılılık ve altyapının geliştirilmesi, iktisadî direncin artırılması ve yeşil büyüme alanlarına odaklanılacak. Paydaşlar arasında diyalog ortamının oluşturulması ve bu alanlarda politika üretilmesi de hedef arasında yer alıyor. Ayrıca merkez, OECD araçlarının emsal değerlendirmelerinin ve en iyi uygulamalarının paylaşılması gibi yöntemlerin Türkiye’ye aktarılmasını kolaylaştıracak.

OECD ile ilişkilerde yeni sayfa

İstanbul OECD Merkezi, İtalya ve Macaristan’daki dar kapsamlı ofislerin aksine, Paris’teki gibi bütün konularda politika üretebilecek.

İstanbul’daki merkezin çalışmaları kapsamında toplantılar, çalıştaylar, seminerler düzenlenecek, yüksek seviyeli etkinliklere ev sahipliği yapılacak, kamu ve özel sektör arasındaki iletişim geliştirilecek; ulusal, bölgesel, uluslararası kuruluşlarla iş birlikleri kurulacak ve bu süreçler sonucunda ortaya konulacak kapsamlı politika önerileriyle Türkiye’nin ve yakın coğrafyasının sürdürülebilir, kapsayıcı büyüme yönündeki çalışmaları desteklenecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA