SİYASET
Giriş Tarihi : 30-10-2019 17:09   Güncelleme : 30-10-2019 23:24

AK Parti İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, partisinden istifa etti

AK Parti İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi doğrultusunda AK Parti’den istifa ettiğini açıklarken, “AK Parti’nin kuruluşunda, rahmetle yâd edeceğim Erbakan Hocama yönelik eleştirilerin, bugün çok daha şiddetli bir biçimde geçerli olduğu bir ortamda bu durumla karşı karşıya kalmak, elbette beni üzmektedir” diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, partisinden istifa etti

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, kendisini istifaya götüren süreci ve istifa gerekçelerini anlattı.

Siyasete 7 Haziran 2015 genel seçimleriyle birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine girdiğini belirten Yeneroğlu, “Siyasete girerken hiçbir mücadele, uğraş, adaylık noktasında en ufak bir çalışma yapmadım.” dedi. Yeneroğlu, bugüne kadar doğru bildiği her şeyi, vicdanen neyi gerektiriyorsa kamuoyu ile paylaştığını dile getirdi.

Yeneroğlu, hayatı boyunca insan hakları ihlâllerine karşı mücadele ettiğini, bu mücadelesini İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda da sürdürdüğünü anlattı. Bu çalışmaları sırasında pek çok zorluk yaşadığını ancak doğru bildiğini her ortamda söylediğini belirten Yeneroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Geldiğim nokta itibariyle 2-3 yıldan beri partim içerisinde, partimin politikaları noktasında, birçok huzursuzluk yaşadığımı, özellikle Türkiye’nin demokratikleşme süreci içinde, insan hakları ihlâlleri noktasında demokratik kurumların zarar görmesi ve tahrip edilmesi gibi rahatsızlık yaşadığım birçok konuda, hem parti içinde hem de parti dışında da birçok görüşümü kamuoyu ile paylaştım. Bu, tabii kolay bir süreç değildi. Bu süreç içerisinde de birçok yakıştırmalarla, birçok “Hesap yapıyor”, “fırsatçı”, “çıkarcı” yaklaşımlarıyla karşı karşıya kaldığımı kamuoyunda herkes bilir; ama bu, beni çizgimden hiçbir zaman yıldırmadı. Avrupa’da nasıl Müslümanların ayrımcılığa maruz kaldıkları durumda haklarını savunduysam, Türkiye’de de bu çizgimi samimiyetin en asgari gereği olarak değerlendirip bu süreci de takip ettim.

Sayın Cumhurbaşkanımız takdir buyurdular, 18 Ağustos 2018 seçimleri sonrasında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine layık gördüler ve kongremizde MKYK üyeliğine seçildim. O süreçte de Türkiye'nin önünde olan ve itibarını zedeleyen, bana göre vatanperverliğin de en asgari gereği olarak insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması noktasında hem partinin yetkili kurullarında hem de gerek duyduğum zamanda vicdanımın kaldırmadığı durumlarda eleştirilerimi kamuoyuyla paylaştım. Son iki MKYK toplantımıza bu rahatsızlıklarımın artık karşılık bulmadığına dair ve bu rahatsızlıklarımın düzelebileceğine ilişkin bir ümit taşıyamadığım için de katılmadım.”

Yeneroğlu, 28 Ekim'de MKYK üyeliğiyle ilgili istifasını Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a gerekçeleriyle arz ettiğini bildirdi.

Daha sonraki günlerde arkadaşlarıyla değerlendirme yaptığını aktaran Yeneroğlu, şöyle konuştu:

“Bu değerlendirmelerin neticesinde de bugün partimizin Genel Sekreteri olan değerli dostum Fatih Şahin Bey beni Genel Merkez'e davet ettiler. Kendileriyle Genel Merkez'de bir görüşme yaptım. Bu görüşmede de yine gerekçelerimi, düşüncelerimi, Türkiye'nin geleceği için ciddi manada endişe duyduğumu, bu endişelerimin sonuçta bireysel endişe olmadığını, bu endişelerin dış dünyada da ciddi manada karşılık bulduğunu, Türkiye'nin itibarına zarar verilen bir süreçle karşı karşıya kaldığımızı, Türkiye'nin demokratikleşmesi noktasında önümüzde ciddi meselelerin olduğunu, bunların aşılması konusunda AK Parti'nin tekrar kuruluş ilkelerine, kuruluş ideallerine dönmesi gerektiğini, tekrar özgürlükçü, katılımcı, çoğulcu bir demokrasi noktasında yeni bir Türkiye tasavvuruyla yol almamız gerektiğini belirttim. Tabii Sayın Genel Sekreterimiz dostane bir ortam içerisinde bu görüşlerimi bildiklerini, bu çerçevede MYK toplantısında da bu konuların konuşulduğunu ve Sayın Cumhurbaşkanımızın, şahsımın AK Parti'den istifa etmem noktasında bir kanaat ifade ettiğini bildirdiler. Ben de tabii kendilerine teşekkür ettim ve bugün bir basın toplantısı yaparak istifa edeceğimi kendilerine ifade ettim.”

Bu sürecin kendisi için zor bir süreç olduğunu belirten Yeneroğlu, özgürlükçü Türkiye tasavvuru konusunda yalnız kaldığını ve böyle bir noktaya geldiğini söyledi.

Yeneroğlu, “AK Parti’nin kuruluşunda, rahmetle yâd edeceğim Erbakan Hocama yönelik eleştirilerin, bugün çok daha şiddetli bir biçimde geçerli olduğu bir ortamda bu durumla karşı karşıya kalmak, elbette beni üzmektedir” diye konuştu.

Yeneroğlu, “AK Parti'den de mi istifa ediyorsunuz?” sorusuna, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talebi doğrultusunda AK Parti'den de istifa ediyorum.” karşılığını verdi.

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin ile görüşmesine dair soru üzerine Yeneroğlu, “Genel Sekreterimizle gayet dostane bir ortam içinde görüşme geçti. Görüşmede kendileri bana ‘Artık siyaseten çok ayrışıldığını, arkadaşların ortak kanaati neticesinde partiden istifa etmemin iki taraf içinde daha hayırlı olacağını’ ifade ettiler. Sonuç itibarıyla istenmediğim yerde kalmam mümkün olmadığı gibi ilkelerimin artık geçerli olmadığı yerde zaten hiç kalmam mümkün değil; ama biliyorum ki AK Parti içindeki büyük bir çoğunluk benden farklı düşünmüyor” diye konuştu.

Yeneroğlu, “AK Parti'den ayrılan isimlerle yol yürüme gibi bir isteğiniz var mı?” sorusu üzerine de, “Siyasetin içinde olurum, olmam, bununla ilgili hiçbir kanaatim yok. Milletvekilliğinden de istifa edebilirim. Bu konuyu önümüzdeki günlerde değerlendirip kararımı kamuoyuyla paylaşacağım” dedi.

Yeneroğlu’nun yerine Özsoy geliyor

TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla AK Parti’den istifasını açıklayan İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun yerine, birinci yedek üye İstanbul milletvekili Eyüp Özsoy MKYK’de görev yapacak. Özsoy’un, AK Parti’nin düzenleyeceği ilk MKYK toplantısına katılması bekleniyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA