Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-10-2019 08:48   Güncelleme : 31-10-2019 08:54

“Demediğine inanmak istiyorduk ama ABD hep soykırım diyordu”

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Trump’tan önce de ABD başkanlarının aslında soykırım ifadesini kullandıklarını ancak bunu Ermenicedeki karşılığı ile söyledikleri için Türkiye’de “soykırım demedi” şeklinde değerlendirildiğini söyledi.

“Demediğine inanmak istiyorduk ama ABD hep soykırım diyordu”

Emekli Paris Büyükelçisi Uluç Özülker, ABD Temsilciler Meclisinin 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmesini, YouTube’dan yayın yapan Bizim TV’de değerlendirdi. Lâle Özan Arslan’ın konuya dair sorusunu cevaplayan Özülker, şunları söyledi:

Ermeniler “Meds Yeghern” ifadesini soykırım anlamında kullanıyorlar

“Bugüne kadar onlar göz boyuyorlardı, biz de bunu idare ediyorduk. Meselâ “Meds Yeghern” dediğiniz zaman, “Büyük Felâket” demek Ermenicede ve onlarda jenosid kelimesi veya soykırım kelimesi yok. Olmadığı için de bunu söylemek suretiyle Amerikan başkanları 24 Nisan’da konuşmalarını yaptıklarında “Aaa, bu sene de soykırımdan bahsetmedi” demeye çalışıyorduk. Aslında soykırım demiyor değil, tam manâsıyla diyor ama onu Ermenice söylediği için biz onu tevil edici bir noktada görüyorduk. Bunun ötesinde, son rakamı bilmiyorum ama ben en son baktığımda 42 eyalette Amerika’da sözde soykırım zaten kabul edilmiş durumdaydı ve bu da baştan aşağı siyasî gerekçelerle ve nedenlerle kabul edilmiş durumdaydı.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA