Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-10-2019 09:47

TBMM: Kınıyor, reddediyor, yok hükmünde sayıyoruz

TBMM, ABD Temsilciler Meclisinin 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısına karşı bir tezkere yayımladı. Bu kararın bir şantaj girişimi olarak değerlendirildiği tezkere ile bu kararın TBMM tarafından kınandığı, reddedildiği ve yok sayıldığı ilân edildi.

TBMM: Kınıyor, reddediyor, yok hükmünde sayıyoruz

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen tezkere şöyle:

“ABD Temsilciler Meclisinin, bir kısım çevrelerin sözde Ermeni soykırım iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesini, akıl ve vicdan sahibi üyelerin itirazına rağmen bir karara dönüştürmesini Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz. Daha önceki yıllarda da benzeri girişimler olmuş, Temsilciler Meclisindeki oylamalara bu şekilde düşmanca yansımamıştı. Geçen süre içinde değişen, tarihin belgeleri değil, bugünün küçük çıkar hesaplarında boğulmuş utanç verici bir siyasi zihniyettir.

Alınan karar, açıkça tarihî gerçeklerin karartılması girişimidir. Türkiye, her zaman bu tür iddialar karşısında arşivlerin açılmasını savunmuş, görevin tarihçilerde olduğunu belirtmiş, siyaseti soysuzlaştıran girişimlerin anlamsızlığını, kin ve nefret doğurucu potansiyelini vurgulamıştır.

Ne yazık ki Temsilciler Meclisi, bu kararı ile aynı zamanda, “kölelik karşıtı, insan hakları bildirgeleri” çizgisinde değil, aksine köleci, sömürgeci, çıkarcı, emperyal siyaset istikametindeki mirasa bir katkıda daha bulunmuştur. Türkiye’yi, her bir satırı ahlâk, akıl ve tarihî bilgiler ışığında suç olan satırlarla yargılamaya cüret eden bu tavrın kaynağı hiç şüphesiz sadece kirli vicdan yüküdür. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihî olaylarla ve iddialarla alâkalı kararlar almanın parlamentoların işi olmadığına ilkesel olarak inanmaktadır.

Öte yandan Türkiye’ye yaptırım uygulanması tehdidi ile alınan Temsilciler Meclisi kararının nezdimizdeki anlamı sadece şantaj girişimidir. Türkiye hiçbir zaman şantaja boyun eğmemiştir, bu kararı da tek vücut olarak şiddetle reddettiğimizi ilgili siyasetin sahiplerine bildiririz.

ABD ile Türkiye arasındaki uzun yıllara dayalı stratejik müttefikliğin, dostluğun, teröre karşı iş birliğinin kimi siyasetçiler eliyle sistematik bir şekilde tahrip ve yok edilme girişimlerine karşı Türkiye olarak artık bıçağın kemiğe dayandığını kuvvetle ifade ediyor, iki ülke arasındaki dostluğa katkı sunmak bir yana düşmanlığı körükleyecek bu türden kararları ucuz çıkar hesapları ile alan zihniyeti ve siyaseti şiddetle kınıyor, yok hükmünde sayıyoruz.

Bu düşüncelerle ABD Temsilciler Meclisinin mezkûr kararlarının tümüyle kınanması, reddi ve yok hükmünde sayılması ile yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan bu Kararın Resmî Gazete’de yayımlanması hususu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 30.10.2019 tarihli 11’inci Birleşiminde kabul edilmiştir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA