SİYASET
Giriş Tarihi : 31-10-2019 20:59   Güncelleme : 31-10-2019 21:04

“Erbakan, Osmanlı’dan gelen Dışişleri geleneğini değiştirmemişti”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AK Parti iktidarının, Osmanlı’dan 17 yıl öncesine kadar devam eden Dışişleri geleneğini değiştirdiğini belirterek, Refah-Yol iktidarı döneminde Necmettin Erbakan’ın böyle bir değişiklik yapmadığının altını çizdi.

“Erbakan, Osmanlı’dan gelen Dışişleri geleneğini değiştirmemişti”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TV5’de yayınlanan “Düşünme Vakti” programında, gazeteciler Mustafa Yılmaz ve Suat Toktaş’ın sorularını cevapladı.

Akşener, Türkiye’nin dış politika ve Dışişleri Bakanlığı geleneği konusunda şunları söyledi:

Dış politikada bizim o geleneksel ama temkinli, dikkatli... Ya biz Refah-Yol’da rahmetli Erbakan Hoca’yla beraber hükümet ettik. Orada çok daha farklı, saygın ilişkileri Orta Doğu’yla, ta Fas’a kadar, Cezayir’e kadar olmasına rağmen o dediğim Osmanlı’dan günümüze kadar, yani 17 yıl öncesine kadar bir silsile halinde unutmadan gelen o temkinli, dikkatli, önce milletinin, devletinin çıkarını önceleyen o bakış açısını ben Hocanın da değiştirdiğini görmedim. Yani İçişleri Bakanıydı, Başbakanımızdı. Dolayısıyla bu arkadaşlar gençtiler; rahmetli Hocayı da eleştirerek geldiler. Zaten herkesi eleştirerek geldiler. Cumhuriyetin de özellikle dış politikadaki tutumunu hiç beğenmediklerini ifade ederek. Hatırlayın o zamanlar halının altına atılmış problemleri çözmek gibi... Şimdi halbuki bazı problemleri ötelersiniz; Osmanlı’da öyle yapmış. Ben tarihçiyim. Cumhuriyet de onu yapmış. Eğer çözülemeyecek giriftlikteyse, parçalayarak çözersiniz problemleri. Ya da öteleyerek çözersiniz ya da o problemin önemini ortadan kaldırarak çözersiniz. Şimdi apar topar her problem ortaya çıktı, hatırlayın o zaman, çözülmek üzere. Şimdi kurumsal olarak Orta Doğu’nun patronu, abisi olmak değil, Sayın Erdoğan’ın şahsen Orta Doğu’nun tek lideri olması gibi bir ruh hali ortaya çıktı.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA