Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-11-2019 04:22   Güncelleme : 01-11-2019 04:29

Trump’ın görevden alınabileceği yargılama süreci başladı

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın görevden alınması için açılan “azil soruşturması”nın devam etmesi için gereken kanunî düzenlemeyi, 196’ya karşı 232 oyla kabul etti.

Trump’ın görevden alınabileceği yargılama süreci başladı

Yapılan oylamayla azil sürecinin resmîleşmesinin kabul edilmesinin ardından Trump, yayınladığı twitter mesajında, “Amerikan tarihindeki en büyük cadı avı” diye yazdı.

Oylamanın ardından, ABD Başkanlarının resmî ikametgâhı olan Beyaz Saray’dan bir değerlendirme yapıldı. Beyaz Saray sözcüsü Stephanie Grisham, süreci “adaletsiz, anayasaya ve Amerikan değerlerine temelden aykırı” olarak niteledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020’deki başkanlık yarışında, karşısına çıkma ihtimali olan isimlerden eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a karşı Kiev hükümetinden yardım istediği iddiasıyla, Trump’ın görevden azledilmesi için resmî süreci başlatmıştı.

Temsilciler Meclisi’nin onayladığı tasarı, soruşturma sürecinin nasıl ilerleyeceğine dair kuralları belirliyor. Soruşturmanın, 2020’nin ilk haftalarına kadar devam edebileceği belirtiliyor.

Trump’ın görevden alınmasını isteyen Demokratlar, Trump’ın başkanlık yetkilerini kendi şahsî menfaatleri için kullandığını ve millî güvenliği tehlikeye attığını ileri sürüyorlar.

Temsilciler Meclisi’nin soruşturma sürecini tamamlayıp azil tasarısını genel kurula getirmesi halinde, salt çoğunluk aranacak. Eğer yeterli sayıya ulaşılır ve tasarı meclisten geçerse, süreç Trump’ın azledilip-azledilmemesi konusunda “mahkeme” vazifesi görecek Senato’ya taşınacak. Ancak 100 üyeli Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunlukta. Trump’ın görevden alınabilmesi için, senato üyelerinin üçte ikisinin Trump’ı suçlu bulması gerekiyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA