MEDYA
Giriş Tarihi : 01-11-2019 05:52

 “Başkan 3 kurumda birden görev alamaz” diyen RTÜK üyesi atıldı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) toplantısında, CHP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen Faruk Bildirici, AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla üyelikten atıldı.

 “Başkan 3 kurumda birden görev alamaz” diyen RTÜK üyesi atıldı

Medya kuruluşlarını denetleyen RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Faruk Bildirici, AK Parti kontenjanından seçilmiş olan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu’nda da yöneticilik yaptığını, bunun kanuna aykırı olduğunu dile getirmişti.

AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla atıldı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, CHP’li üye Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesini gündeme alarak oylama yaptı. RTÜK kanunu gereği Bildirici, oylamadan önce salondan çıkarıldı. Toplantıda Bildirici’yi CHP kontenjanından seçilen İlhan Taşçı savundu. Oylama sonucunda Bildirici’nin üyeliği, 2’ye karşı 6 oyla düşürüldü.

Faruk Bildirici, oylamadan önce yaptığı açıklamada, “Tehlikeli bir yol açılıyor. Üyeliğimin düşürülmesi, mücadelemi etkilemez; ancak anti demokratik bir yol açılmış olur. Beş oyu bulan taraf, susturmak istediği muhalif üyeyi kuruldan atabilir. RTÜK’te muhalefete izin vermeyen, siyasî iktidarın uzantısı ve tek sesli bir dönem başlar” dedi.

RTÜK’ün diğer CHP’li üyesi İlhan Taşçı, oylamadan sonra yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Karar, TBMM’nin tercihini hiçe saymaktır

“RTÜK Üst Kurulu toplantısı şimdi bitti. Sayın Faruk Bildirici’nin üyeliği, 2’ye karşı 6 üyenin oyuyla düşürüldü. Bu karar, demokrasiye ağır darbe, muhalefete yönelik de tahammülsüzlüğün kanıtıdır. Verilen karar, hukuken yok hükmündedir. Bunun hukukî ve siyasî sonuçları olacaktır.

TBMM Genel Kurulunda tüm üyelerin oylarıyla seçilen bir üye, Üst Kurulda 6 üyenin el kaldırmasıyla düşürülüyorsa, RTÜK kendisini TBMM’nin ve Milli İradenin üzerinde görüyor demektir. Verilen karar, oy veren milletvekillerinin iradesini, Meclisin tercihini hiçe saymaktır.”

“Yanlış bulduğum her şeyi söyledim”

Üyeliği düşürülen Faruk Bildirici, RTÜK üyesi seçildiği günden beri yanlış bulduğu her şeyi söylediğini, eleştirilerini dile getirdiğini belirterek, “Zaten buraya geldiğim ilk gün söylemiştim ben; bu kurumun şeffaf olması gerektiğini, kamuoyunun burada olan biten her şeyi öğrenmesi gerektiğini söylemiştim. O doğrultuda çalıştım ve yaptığım şey de kendi kararlarımı, karşı oylarımı, yanlış bulduğum her şeyi, görüşlerimi açıklamaktı, onu yaptım” diye konuştu.

Yasaya göre RTÜK’ün gizli müzakerelerinin açıklanmasının yasak olduğunu, gizli herhangi bir şey açıklamadığını belirten Bildirici, “Ben de o nedenle müzakereler yerine kendi kararlarımı açıkladım ve muhalefet ettim.

“Başkan hem RTÜK’te hem BİK’te hem de TÜRKSAT’ta görev yapamaz”

En önemli muhalefet noktam da RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in, RTÜK’ün yanı sıra, yasalara aykırı olarak Basın İlân Kurumu ve TÜRKSAT’ta yönetici olmasıydı. Bunun yasaya aykırı olduğunu söyledim. Bu konuda girişimde bulundum, dilekçe verdim. Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na şikâyet ettim. Ayrıca TBMM’ye şikâyet ettim ve bütün bunların sonucunu bekliyordum. Yargıya da başvurdum tabi bu arada. AKP ve MHP kontenjanından gelen o arkadaşların oylarıyla üyelikten çekilmiş sayılma kararı verdiler. Bu, gerçekten yasa dışı, hukuksuz ve muhalefete tahammülsüzlüğün bir göstergesi. Bunu elbette ben yargıya götüreceğim. Yargı karar verecek.

“Bu karar, RTÜK’ün 25 yıllık tarihinde bir ilk”

Aslında üyeliğin düşürülmesine buradaki 6 el karar veremez. Üyeliğin düşürülmesine TBMM’nin karar vermesi gerekiyordu; çünkü biz, TBMM’den seçildik. Ki zaten çok tehlikeli bir yol açılmış oluyor böylece. RTÜK’ün 25 yıllık tarihinde ilk kez bir üye, 6 kişinin elini kaldırmasıyla üyeliğinin düşürülmüş olmasına karar veriliyor. Düşünsenize, bundan sonra beğenmedikleri, susturmak istedikleri, muhalefetinden hoşlanmadıkları herkesi 6 el, 5 el kalkıp buradan atabilir. Bunun adına demokrasi denmez ama o zaman.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA