Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 01-11-2019 09:00

Erdoğan’ın mal varlığı neden bir “tehdit” olabiliyor?

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, HALKBANK ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mal varlığı üzerinden Türkiye’nin baskı altına alındığını belirterek, tehdit ve şantajlarla Türkiye’nin ipotek altına alınmasının önüne geçmek için, Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Erdoğan’ın mal varlığı neden bir “tehdit” olabiliyor?

AK Parti Hükümetlerinde Maliye Bakanlığı ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı yapmış olan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, YouTube üzerinden yayın yapan “Bizim TV”de, Lâle Özan Arslan’ın sorularını cevapladı.

Şener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile 13, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile imzaladığı 10 maddelik mutabakat metinlerini değerlendirdi.

Şener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bu anlaşmaların TBMM’den geçmeyeceğine işaret ederek, “Geçmeyeceği için de halen onların içinde bizim bilmediğimiz gizli mutabakat maddeleri olabilir. Bence de vardır. Başka neler olduğunu bilmiyoruz” dedi.

ABD, tehditle istediklerini alırsa, mal varlığı incelemesi de durabilir

Şener, ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen Türkiye’ye yaptırım tasarısında yer alan HALKBANK ve Erdoğan ile aile fertlerinin mal varlıklarının araştırılması maddelerinin son derece önemli olduğunu söyledi.

Bu iki madde ile Erdoğan’ın şahsî baskı altına alınması üzerinden Türkiye’nin baskı altına alındığına dikkati çeken Şener, “Tasarının Temsilciler Meclisi’nden geçmesi, tehdidin devam ettiğini gösteriyor” dedi. Şener, ABD’nin bu tehditle Türkiye’den almak istediklerini elde ettiğinde, HALKBANK ve mal varlığı incelemelerini senato safhasında durdurabileceklerini söyledi. Şener, “Süreç devam ediyor. Basına her şeyin yansıdığını zannetmeyin. El altından neler olduğunu bilmiyoruz” dedi.

Şener, “Ne verilebilir karşılığında?” sorusuna şöyle cevap verdi:

Erdoğan’ın istifa etmesi lâzım

“Türkiye’nin gücünü, jeopolitik konumunu, bölgedeki etkinliğini, nüfûzunu, ekonomik kaynaklarını siz masaya yatırdığınız takdirde ülke ipotek altında demektir. Böyle bir süreç yaşanıyor olsa bile bunu asla göstermeyecekleri kesindir; ama Türkiye, bence sıkıntıya girmiştir, sıkıntılı bir sürece girmiştir. Bu sıkıntılı sürecin 1 numaralı sorumlusu, Sayın Erdoğan’ın kendisiyle ilgili konumudur. Yakayı vermeyeceksin ele. Dolayısıyla bence Türkiye’nin selâmeti açısından Sayın Erdoğan’ın bugün itibarıyla istifa etmesi lâzım. Ülke menfaatleri, her şeyin üzerindedir. Türkiye’nin binlerce yıllık bir tarihi vardır. Onuruyla, itibarıyla hep yol almıştır. Şimdi başımızdakiler yüzünden Türkiye’nin o saygın geçmişinin ve tarihinin geleceğe yönelik olarak baskı altına alınması, asla kabul edilemez. Bunu doğru bulmayız.

Tek adam rejimi Türkiye’yi dış müdahaleye açık hale getirdi

Ama zaten Türkiye’de anayasa değişikliği ile tek adam rejimini kurmuş olmalarının ben, iç dinamiklerden kaynaklandığını da zannetmiyorum. Burada dış dinamikler de var; çünkü bütün devlet yetkileri bir kişide toplandığı sürece, onu cendere altına aldığınız takdirde, o ülkeyi istediğiniz gibi dışarıdan yönetirsiniz. Dışarıdan yönetilmeye, yönlendirilmeye açık bir rejimi inşa edeceksiniz, sonunda da tek kişiye yüklediğiniz yetkiler nedeniyle ülkeyi dar boğaza sokacaksınız. Bu, kabul edilebilir bir şey değildir. Türkiye’nin bu tek adam rejiminden bir an önce kurtulması gerektiği gibi, ondan önce de Sayın Erdoğan’ın ‘Ben, ülkem adına bu işi bırakıyorum’ demesi lâzım.”

Akşener: ‘Buyurun araştırın’ demesi gerekirdi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de TV5’de yaptığı değerlendirmede, mal varlığının araştırılması maddesine karşılık Erdoğan’ın “Buyur araştır” dememesinin Türkiye açısından bir nakısa olduğunu söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA