İSTANBUL
Giriş Tarihi : 01-11-2019 18:19

Mahkeme, balıkçıların tahliyesini durdurdu

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Eminönü’nde balık-ekmek satışı yapan esnafın tahliye edilmesi için başlattığı girişimi durdurdu. Mahkeme, Eminönü balıkçı esnafından Arif Hikmet İlke’nin “yürütmenin durdurulması” talebiyle açtığı davayı kabul etti. 30 gün içinde yeniden karar verilecek.

Mahkeme, balıkçıların tahliyesini durdurdu

İBB, Fatih ilçesi Galata Köprüsü ile Turyol iskelesi arasında bulunan 3 nolu balık ekmek satış yerinin kiracısı ve aynı zamanda Tarihi Balık-Ekmek Turizm Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı olan Arif Hikmet İlke’nin kira süresinin 1 Kasım 2019 tarihinde sona ereceğini ve bu sürenin uzatılmayacağını bildirmişti.

Tarihi Balık-Ekmek Turizm Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Hikmet İlke, mahkemenin yürütmenin durdurulmasına dair kararı üzerine yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi:

“Ekrem Bey’in açıklamaları, belediye kiracısı olan esnaflarda kaygı oluşturdu. Balık ekmek satışının özelleştirileceği gibi bir durum oluştu. Elbette ki burası devletin, kimsenin malı değil. Biz Ekrem Bey’le görüştüğümüzde burasıyla ilgili bir düzenleme yapılacağını ama durumdan da haberdar olmadığını ifade etmişti. Yapılan açıklamalar bizleri endişeye sevk etti” diye konuştu.

Siyasi bir hesaplaşmanın parçası olmak istemediklerini ve diyalogdan yana olduklarını ifade eden İlke, çevre ile ilgili sorun bulunması halinde birlikte çalışıp sorunu ortadan kaldırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Belediyenin iştirakleri eliyle balık ekmek satmasının aynı lezzeti veremeyeceğini iddia eden İlke, şöyle konuştu:

“Ekmeğe lezzeti katan balık ve ekmek değil sadece. Biz bu tekneleri yaptık ve emeğimizi kattık. Bu kafeterya ya da restoran değil, ortada ciddi bir emek var. Bizim için bazıları mafya diyor ama mafya karda, yağmurda, soğukta balık ekmek satar mı? Biz evimize ekmek götürmek istiyoruz sadece. İstanbul’un, Türkiye’nin bu kadar sorunu varken, biz balık ekmek üzerinden gündem olmak istemiyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA