SİYASET
Giriş Tarihi : 04-11-2019 05:55   Güncelleme : 04-11-2019 05:59

Muharrem İnce CHP Genel Başkanlığına aday olacak mı?

CHP’nin 2018 Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, delegelerin kendisini aday göstermeleri halinde CHP Genel Başkanlığına aday olabileceğini ancak kendisinin bir girişimde bulunmayacağını söyledi.

Muharrem İnce CHP Genel Başkanlığına aday olacak mı?

Eski CHP Yalova Milletvekili ve 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde CHP adayı olan Muharrem İnce, yeniden CHP Genel Başkanlığına aday olup olmayacağı konusunda açıklama yaptı.

CNN Türk’te yayınlanan “Tarafsız Bölge” programında konuk gazeteci Saygı Öztürk’ün konuya dair sorusunu cevaplayan Muharrem İnce, “Ben, delegelerden imza isteyerek aday olmam; ama delegeler, kendiliklerinden beni aday yaparlarsa varım” dedi.

İnce, “Ben, gidip imza toplamam. Bu, kibir değildir. Sakın yanlış anlamayın bunu. Bu, kibir değildir. Oraları geçtik; yaptım onu ben. (Delegeler) derlerse ki, benin bu görüşüme (CHP Genel Başkanının ülkeyi yönetmeye talip olması gerektiği, bu sebeple de aynı zamanda Cumhurbaşkanlığına aday olması gerektiği görüşüne) inanıyorlarsa… Ha, şimdiden konuşulur mu bu? Konuşulmaz. Neden konuşulmaz? Çünkü daha delegeler seçilmemiş” diye konuştu.

İnce, Öztürk’ün “Delege seçiminde size yakın delegelerin seçilmesi için müdahil olacak mısınız?” sorusu üzerine de, delege tartışmalarının içinde olmak istemediğini söyledi.

CHP’de kendisini üzen ve demokratik olmayan yanlışlıklar yapıldığını ifade eden İnce, “Sadece Tayyip Erdoğan yaptığı zaman mı karşı çıkacağız? CHP’de yanlışlara karşı çıkmayacak mıyız?” diye sordu. İnce, örnek olarak Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu’na karşı takınılan tavrı anlattı. İnce, şunları söyledi:

“Geçmişte CHP’ye karşı bayrak açan Genel Başkan Yardımcıları, bana destek veren 164 kişiyi disipline gönderdi”

“Mehmet Kesimoğlu, bizim eski milletvekilimiz ve belediye başkanımız. Tekrar belediye başkanı adayı olmak istiyor. Anketlere bakıyoruz, yüzde 60’larda, 70’lerde. Yüzde yüz kazanıyor adam yani, kazanıyor… Mehmet Kesimoğlu, aday yapılmadı, son 31 Mart seçimlerinde. Neden aday yapılmadı? Bir tane sebebi var: Hırsız mı? Hayır. Yeteneksiz mi? Hayır. Beceriksiz mi? Hayır. Neden aday yapılmadı? Muharrem İnce’yi desteklediği için. Koydular kenara…

Mehmet Kesimoğlu, hiçbir partiye gitmedi. Bağımsız aday oldu. Aslında İstanbul seçimleri ertelenmeseydi (yenilenmeseydi), Türkiye’nin en popüler adamı Mehmet Kesimoğlu olacaktı. Herkes onu konuşacaktı. İstanbul’un gölgesinde kaldı Kırklareli.”

Kesimoğlu’nun, bağımsız olarak girdiği seçimde birinci olduğunu belirten İnce, “Özür dilemeleri lâzım. Özür dilemeyi bırak, Mehmet Kesimoğlu’na destek oldu diye 164 kişiyi disipline gönderiyorlar. Ablası var, ablası. CHP Üyesi. Kesimoğlu’nun ablası. Ne yapacaktı ablası yani? Kardeşine oy vermeyip de ne yapacaktı yahu? Ne yapacaktı yahu?

Peki, geri dönelim şimdi. Filmi saralım. Kim veriyor? MYK. MYK’da Belediyelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı (Seyit Torun), geçmişte CHP onu aday yapmadı, o da gitti DSP’den belediye başkanı seçildi. Daha kötüsünü yapmış. Bağımsız da değil; ama helâl olsun bak, yine de bir tabela partisinde seçim kazanmış. Aferin, gücü varmış. Ben onu da yadırgamıyorum. Yapmıyorsan, gider başka yerden aday olur adam. Seçilir yani, seçilir. Öyle babanın çiftliği değil ki parti.

Devam edeyim; bir tane daha var. Bir Genel Başkan Yardımcısı daha var. O da çıkmış CHP’nin karşısına, bağımsız aday olmuş. CHP aleyhinde mitingler yapmış, CHP’nin 2 milletvekilliğini engellemiş.

Şimdi sayarım böyle, alt alta sayarım. Yahu siz, nasıl oluyor da bunları (bana destek verenleri) gönderiyorsunuz? Siz, kendi geçmişinize bakmıyor musunuz yahu? Önceden bana destek olanları harcıyorlardı; şimdi selâm verenleri harcıyorlar. Ayıp, günah yani. Bu, doğru bir şey değil. Yani bu yaptıklarının ceremesini çekerler. Yani bunun bedelini öderler. Parti düşer. Oyu düşer partinin. Yazık.”

Muharrem İnce, “Peki, bunu kim yaptırıyor?” sorusu üzerine de “İmzalara bakıp söyleyebilirsiniz. ‘CHP kapatılmalıdır. CHP vakıf yapılmalıdır’ diyen Genel Başkan Yardımcısı, imza atıyor, 164 kişiyi disipline gönderiyor. Yani ben, imzaya bakarım söylerim” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun partideki bazı uygulamalardan haberi bile olmuyor

İnce, bunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun rolü olup olmadığına dair soruya da “Bu tür olaylarda kraldan fazla kralcı olanlar, her zaman öndedir” karşılığı verdi.

Program sunucusu Ahmet Hakan Coşkun’un “O zaman bu, daha çok parti içinde parti yönetiminin yaptığı bir iş” yorumu üzerine İnce, “Ama yani onlar da MYK üyeleri. Ben, Genel Başkanın bazı konulardan haberinin olduğunu bile düşünmüyorum. Bazı konularda… Haberinin olduğunu bile düşünmüyorum” dedi. İnce, Kılıçdaroğlu’nun bu konudan haberinin olup olmadığını ise bilmediğini, bu konuyu kendisiyle konuşmadığını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA