Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-11-2019 09:33

Perinçek: ABD’nin YPG’ye verdiği silahlar TSK’ya geçiyor

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ABD’nin terör örgütü YPG’ye verdiği silahların Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine kaydedildiğini ileri sürdü.

Perinçek: ABD’nin YPG’ye verdiği silahlar TSK’ya geçiyor

ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye verdiği ileri sürülen binlerce TIR dolusu silahın akıbeti hakkındaki iddialar, gündemdeki yerini koruyor. ABD yetkilileri, silah yardımını gizleme gereği duymuyor; çünkü YPG’yi bir “terör örgütü” olarak değil, müttefik Kürtler olarak tanımlıyor. Söz konusu silah yardımının mikdarı konusunda Türkiye’de sürekli farklı rakamlar telâffuz ediliyor. 30 TIR ile 60 bin TIR arasında değişen rakamlar konusunda resmî ve net bir açıklama yok.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bu mikdarı ‘40 bin TIR dolusu silah’ olarak dile getiriyor. Perinçek’e göre, ABD’nin YPG’ye destek olarak gönderdiği silahlar, Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından TSK tarafından ele geçiriliyor ve TSK envanterine kaydediliyor.

Perinçek, CNN Türk’te yayınlanan “Tarafsız Bölge” programında, ABD’nin Suriye savaşında yenildiği iddiasını dile getirirken, “Ne oldu Amerika’nın verdiği 40 bin TIR silah? Hani?” diye sordu. Program sunucusu Ahmet Hakan Coşkun’un “Nerede o silahlar şimdi?” sorusuna karşılık, “Türk Ordusunun envanterlerine giriyor. Ben, bunu bir sene evvel söyledim. O silahlar, dedim, istediği kadar versin, Türk Ordusunun envanterine girecek. Şimdi bizim ordumuzun eline geçiyor o silahlar” dedi.

Perinçek, “Peki, PYD çekilirken o silahlarla birlikte mi çekiliyor?” sorusu üzerine de “Hepsini götüremez. PYD’nin hangi gücü var? 40 bin tane TIR’ı var mı götürsün? 40 bin TIR silahı nasıl götürecek? Hadi en fazla 4 tane kamyonu vardır; onlar da yollarda yarım kalır. PYD’nin silah götürecek hali yok” diye konuştu.

PYD, YPG, SDG

Suriye’de faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından “PKK/KCK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD terör örgütü” olarak tanımlanıyor.

PYD’nin silahlı kanadı ise YPG ismiyle anılıyor. Türkiye’nin YPG’yi PKK ile eş değer tutup ABD’yi bir terör örgütü ile iş birliği yapmakla suçlaması üzerine YPG, adını Suriye Demokratik Güçleri olarak değiştirmişti. Türkiye’de YPG’yi terör örgütü olarak görmeyen çevreler, örgüt için SDG kısaltmasını kullanıyorlar.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA