Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-11-2019 05:37   Güncelleme : 05-11-2019 07:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye gidecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD’ye yapması planlanan ziyaretin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği kesinlik kazanmadı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Washington’daki bazı çevreler ABD-Türkiye ortaklığını çalışmaz hale getirmek için çok uğraşıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye gidecek mi?

ABD Devlet Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği skandal mektubun ortaya çıkması, ABD Temsilciler Meclisi’nin Ermeni tasarısı ile Türkiye’ye yaptırım tasarısını kabul etmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretini zora soktu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’den dönüşünde uçakta kendisine sorulan ‘ABD’ye ziyarette bulunacak mısınız?’ sorusuna “Öyle gözüküyor” diye cevap vermiş; bir televizyon yayınında da “Tabii ki bu davete icabet edeceğiz ve bir heyet olarak gideceğiz. Orada da görüşmelerimizi yapacağız ve bu mektubu da tabii ki yanımızda götürüp kendisine göstereceğiz” demişti.

Erdoğan, daha sonra TBMM’de kendisine sorulan aynı soruya, “Şu anda henüz kararımı vermedim; ama soru işareti” diyerek cevap vermişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Erdoğan’ın muhtemel ABD ziyareti konusunda twitter sayfasında şu değerlendirmede  bulundu:

“Washington’daki bazı çevreler ABD-Türkiye ortaklığını çalışmaz hale getirmek için çok uğraşıyor. İttifakların gerçek değerini anlayan, serinkanlı bir yaklaşımın oluşacağını umuyoruz. Kasım ziyareti için karar nihayetinde Cumhurbaşkanımıza aittir.”

Kalın: Ziyaretin gerçekleşmemesi de mümkündür

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir gazetecinin “ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD ziyaretini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediğini söylediği ve ziyaretin geri çevrilip çevrilmeyeceği” konusundaki sorusu üzerine, ziyaretin Trump’ın daveti üzerine planlandığını, bugüne kadar da bununla ilgili değişen bir şey olmadığını vurguladı.

Sözcü Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Trump bu daveti yaklaşık 3 hafta kadar önce kendisi bizzat yaptı bir telefon görüşmesinde... Daha sonra biz mevkidaşlarımızla görüşerek daveti belirledik. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir ziyaret talebi söz konusu olmamıştır. Ziyaretin olup olmayacağına dair değerlendirmemiz şu anda devam ediyor. Bu ziyaretten amacımız Washington’a gitmiş olmak değil, tam tersine ülkemizin çıkarları doğrultusunda somut neticeler elde edebilmektir. Savunma sanayisinden terörle mücadeleye, Suriye’deki gelişmelerden ikili ticaret hacminin artırılmasına kadar Amerika Birleşik Devletleri ile yürüttüğümüz pek çok konu var. Bunlarla ilgili somut adımların atılması, neticelerin elde edilmesi, bizim birinci önceliğimizdir. Ziyaretin sebebi de amacı da budur. Eğer bu hedefe ulaşabileceğimize dair tereddütlerimiz izale olmazsa, bu ziyaretin gerçekleşmemesi de mümkündür; ama bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız değerlendirmelerini halen yapıyorlar. Nihaî olarak kararını yakın birkaç gün içinde belki vereceklerdir. Bu ziyaret talebi bizden gelmemiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle bir talebi olmamıştır. Sayın Trump’ın daveti üzerine planlanmış bir ziyarettir. Olup olmayacağına dair değerlendirmelerimiz de şu aşamada devam etmektedir.”

Öztrak: Beyaz Saray’a gitmek isteyen Erdoğan

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi:

“ABD Temsilciler Meclisinin hiçbir şekilde kabul edilemeyecek yasa tasarılarından sonra ABD’ye gitme konusunda Erdoğan, ‘Soru işareti var, daha karar vermedim.’ diyor ama ABD Başkanı çıkıyor, ‘Erdoğan Beyaz Saray’a gelmek istiyor’ diyor. Trump’ın açıklamalarından gördüğümüz şu: Beyaz Saray’a gitmek isteyen Erdoğan. Merak ediyoruz, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı’nın bu kâğıt parçasıyla, Beyaz Saray’a koşa koşa gitmek istemesinin arkasındaki neden nedir? Kendileri bunu milletimize derhal açıklamak zorundadır. Bu kadar hakaret taşa yapılsa taş ortasından çatlar ama Anayasa’ya göre Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumakla yükümlü olan ve cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden Erdoğan, her nasılsa bu kadar hakareti sindirebilmektedir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA