GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-11-2019 08:16

Kalın: Arınç’ın KHK açıklaması kendi şahsî görüşüdür

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın “KHK bir faciadır” açıklamasının kendi şahsî görüşü olduğunu söyledi. Kalın, “ ‘bir faciadır’ dediğinizde, 15 Temmuz darbe girişimi faciasını adeta gölgeleyen bir tutum sergiler gibi algılanırsınız” dedi.

Kalın: Arınç’ın KHK açıklaması kendi şahsî görüşüdür

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, gazeteci Kemal Öztürk’ün YouTube kanalında KHK’lıların durumunu değerlendirmiş ve “KHK bir faciadır” demişti.

Tayyar: Savcıları göreve çağırıyorum

AK Parti eski Gaziantep Milletvekili, Gazeteci Yazar Şamil Tayyar, Arınç’ın değerlendirmelerine twitter sayfasında tepki göstermiş, “Arınç... FETÖ’yü aklama çabası, artık parti içi sorun değil yargının konusudur. Savcıları göreve çağırıyorum” diye yazmıştı.

Kalın: Bülent Bey’in açıklamaları, kendi şahsî görüşleridir

Bülent Arınç’ın açıklamaları, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a da soruldu.

Bir gazeteci, “Sayın Bülent Arınç’ın birkaç gündür yaptığı açıklamalar gündemde. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra KHK ile görevden atılanlar ve ayrılmak zorunda bırakılanlar için ‘KHK bir faciadır’ açıklamasında bulundu. Muhalefetten ‘FETÖ propagandası yapılıyor’ yorumları geldi. AK Parti’li Şamil Tayyar’dan da ‘Savcıları göreve çağırıyorum’ şeklinde açıklama geldi. Sayın Arınç’ın açıklamaları Cumhurbaşkanlığının görüşlerini yansıtmakta mıdır, yansıtmamakta mıdır?” diye sordu.

Kalın, bu soruya “Öncelikle Bülent Bey’in açıklamaları, kendi şahsî görüşleridir, Yüksek İstişare Kurulu adına yapılmış bir açıklama değildir” diye cevap verdi.

Kalın, KHK’lerin, o günün, o olağanüstü şartların altında, içerisinde hayata geçirilen bir uygulama olduğunu belirterek, “KHK’ler 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir tercih değil, bir zorunluluk haline gelmiş bir uygulamadır” dedi.

Sözcü Kalın, sözlerine şöyle devam etti:

 “Zira siz, böyle bir terör örgütünün böyle bir saldırısıyla karşı karşıya kaldığınızda, binlerce militanıyla devletin her yerine sızmış bir örgüte karşı mücadele etmek durumunda kaldığınızda, siz de olağanüstü tedbirler almak zorundasınız. Zaten kanun hükmünde kararnamelerin (KHK) temel mantığı da budur. Normal şartlar altında, normal yasal prosedürlerle yapılır. Bir kere bunun altını çizmemiz lâzım. KHK’ler, durup dururken gündeme alınmış bir şey değildir.

O gece yaşadıklarımızı, ondan önce ve sonra yaşadıklarımızı hepimiz biliyoruz. O gece, Cumhurbaşkanımız ve ailesini dahi öldürmeye kasıt niyetiyle yola çıkanların hamdolsun milletimizin direnişiyle, Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve liderliğiyle oyunlarının boşa çıkartıldığını, planlarının başlarına geçirildiğini hep birlikte gördük. Olayı orada bırakmak devlet açısından da millet açısından da büyük bir zaaf olurdu. Zira 251 insanımızı şehit eden, 1193 insanımızı gazi bırakan, sakat bırakan, yaralayan bir terör örgütüne karşı hiçbir şey yapmayalım, elbette hiçbir devlet diyemezdi. O günün o şartları içerisinde de bu tedbirler uygulanmıştır. Süreç içerisinde KHK’nin aldığı kararlar çerçevesinde görevinden uzaklaştırılan yahut mağdur olanlar varsa bununla ilgili de mekanizmalar kurulmuştur. Oralara da binlerce başvuru yapılmıştır. Bunların da çok önemli bir kısmı neticelendirilmiştir. Görevlerine iade edilenler olmuştur, edilmeyenler olmuştur. Burada her bir vakanın nevi şahsına münhasır olduğunu da akılda tutmak gerekir.

Bir genelleme yaptığınızda, ‘bir faciadır’ dediğinizde, 15 Temmuz darbe girişimi faciasını adeta gölgeleyen bir tutum sergiler gibi algılanırsınız doğal olarak. Bunun yerine KHK’ler ile ilgili alınan kararların hukuk zemini çerçevesinde yargı yoluna götürülmesi, başvuru yapılması yönünde neler yapılabilir, bunlar üzerinde durulmuştur ve bununla ilgili mekanizmalar da zaten kurulmuştur.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bu mekanizmaların işlemekte olduğuna işaret ederek, “Dolayısıyla, bunu böyle bir küllî (genel) hükümle zemmetmeye çalışmak doğru bir yaklaşım değildir. Kendi şahsi görüşleridir, dediğim gibi” şeklinde konuştu.

Bülent Arınç ne demişti?

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, gazeteci Kemal Öztürk’ün YouTube kanalında KHK’lilerin durumu hakkında şunları söylemişti:

Gördükçe yerin dibine geçiyorum

“KHK bir faciadır. Allah biliyor ki en az 7-8 televizyondaki mülâkatımda, en son da sadece buna dikkat çekmek için ‘Yahu biz bir maaş alacaksak bu Yüksek İstişare Kurulu’ndan, bunun yarısını burs olarak öğrencilere zaten veriyordum, gene vereceğim, yarısını da KHK mağdurlarına vereceğim’ demiştim. Çok eleştirildim; ama ben sadece KHK faciasına dikkat çekmek için bunu yaptım. Bu zaten yaptığım bir şey benim. Çevremde o kadar çok bu felâketi yaşayan insan var ki, ben onlara acıyorum, merhamet ediyorum. Aslında onlardan da özür diliyorum. Evime temizlik yapmaya gelen, daire başkanlığından ihraç edilmiş bir kadını gördükçe, eşi polis, ihraç edilmiş bir başka kadını gördükçe ben yerin dibine geçiyorum ve onlara birkaç kuruş daha fazla vereyim de bir katkım olsun diyorum. Kırıkkale’den yumurta getirip de kapı kapı satmaya çalışan bir genel müdür yardımcısı gördüğüm zaman felâket görüyorum. Bir benzinliğe gittiğim zaman bir Danıştay üyesinin pompa tuttuğunu gördüğüm zaman acı duyuyorum. Bir lokantada, restoranda bulaşıkçı olarak çalışan bir genel müdür gördüğüm zaman perişan oluyorum. Bütün bunları yaşıyor Türkiye. Kimse savunamaz bunu.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA