SİYASET
Giriş Tarihi : 06-11-2019 02:16   Güncelleme : 06-11-2019 02:27

Erdoğan: Atatürk, ülkeyi parlamenter sistemle mi yönetmişti?

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, parlamenter sisteme dönülmesini isteyenlere tepki gösterirken, “Acaba gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi?” diye sordu.

Erdoğan: Atatürk, ülkeyi parlamenter sistemle mi yönetmişti?

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında, iktidar dönemlerinin icraatları hakkında bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, ülkenin geleceğine bıraktıkları en büyük miras, en büyük armağan olacağını ileri süren Erdoğan, bu sistemden rahatsız olanlar olduğunu belirterek, “Diyorlar ki bu, geleneğimize ters bir yapı. Yeri geliyor diyorlar ki, ‘Biz, Atatürk’ün partisiyiz’. Acaba gazi, parlamenter demokrasiyle mi idare etmişti ülkeyi?” diye sordu.

Erdoğan, son yıllarda sık sık tekrarladığı “IMF bizden borç istedi” söylemini bu gün de tekrarlayarak şöyle konuştu:

“IMF bizden 5 milyar Dolar, belki de Avro borç istedi. Arkadaşlara dedim ki verin. Ve ne oldu biliyor musunuz? Sonra baktılar ki bu çılgın Türklerin sağı solu belli olmaz, herhalde bu 5 milyar Avroyu verecek, almaktan vazgeçtiler.”

“Eski Merkez Bankası Başkanı laf dinlemiyordu”

Sistem değişince, Merkez Bankası Başkanını görevden alma yetkisini de aldığını ileri süren Erdoğan, “Ve böylece önceki Merkez Bankası’nı (başkanını) görevden aldık; çünkü laf dinlemiyor adam” dedi. Erdoğan, faizleri düşürdüklerini ve bunun sonucu olarak enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini ifade ederek, “ve döviz kurunu nispeten stabil hale getirdik” diye konuştu.

Konuşmasında terörle mücadele çalışmalarına da değinen Erdoğan, Batılı ülkelere “Diyarbakır’daki il teşkilatını niye terk ettiniz? Ey Batı, orada il teşkilatının önündeki anneleri niye görmediniz? Niye görmüyorsunuz? İşinize gelmiyor” dedi.

Son terörist de etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, “Kimse bizden bunu durdurmamızı beklemesin” dedi.

“FETÖ neden Amerika’da tutuluyor?”

Erdoğan, isim vermeden “terörist başı FETO” diyerek andığı Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmeyişinden dolayı ABD yönetimine sitem etti. Erdoğan, “1999 yılında Amerika’ya sığınan bu terörist başı FETO, o günden bugüne acaba Amerika’da niye tutuluyor? Mahkemelerimizin verdiği 90’ı aşan dosyayı bunlar gördükleri halde acaba bunu orada niye saklıyorlar? Neden bu kadar buna önem veriyorlar? Bu soruyu kendimize sormamız lâzım. Bulunmayan bir Hint kumaşı değil. Demek ki burada başka projeler var” diye konuştu.

DEAŞ lideri Bağdadi’nin ABD için önemli olduğu kadar ‘FETÖ denilen terörist başının’ da Türkiye için önemli olduğu ifade eden Erdoğan, Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesini istedi.

Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturma teşebbüsü karşısında Barış Pınarı Harekâtı düzenlemek zorunda kaldıklarını ifade eden Erdoğan, “32 bin civarında TIR, silah yüklü, araç-gereç, mühimmat yüklü olarak benim ülkeme Irak tarafından giriyor ve bu terör örgütlerini destekliyorsa, haa, burada bir şey var demektir” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ ‘Askerimizi çekiyoruz’ dediler, çekmediler”

“ ‘Askerimizi çekiyoruz’ dediler. Çektiler mi? Hayır. Oyalıyorlar. Hep oyalama taktikleri… Ve bu terör örgütlerini terör örgütü olarak adeta kabul etmediklerini son 2018 terör raporunda bakıyorsunuz, yaptıkları açıklamayla da ortaya koydular.”

Bazı ülkelerin Türkiye’ye silah satışını yasakladıklarına işaret eden Erdoğan, “Yaav bunlar bizim için leblebi çekirdek yaav. Biz, bunu zaten üretiyoruz. Bunu benim Karadeniz’deki zaten vatandaşım yapıyor yaa, üretiyor. Bunlar, problem değil” dedi.

Türkiye sınırlarına yapılan yoğun saldırılar sebebiyle acil ihtiyaç duyulan hava savunma sistemlerini satmadıkları için Rusya’dan S-400 aldıklarını söyleyen Erdoğan, “Buna rağmen durmadılar. Projenin kurucu ortağı olduğumuz, üreticisi konumunda bulunduğumuz, parasının da bir kısmını, ki 1 milyar 400 milyon dolardır, ödediğimiz F-35 savaş uçaklarımızı bize teslim etmek istemediler. Bunun üzerine biz de öncelikle kendi millî muharip savaş uçağımızın geliştirilmesi sürecini hızlandırdık” diye konuştu.

“Arada bir de mektuplar yazıyorlar”

Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın skandal mektubuna ise üstü kapalı olarak şöyle temas etti:

“Her gün birileri çıkıyor, ülkemizi tehdit ediyor. Meclislerinde, bizim için hiçbir hükmü olmayan kararlar alıyorlar. Gazetelerinde, mürekkebinden kin ve kan damlayan yazılar yazıyorlar. Ekranlarda ağızlarını köpürterek analizler yapıyorlar. Arada bir de mektuplar yazıyorlar. Eee? Böyle yapınca Türkiye, korkup geri mi çekiliyor?”

Bizi yaptırımla korkutanlar, bizim için tek yaptırım merciinin Allah olduğunu bilmiyorlar galiba” diyen Erdoğan, “Bu bayrak inmez, bu ezan susmaz, bu ülke bölünmez, bu millet diz çökmez, bu devlet inşallah ilelebet payidar kalır” şeklinde konuştu. Erdoğan’ın bu sözleri, partililer tarafından ayakta alkışlandı.

Türkiye’nin Suriye ve Irak topraklarında tek bir terörist kalmayana kadar mücadelesini sürdüreceğini tekrarlayan Erdoğan, Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için Suriye’de yeni şehirler inşa edene kadar buradaki işlerinin bitmeyeceğini dile getirdi. Erdoğan, belirledikleri Güvenli Bölge sınırları içinde hâlâ teröristlerin bulunduğunu bildiklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

Ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız

“Amerika ve Rusya ile vardığımız mutabakatlara bağlıyız. Bir şartla, muhataplarımızın da sözlerini yerine getirmeleri halinde bu geçerlidir. Her iki tarafta da belirlediğimiz güvenli bölge sınırları içinde halen teröristlerin bulunduğunu biliyoruz. Bizi ‘Teröristleri buradan çıkardık, buralar teröristlerden arındırıldı.’ laflarıyla aldatamazlar. Buralar teröristlerden arındırılmış değil. Ne Tel Rıfat’ta ne de Münbiç’te halen teröristler oralardan çıkarılmış değil. Aynı şekilde Rasulayn’ın doğusunda, güneyde yine teröristlerden bu bölgeler arındırılmış değil. Bir taraftan zaten ‘Petrolü ben çok severim’ dediği zaman ne var orada? Petrolün yanında petrolü beraber üreteceği teröristler var. Oraları bu teröristler işletiyordu. Bütün geçim kaynakları orasıydı. Güvenli Bölge sınırları ötesindeki teröristler de güvenlik güçlerimize yönelik saldırılar düzenliyor. Bu duruma seyirci kalmayacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA