SİYASET
Giriş Tarihi : 06-11-2019 04:02

Başbakanlık Müşaviri, Adil Öksüz’le ne görüştü?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz günü bir Başbakanlık Müşavirinin karakolda darbenin kilit ismi Adil Öksüz’le görüştüğünü belirtti. “Senin ne işin var? Kim seni görevlendirdi?” diye soran Kılıçdaroğlu, müşavirin “Gittim, görüştüm, Erdoğan’a bilgi verdim” açıklaması yaptığını söyledi.

Başbakanlık Müşaviri, Adil Öksüz’le ne görüştü?

Kılıçdaroğlu, darbe teşebbüsünün ardından yakalanan herkese kelepçe takılırken Adil Öksüz’e takılmadığına da dikkati çekerek, “Öksüz’ün ayrıca konum belirleme konusunda özel bir cihaz olan GPS cihazı var. Onu Adil Öksüz nereden buldu? Hangi kamu kurumu GPS cihazını Öksüz’e verdi?” diye sordu.

***

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

“Ecevit, hiç kimsenin önünde diz çökmedi”

Kılıçdaroğlu, bugünün, eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in vefatının 13. yılı olduğunu hatırlatarak Ecevit’in bir yazar, şair, saygın, hiç kimsenin önünde diz çökmeyen bir politikacı olduğunu söyledi.

Ecevit’in varlığının Türk siyaset tarihinde son derece önemli bir süreci başlattığını anlatan Kılıçdaroğlu, CHP’ye sosyal demokrasi ilkelerinin gelmesi açısından Ecevit’in çok önemli görevler üstlendiğini “halkçı bir genel başkan” olarak tarihteki yerini aldığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, gönüllerdeki yeri hiç silinmeyecek olan Ecevit’i rahmet ve saygıyla andığını dile getirdi.

“251 şehit adına 309 milyon liranın hesabını soracağım”

“Benim unutacağımı sanıyorlar, asla unutmayacağım. Kürsüye çıkarken ‘hak, hukuk, adalet’ diye slogan atılıyordu. 15 Temmuz şehit ve gazilerinin hakkını ve hukukunu mutlaka sonuna kadar arayacağım.” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Onlar bu işin lafını yaptılar, vakıf kurdular, 309 milyon lira para topladılar. Vakfın adresi ne? Belli değil. Vakfın telefonu ne? O da belli değil. Vakfın yöneticileri kim? O da belli değil. 251 şehit, 2 bin 194 gazi adına bu hesabı sonuna kadar soracağız. Ben soracağım, Meclisin genel kurulunda milletvekili arkadaşlarımız da soracak. Hakkı, hukuku ve adaleti sağlayıncaya kadar mücadelemiz devam edecek.

Yine soracağız, Tank Palet Fabrikasını unuttuğumu sanıyorlar. Asla unutmadık. Özellikle bunu dile getirirken ülkücü kardeşlerime sesleniyorum. Ben, ülkücü kardeşlerime sesleniyorum, birileri rahatsız oluyor. Ne kadar rahatsız olursan ol, bu ülkenin silah fabrikasını yabancı bir orduya peşkeş çekersen, önünde ben varım, kapı gibi duracağım, mücadele edeceğim.”

“Gizli tanıklarla istedikleri kişileri tutuklayabiliyorlar”

Kemal Kılıçdaroğlu, geçen günlerde tahliye olan ve bugünkü grup toplantısına katılan eski milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Eren Erdem’e “Hoş geldin” dedi. Kılıçdaroğlu, “490 gün hapiste kaldı ama bugünkü düzende çok yadırganacak bir şey değil çünkü bir saray hükümeti, devleti var. Dolayısıyla yargı bağımsız değil, ülkede demokrasi yok. Her türlü baskı, şiddet var. Gizli tanıklarla istedikleri kişileri tutuklayabiliyorlar, istedikleri kişileri hapse atabiliyorlar ve beyefendinin arzusuna göre de serbest bırakabiliyorlar. Yani adalet yok.” diye konuştu.

Bütün bunlara rağmen CHP olarak adaleti sağlamak için her türlü mücadeleyi sonuna kadar yapacaklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, Hava Harp Okulu öğrencilerinin ailelerinin de aralarında olduğunu, onların da hakkını sonuna kadar savunacaklarını vurguladı.

“Hapiste düşünce suçlusu olmaz”

Bazı gazetecilerin tahliye olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Hapiste gazeteci, yazar, avukat olmaz. Yani hapiste düşünce suçlusu olmaz. Bir insan farklı düşünüyor diye hapse atmak asla doğru değil. Hapse atılan bir ülkede demokrasi yok demektir. Oysa bizim savunduğumuz demokrasidir. Herkesin düşüncelerini özgürce dile getirdiği güzel bir Türkiye’den yanayız. Kendi içinde barışık bir Türkiye’den yanayız” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Osman Kavala’nın da 735 gündür hapiste olduğunu hatırlatarak, onun da bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istediklerini dile getirdi.

“Kayyumu nasıl ve hangi gerekçeyle atıyorsun?”

Demokrasiyi, kendileri gibi düşünmeyenler için de savunduklarını belirten Kılıçdaroğlu, kayyum atamalarını bu bağlamda eleştirdiklerini söyledi. Seçime girecek kişinin savcılıktan belge aldığını, Yüksek Seçim Kurulu’nda hakimlerin onayından geçtiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Seçime giriyor, kazanıyorum ve beni kayyum atayarak görevden alıyorlar. Ne için? Hakim var; suçluysam mahkemeye verirsin. Kayyumu nasıl ve hangi gerekçeyle atıyorsun? Bilmemiz lazım.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara, Balıkesir, Bursa büyükşehir belediye başkanları görevden alındığında da aynı şeyleri söylediklerini, demokrasinin herkesin ortak paydası olduğunu ifade etti.

Demokrasinin herkes için vazgeçilmez bir alan olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, demokrasiyi büyütmenin, düşünce özgürlüğünü derinleştirmenin, eşit yurttaş olarak haklara sahip çıkmanın herkesin ortak görevi olduğunu kaydetti.

Kılıçdaroğlu, yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarının kelepçelenip 10 saat ayrı ayrı hücrelerde tutulup bir başka kente gönderilmelerinin doğru olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Seçimle gelen, halkın desteğini alan birisinin eline 10 saat kelepçe vuramazsınız. Üstelik sevk ettiğiniz araçta kelepçe vuracaksanız. Bu asla demokrasi açısından doğru değildir. Farklı düşüncelerdeyiz, farklı siyasi görüşlerdeyiz ama ben de insanım, onlar da insan. Ben de demokrasi istiyorum, onlar da demokrasiyi istemek zorundalar, ben de bayrağımı seviyorum, onlar da bayrağımızı sevmek zorundalar, ben de vatanımı seviyorum, onlar da vatanlarını sevmek zorundalar. Dolayısıyla demokrasiyi sadece kendimiz için değil, bizim gibi düşünmeyen insanlar için de savunmak zorundayız.”

“RTÜK Başkanı, ahlâksızca para alıyor”

Demokrasinin aynı zamanda “adalet” olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) isimli bir kuruluşun olduğunu, bu kurumun iyi kaynaklarının, çok büyük imkânlarının olduğunu anlattı. Kılıçdaroğlu, RTÜK üyelerinin aldıkları aylığın olağanüstü olduğunu belirterek, her partiden milletvekili sayısına göre RTÜK’e üye seçildiğini, CHP’nin de iki üyesinin bulunduğunu belirtti.

CHP’nin RTÜK üyesi Faruk Bildirici’nin “RTÜK Başkanının yasalara aykırı gelir sağlamasını, bir yolsuzluğu, yasa dışılığı” dile getirdiği için üyelikten düşürüldüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, “RTÜK yönetiminden 6 kişi, Bildirici’nin üyeliğini düşürüyorlar. Kim seçmişti? TBMM. Kaç kişi seçmişti? 600 milletvekili. Kim düşürdü? 6 kişi düşürdü. Yani Parlamentonun üstündeki bir gücü görüyor musunuz? Kendi kendilerine çalıp oynuyorlar.” dedi.

“Sanıyorlar ki biz bundan vazgeçeceğiz. Sanıyorlar ki oradaki üyemiz aynı iddiaları sürdürmeyecek. Sanıyorlar ki bundan sonra gelen üyeler de aynı iddiaları sürdürmeyecek.” diyen Kılıçdaroğlu, aynı iddiaları sonuna kadar kararlılıkla ve azimle sürdüreceklerini vurguladı.

RTÜK Yasasının 38. maddesini hatırlatarak RTÜK Başkanının kurumun görev alanıyla ilgili olmamak kaydıyla bir yere yönetim kurulu üyesi atanabileceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Peki nereye atanıyor bu zat? Bu zat, Türksat yönetim kurulu üyeliğine atanıyor. Türksat, yayın iletim yetkisi bulunan ve üst kurul kayıtlarında ‘06118’ sicil numarası ile kayıtlı bir platform. Yani doğrudan RTÜK’ün alanına giriyor. Buraya atanıyor ve buradan yasa dışı para alıyor. Altını çiziyorum ahlâksızca para alıyor.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, RTÜK Başkanını “Buradan istifa et, eğer sen para alacaksan ve bu kadar gücün varsa bir sürü kamu kuruluşu var. Arpalık kadar bir sürü yer var. Git oralarda yönetim kurulu üyeliği yap, paranı al” diye uyardıklarını belirterek Bildirici’nin bu konuyu yargıya taşıdığını dile getirdi.

“GPS cihazını Adil Öksüz’e hangi kamu kurumu verdi?”

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Adil Öksüz’ün ismini defalarca dile getirdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu kişinin 15 günü “Kazan’a arsa bakmaya gittiğini” söylediğini aktardı.

Kılıçdaroğlu, o gün yakalanan herkese kelepçe takılırken Adil Öksüz’e takılmadığına dikkati çekerek “Adil Öksüz’ün kim olduğunu herkes çok iyi biliyor orada ama özel korumaya alınıyor. Öksüz’ün iki cep telefonu var. Diğerlerinin cep telefonları toplanıyor, beyefendinin iki cep telefonu var. Öksüz’ün ayrıca konum belirleme konusunda özel bir cihaz olan GPS cihazı var. Onu Adil Öksüz nereden buldu? Hangi kamu kurumu GPS cihazını Öksüz’e verdi? Bunu defalarca sordum. Öksüz’ün ifadesi dahi alınmadı.” dedi.

Kayınpederi, kayınvalidesi bulunmasına rağmen Öksüz’ün bulunamadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“15 Temmuz, Adil Öksüz yakalanmadan aydınlığa kavuşamaz”

“Bulmak istemediler. O nedenle 15 Temmuz darbe girişimi aydınlanmış değildir. 15 Temmuz darbe girişimi Adil Öksüz yakalanmadan aydınlığa kavuşamaz. Ben bunu dile getirdiğim zaman dediler ki ‘Adil Öksüz hakkında soruşturma açıldı.’ O dönem kullandığım cümle; ‘Siz, onu benim külahıma anlatın.’ Şimdi külahıma anlattılar. Adil Öksüz’ü kaçıranların tamamı serbest bırakıldı. Hava Harp Okulu öğrencileri, yazarlar, çizerler, avukatlar niye içeride? En önemli kişi, olayı aydınlığa kavuşturacak kişi serbest bırakılıyor, serbest bırakanların tamamı beraat ediyor ama Hava Harp Okulu öğrencileri hapiste. Ne için? Hangi gerekçeyle? Bu mudur adalet? Adil Öksüz gerçeği aydınlanmak zorundadır.”

“Başbakanlık müşaviri, Adil Öksüz’le görüşmeye gitti”

Başbakanlığı döneminde Binali Yıldırım’a ‘Adil Öksüz’ün kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız, o GPS cihazlarını hangi kurum Türkiye’ye ithal etti önce ona bakacaksınız. O kurumdan bu cihaz Öksüz’e nasıl verilmiş ona bakacaksınız. O zaman bütün olayları çözersiniz’ dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz günü ortalık toz dumanken bir başbakanlık müşavirinin karakolda Adil Öksüz’le görüşmeye gittiğini kaydetti.

“Senin ne işin var? Kim seni görevlendirdi?” diye soran Kılıçdaroğlu, müşavirin “Gittim, görüştüm, Erdoğan’a bilgi verdim” açıklaması yaptığını aktardı.

Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili çok soru bulunduğunu, muhalefet şerhleri olduğu için 15 Temmuz Araştırma Komisyonu raporlarının yayımlanmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Devlet Adil Öksüz’ün aldığı nefesi bile takip etmiştir”

“Bunu özellikle AK Parti’ye oy veren kardeşlerime ifade ediyorum; bir olayın aydınlanması lâzım. 251 şehidimiz, 2 binin üzerinde gazimiz var. Peki, bu olay aydınlanmayacak da hangi olay aydınlanacak? Adil Öksüz’ü serbest bırakıyorsunuz. Adım gibi eminim devletin kurumları onun nefes aldığını dahi takip etmiştir. Etmemesi mümkün değil. Niye yakalanmadı? Hangi gerekçeyle yakalanmadı? Kim yakalamadı? Kimden talimat gitti? Bunların aydınlığa kavuşması lâzım. Zaman içinde zaten kavuşacak, buna kesinlikle eminim.”

“Üreten toplumun saygınlığı olur”

Üretimi, “Alın teri dökmek, kimseye muhtaç olmayacak geliri elde etmek ve bir toplumun en önemli işlevlerinden biri” olarak niteleyen Kılıçdaroğlu, “Üreten bir toplumun dünyada saygınlığı olur, geleceği parlak olur, kişi başına gelir yüksek olur, yatağa aç giren çocuklar olmaz, işsizlik belâsı olmaz, herkesin geliri rahat geçinebileceği seviyeyi yakalar” dedi.

Kılıçdaroğlu, üretmenin aynı zamanda “ele güne muhtaç olunmaması” demek olduğunu, çiftçinin ürettiğini ancak borç batağı içinde bulunduğunu ve bunun tam bir sosyal yaraya dönüştüğünü anlattı.

Üretecek çiftçinin tepesinde banka ve finans kurumlarının olduğunu, icra ile mücadele ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“ ‘Deponun yarısı sizden yarısı bizden’ sözüne ne oldu?

“Bugün borcunu ödeyemeyen on binlerce çiftçi var. Ödeme durumu yok, geliri yok. Kendi mal varlığını eşinin üzerine yapıp, hülle ile boşanan çiftçi var. Ne yapsın adamcağız? Başka çaresi yok. Veya kendi mal varlığını üçüncü bir kişiye verip, ondan sonra ‘Ben iflas ettim borçlarımı ödeyemiyorum’ diyen çiftçi var. ‘Borçlarımı ödeyemiyorum’ diye kendisini yakan çiftçi var. ‘Borçlarımı ödeyemiyorum’ diye intihar eden çiftçi var. Ne olacak bu çiftçinin hali? Seçim öncesi ne diyorlardı? Özellikle AK Parti’ye oy veren çiftçi kardeşlerime sesleniyorum; geldiler, televizyonlara çıktılar, oturdular, konuştular. Dediler ki ‘Hiç meraklanma deponun yarısı sizden yarısı bizden.’ Dediler mi? Dediler. Kim söyledi? Dönemin AK Parti Başbakanı söyledi. Geldik seçim bitti, ortada traktör var ama hacizli. Ne yarısı onlardan ne yarısı sizden. Dolayısıyla ekemeyecek konuma geldiniz. O zaman ne olacak? Önümüzdeki seçimlerde gideceksiniz AK Partili kardeşim, sen de saraya ders vereceksin. Saraya ders verirsen bu ülkede demokrasi vardır anlamına gelir.”

“Herkesin borcu siliniyor ama çiftçininki silinmiyor”

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar’ın çiftçilerin borçlarının yapılandırılmasına dair açıklamasını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Sayın Bayraktar’ın bilmediği ya da atladığı bir şey var: Ortada hükümet yok. Ne hükümeti? Rejim değişti Sayın Bayraktar, sizin haberiniz yok mu? Eskiden hükümet vardı ve hükümet Meclis’ten çıkardı. Şimdi hükümet yok. Saray devleti var. Sarayda bir grup var; oturmuşlar, bağlantıyı sarayla kurarsan, sarayın gönlünü yaparsan bunlar silinebilir ama sarayın gönlünü yapmazsan... Bak başkaları yapıyor bir gecede bütün vergiler de siliniyor, faizler de siliniyor. Her şey siliniyor; ama çiftçininki silinmiyor. O zaman senin üstüne düşen bir görev var, saraya ders vereceksin kardeşim. Saraya ders verdiğin zaman senin sesini herkes duyar. Saraya ders vereceksin.”

Çiftçinin kamu ve özel bankalara borcunun 116 milyar lira olduğunu, bu rakamın Tarım Kredi Kooperatiflerine olan 14 milyar liranın eklenmesi halinde ise 130 milyara çıktığını belirten Kılıçdaroğlu, çiftçinin nefes alamadığını dile getirdi.

“Süte 25 kuruşluk prim desteği seçimde sonra 10 kuruşa düştü”

Buna, çiftçinin ilaç, gübre, makine ekipmanı alırken tüccara yaptığı borcun dahil olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bütün bunlar olurken, çiftçi borç batağındayken, normalde teşvik edilmesi gerekirken süt üreticilerinden birden bir feryat çıktı. Ne feryadı? Seçimden önce, çiğ süte 10 kuruş olan süt prim desteğini 25 kuruşa çıkarmışlardı. Bak biz çiftçinin yanındayız 25 kuruşa çıktı ve oylarınızı verin. Gittiler verdiler oylarını. Verebilirler madem bu kadar ciddi bir teşvik veriyorsun, verdiler. Seçim bitti 25 kuruşu tekrar 10 kuruşa indirdiler. Şimdi süt üreticilerine sesleniyorum, senin vicdanına sesleniyorum; bunu yapana ders verdiğin gün senin sözün dinlenir, ders vermezsen bir dahaki sefer bir daha kandırırlar seni.”

Kılıçdaroğlu, Toprak Mahsulleri Ofisine ihalesiz yurt dışından ürün getirme yetkisi verildiğine işaret ederek, “İhaleye girmeyecek artık. En ucuz kim getirecek? Ona gerek yok. Bulacaklar bir yandaş, sözleşmeyi yapacaklar. Çiftçi batabilir, bizim çiftçimizin bir derdi yok. Çünkü çiftçinin oyunu çantada keklik olarak görüyor. Çiftçiyi aç bıraksam da, çiftçiye mazotu, ilacı çok pahalı da versem nasıl olsa bu çiftçi gelip bana oy verecek diyor. Önemli değil, o zaman çiftçinin burnundan getiririm diyor. Şimdi sen de sarayın burnundan getireceksin kardeşim. Sarayın burnundan getirdiğin zaman kaale alınırsın” diye konuştu.

2017- 2018 tohum desteklemelerinin halen ödenmediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, geçen sene soğan bulunmadığına, bu sene ise üreticinin soğanının elinde kaldığına dikkati çekti.

“Eti satacak yer bulamıyorlar”

Kılıçdaroğlu, kontrolsüz et ithalatı yapıldığına işaret ederek “Bütün depolar et dolu. İki sefer ihaleye çıktılar, ihaleye kimse girmedi. Eti satacak yer bulamıyorlar” dedi.

“Böyle bir tabloda Türkiye, saray ne yapıyor?” diye soran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Çiftçi kardeşim, unutma saray gitti, Sudan’da 99 yıllığına 780 bin dönümlük araziyi kiraladı. Kanola, pamuk, yağlı tohum ekmek için. Geliri onlar alacak, faturayı sen ödeyeceksin. Bunu defalarca söyledim. Hâlâ oy veriyorsun. Hâlâ oy vermeye devam et, biraz daha ezileceksin ve bunu göreceksin. Kendine acımıyorsan çocuklarına, ailene acı. Kendine acımıyorsan Türkiye’ye acı kardeşim. Yurt dışından buğday, patates, mısır getiren adama oy mu verilir? Yurt dışından et, canlı hayvan ithal eden adama oy mu verilir?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA