İSTANBUL
Giriş Tarihi : 06-11-2019 13:07

İstanbul, hatıralarına sahip çıktı; Paşabahçe vapuru onarılacak

Tarihi Paşabahçe Vapuru, Beykoz Belediyesi tarafından bakım ve onarımı yapıldıktan sonra toplu ulaşımda kullanılmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) devredilecek.

İstanbul, hatıralarına sahip çıktı; Paşabahçe vapuru onarılacak

Bir zamanlar Şehir Hatlarının gözdesi olan ancak yıllardır atıl durumda kalan, tarihî Paşabahçe vapuru, hurda olarak satılmaktan kurtuldu. Yıllarca İstanbul halkına hizmet veren, hatıralarla yüklü Paşabahçe vapurunun satışı ve sökümü için ihale düzenlenmiş, bu durumu üzüntüyle karşılayan İstanbullular, sosyal medyada vapurun yok olmaktan kurtarılması için çağrıda bulunmuşlardı.

Beykoz Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu raporuna göre Paşabahçe, yüzer hale getirilerek toplu ulaşım hizmetleri haricinde kullanılmamak, yolcu taşımada kullanılması şartıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesine bedelsiz olarak verilecek.

AK Parti, CHP ve MHP’li meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edilen komisyon raporunda, vapurun modernizasyonunun 2 yıl içinde tamamlanarak İBB’ye bedelsiz devri önerilmişti.

Paşabahçe vapuru hakkında

Çeyrek asırdır kaptanlık yapan Bilgehan Murat Miniç’in, “Boğaz’a en çok yakışan gemi” olarak nitelendirdiği, Şehir Hatlarının en büyük ve en hızlı en gemisi Paşabahçe, İtalya’da inşa edildi.

73,84 metre boyunda, 12,98 metre eninde, 3,90 metre derinliğinde, 1042 gross tonilatoluk, 839 ton boş ağırlığı bulunan tarihi yolcu gemisi, yıllar boyunca İstanbullulara hizmet verdi.

İstanbul Liman Başkanlığı, uzun süredir Beykoz’da atıl durumda bulunan geminin satışı ve sökümü için ihale düzenlemişti.

Kaptan Miniç, denize ilk çıktığı ve “eşsiz” olarak nitelendirdiği Paşabahçe vapurunun hikâyesini anlattı.

Önce savaş gemisi formunda tasarlanmıştı

Tarihî Paşabahçe vapurunun ilk etapta 2. Dünya Savaşı sonlarına doğru savaş gemisi formunda tasarlandığını ve kızağa konulduğunu belirten Miniç, savaşın sona ermesiyle birlikte Türkiye’den gelen talep üzerine geminin Şehir Hatları Vapuru formuna çevrildiğini söyledi.

İtalya’dan İstanbul’a 22 deniz mili hızla gelen geminin 17 Ekim 1952’de seferlere başladığını dile getiren Miniç, şöyle konuştu:

“Şehir hatlarının en büyük, en hızlı, en çok yolcu kapasitesi olan, hem ismiyle hem de duruşuyla Boğaz’a en çok yakışan gemiydi. Paşabahçe Vapuru, benim de 1992 yılında stajyer olarak denize ilk çıktığım gemidir. Beykoz’da bir Paşabahçe Mahallesi olmasından dolayı hem Beykoz için hem de İstanbul Boğazı için özel bir önemi var.”

Doğuma da şahitlik etti

Geçmişte bir kadının Eminönü-Adalar seferi sırasında Paşabahçe vapurunda doğum yaptığını anlatan Miniç, çocuğa deniz üzerinde doğması sebebiyle “Deniz” adı verildiğini söyledi.

Beykoz’dan da birçok kişinin tarihî Paşabahçe vapurunda gemici, makineci, yağcı olarak çalıştığını belirten Miniç, geminin Eminönü-Adalar ve Çınarcık-Yalova ekspres seferlerine 2010 yılına kadar devam ettiğini söyledi.

Şirket-i Hayriye’nin tek hatırası

Miniç, Paşabahçe vapurunun 2010’da çürüğe ayrılacağı söylendiğinde çok üzüldüklerini ifade ederek, “İstanbul kadim bir şehir, kadim şehirlerin de kadim değerleri olur. Şehir Hatları, Şirket-i Hayriye’den beri mazisi olan bir şirket. Bu mazinin de bugün kalan tek hatırası Paşabahçe Vapuru” dedi.

Miniç, Paşabahçe ile aynı sınıfa yakın olan gemilerin Dolmabahçe ve Fenerbahçe olduğunu, sonrasında da Bahçekapı ve Fahri Korutürk gemileri yapıldığını belirtti.

Birbirine benzer olan kardeş gemilere denizci tabiriyle “sister ship” dediklerini ancak Paşabahçe’nin kardeşi bulunmadığını belirten Miniç, sözlerine şöyle devam etti:

Boğaz’ın en hızlı, en güçlü gemisiydi

“Dolmabahçe ve Fenerbahçe vardı. Dolmabahçe 1994’te çürüğe çıkmıştı. Fenerbahçe gemisi de şu anda Sütlüce’deki Deniz Müzesinde sergileniyor. Paşabahçe, limana bağlandığı gün bile 2010 yılında Şehir Hatlarının en hızlı gemisiydi. O zaman 18 mil süratle giderdi. Şu anda bile Şehir Hatları işletmesinde 13-14 deniz milini geçen gemi yok. Paşabahçe, çürüğe ayrılacak dedikleri anda dahi Boğaz’ın en hızlı, en güçlü gemisiydi.”  

Miniç, “Türk filmlerinde önce Kız Kulesini görürsünüz, sonra yanından beyaz bir vapur geçer. O vapurların en yiğidi Paşabahçe’dir. İnşallah yaşatılır. İstanbullu bir denizci olarak bizim temennimiz bu yönde.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA