EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-11-2019 10:14

“Artık dünyaya ‘Merkez Bankası bağımsızdır’ diyemezsiniz”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın “Önceki Merkez Bankası başkanını görevden aldık; çünkü laf dinlemiyor adam” sözüne tepki göstererek, “Artık dünyaya ‘Merkez Bankası bağımsızdır’ diyemezsiniz” dedi.

“Artık dünyaya ‘Merkez Bankası bağımsızdır’ diyemezsiniz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’de yayınlanan “İşin Aslı” programında, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın, partisinin grup toplantısında söylediği Merkez Bankası ile ilgili sözlere tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“AK Parti’nin Sayın Genel Başkanı dedi ki, ‘Merkez Bankası başkanı sözümü dinlemedi, ben de görevden aldım’ dedi. Siz, kalkıp da dünyaya “Merkez Bankası bağımsızdır”ı anlatamazsınız artık, bitmiştir. Güven… Güven de bitmiştir orada. Bu lafı kullanmaması lâzım. Zaten (görevden) almaması gerekirken aldı. ‘Ben bunu alırım’ diyor. Alır, istediğini alır. O zaman parlamentonun çıkardığı, Merkez Bankası başkanlığına güven veren ilgili maddede, belli bir süre geçmedikçe görevlerinden alınamıyorlar, tıpkı TÜİK başkanı gibi. Demek ki iktidar istediği zaman görevden alıyor, istediği zaman istediği şekilde yasayı değiştiriyor, istediğini yapabiliyor. Dolayısıyla ‘Devlet’ dediğimiz bir kurum, sağlıklı yönetilmiyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA