GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-11-2019 06:55   Güncelleme : 08-11-2019 07:10

“Cumhurbaşkanı, beni eleştirenlerin çoğalmasını istemedi”

Eski TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, kendisinin “KHK bir faciadır” sözüne karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Esefle karşılıyorum” açıklamasını yorumladı. Arınç, “Sayın Cumhurbaşkanımız, beni eleştirmeye kalkanların çoğalmasını, etki alanı bulmasını arzu etmeyebilir” dedi.

“Cumhurbaşkanı, beni eleştirenlerin çoğalmasını istemedi”

Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Esefle karşılıyorum” açıklamasından 2 saat sonra 4 saat süren YİK toplantısı yaptıklarını ve toplantının çok olumlu geçtiğini belirterek, “Bunu neticeleriyle, hep beraber göreceğiz” dedi.

***

Eski TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Haber Türk’te yayınlanan “Nedir Ne Değildir?” programına telefon bağlantısı ile katılarak, KHK konusunda söylediklerini açıkladı.

“YİK toplantısının neticelerini hep beraber göreceğiz”

Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Esefle karşılıyorum” açıklamasından 2 saat sonra YİK toplantısına gittiklerini ve 4 saatlik toplantının çok olumlu geçtiğini söyledi. Arınç, “Belki bazı arkadaşlarımız ‘Atıyorsun’ diyecektir; bunu neticeleriyle hep beraber göreceğiz” dedi. Arınç, toplantıdan sonra yayınlanan metnin de çok olumlu bir metin olduğunu söyledi.

YİK’ten istifa ettiğine dair haberlerin doğru olmadığını belirten Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Esefle karşılıyorum” açıklaması üzerine “Herhalde gereğini yapacaktır” beklentisi içinde olanlara karşı şunları söyledi:

“Benim zamanında çok gereğini yaptığım işler oldu; ama bu konu üzerinde bana hiç kimse böyle bir teklifte bulunmadığı gibi, ben de böylesine yüce bir görevden bu vesileyle ayrılmak gibi bir düşüncenin içinde değilim. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımız, YİK’in bundan sonra çok daha önemli hale geldiğini, hem iç, hem dış meselelerde çok daha iyi çalışacağımızı söyledi.”

“İtirazım KHK’ların tamamına ya da çıkarılış şekline değildi”

“Kanun Hükmünde Kararnameler faciadır” sözünün, KHK’ların tamamı veya çıkarılış şekliyle ilgili olarak söylenmiş gibi algılandığını belirten Arınç, kendisinin bunu kast etmediğini ifade etti.

Bülent Arınç, 15 Temmuz gecesi televizyon yayınlarına telefonla bağlanarak darbeye karşı çıktığını hatırlatarak, ertesi gün ve daha sonrasında da bu konuda üzerine düşeni yaptığını söyledi. Arınç, “O gece Sayın Cumhurbaşkanımızın halkımıza ümit ve güven veren, ‘Sokağa çıkın, darbeye karşı gelin’ çağrısı olmasaydı, Türkiye büyük bir felâkete uğrayacaktı ve hatta bu çağrıyı cumhurbaşkanımızdan daha başka biri yapsaydı da eminim sokağa 3 kişi çıkmazdı. İşte liderlik budur, halka güven vermek budur, halkın önderi olmak budur. Allah cumhurbaşkanımızdan da razı olsun” diye konuştu.

“Beraat veya takipsizlik alanlar, iddianame bekleyenler var”

“KHK bir faciadır” ifadesini belki kullanmaması gerektiğini dile getiren Arınç, 15 Temmuz’un ardından ya sıkıyönetim ya da olağan üstü hal (OHAL) ilânından başka seçenek olmadığını, OHAL ilân edilerek de en doğrusunun yapıldığını söyledi. OHAL ilânı ve KHK uygulamasının o şartlarda bir mecburiyet olduğunu, buna hiçbir itirazının olmadığını ifade eden Arınç, OHAL’in sona ermesinden sonra da OHAL Komisyonu kararlarının yargıya taşındığını, halen Ankara’da 6 idare mahkemesinin bu kararlara karşı yargı mercii olduğunu söyledi.

Bülent Arınç, KHK ile kurumlarından ihraç edildikten sonra haklarında dava açılanlardan mahkemede beraat edenler ve haklarında bir iddianame tanzim edilmeden takipsizlik kararı verilenlerin yanı sıra, aradan 3 sene geçmiş olmasına rağmen haklarında bir iddianame yazılmamış, takipsizlik kararı da verilmemiş kişiler olduğuna işaret etti.

“Yargı ile komisyon kararları arasında bir çelişki var”

Arınç, gazeteci Kemal Öztürk’ün YouTube kanalında yaptığı açıklamayı, “o konuşmanın temeli şudur” diyerek, şöyle özetledi:

“Yargı sonunda beraat etmiş, arkasından veya takipsizlik kararı alınmış, veya soruşturmaya yeter hiçbir şey bulunamamış insanlar hakkında iade işlemleri yapılmalı diyorum ben. Sayıları belki çok azdır. Bunu Adalet Bakanımız da bilir, diğer merciler de bilir. Çünkü OHAL Komisyonu’nun incelediği dosyalarda belki sadece yüzde 10’unda iade kararı verildi. Geri kalanda da işte gazete aboneliği veya ne bileyim Bank Asya’da para yatırmak veya bir aktif bilmem ne sendikasına üye olmak, idarî bakımından, tedbir bakımından bir unsur olarak görünüyor. Yargı ile komisyon kararları arasında bir çelişki var. Benim anlayışıma göre, yargı kararını vermişse, artık o kararın gereği yapılmalıdır. İnanın bunu söyledim. Yeminle söylüyorum, bunu ifade ettim.”

“Cumhurbaşkanı, beni eleştirenlerin çoğalmasını istemedi”

Söylemek istediğini “KHK bir faciadır” şeklinde ifade etmiş olmasının yanlış anlaşılabileceğini düşünen arkadaşlarının, bu konuya açıklık getirmesi tavsiyesinde bulunduklarını belirten Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Iğdır’da yaptığım basın toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımızı çok haklı buldum; çünkü o, devletin de başı, partimizin de genel başkanı. Parti içinden ve dışından bu cümleye bakarak beni eleştirmeye kalkanların çoğalmasını, etki alanı bulmasını arzu etmeyebilir.”

“Seyyar itirafçılar türedi”

“Seyyar itirafçılar türediğini” ifade eden Arınç, “Konya’ya gidiyor Konya’da isim veriyor, Erzurum’a gidiyor Erzurum’da isim veriyor, Lagostu magostu, bir sürü gizli tanıklar, en sonunda, Hacı Brunson’ın davasında olduğu gibi, gizli tanık da kalmıyor ortalıkta, adam elini kolunu sallaya sallaya Amerika’ya gidiyor” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA