GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-11-2019 21:52

Mübarek gecelere neden ‘kandil’ diyoruz?

Osmanlı Padişahı 2. Selim döneminde (1566-1574) camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere “kandil geceleri” denilmiştir.

Mübarek gecelere neden ‘kandil’ diyoruz?

Bunlar Mevlid, Regaib, Mi‘rac, Berat ve Kadir geceleridir. Bazen Arapça “leyl” (gece) kelimesi eklenerek leyle-i Kadr, leyle-i Berât ... şeklinde de kullanılır. Bu gecelerin kutlanma tarihleri, kamerî takvime göre şu şekilde belirlenmiştir:

Mevlid kandili rebîü’l-evvel ayının on ikinci; Regaib, receb ayının ilk Cuma; Mi‘rac, aynı ayın yirmi yedinci; Berat, şâban ayının on beşinci; Kadir ise ramazan ayının yirmi yedinci gecesi... (Zikredilen rakamlar daima geceden sonra gelen güne aittir.)

Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi’ne göre Mevlid kandili, Hz. Peygamber’in doğumu münasebetiyle kutlanır. Mevlid kutlamalarını ilk ihdas eden zatın Erbil Atabegi Muzafferüddin Kökböri (ö. 630/1233) olduğu kabul edilir. Bu kutlama için toplananlara mevlid kıssaları okumayı ilk başlatan kişinin ise Mısır Çerkez hükümdarlarından biri veya Mısır Fâtımîleri olduğu söylenir. Makrîzî’nin Fâtımî bayramlarıyla ilgili yazdıkları, bu konuda onların önceliğini teyit eder mahiyettedir.

Osmanlı döneminde mevlid kandillerinde çeşitli kutlama faaliyetleri icra edilirdi. İbnü’l-Hâc gibi bazı fakihler, mevlid münasebetiyle yapılan eğlencelere ve israf olduğu gerekçesiyle çok sayıda kandil yakılmasına karşı çıkmıştır.

Süyûtî, mevlid gecelerinde toplu halde Kur’ân okunmasını ve Resûl-i Ekrem’e dair sohbetlerin ardından yemek ikram edilmesini bid‘at-ı hasene olarak görmektedir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA