SİYASET
Giriş Tarihi : 10-11-2019 09:06   Güncelleme : 10-11-2019 09:08

Özkiraz: Cumhurbaşkanı boşluğunu Karamollaoğlu dolduruyor

Kamuoyu araştırma şirketi AKAM’ın Yönetim Kurulu Başkanı Özkiraz, Türkiye’de ‘devlet adamlığı’ anlamında fiilî olarak hissedilen cumhurbaşkanı boşluğunu Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’nun doldurduğunu söyledi. Özkiraz, “Liderler görüşmesi yapıyor, makul olmayı öneriyor, 1921 Anayasasından bahsediyor. Yani ‘Kürtleri yok saymayın’ diyor aslında. Tam olarak devlet adamlığı yapıyor ve fiilî boşluk olan cumhurbaşkanlığı boşluğunu bizim muhalefet liderlerimiz dolduruyor” diye konuştu.

Özkiraz: Cumhurbaşkanı boşluğunu Karamollaoğlu dolduruyor

Avrasya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (AKAM) Yönetim Kurulu Başkanı, Stratejist Kemal Özkiraz, YouTube üzerinden yayın yapan Babıali TV’de gazeteci Suat Toktaş’ın sorularını cevapladı.

Suat Toktaş, Karamollaoğlu’nun liderler ziyareti, yeni kurulacak partilerle olan teması gibi faaliyetleriyle, Saadet Partisi’nin kendi özgül ağırlığının ötesinde bir etki oluşturduğunu belirterek, Kemal Özkiraz’a, “siyasette Saadet faktörü”nü nasıl değerlendirdiğini sordu.

Saadet Partisi’nin, siyasette kapladığı hacmin çok üzerinde etki alanı oluşturabildiğini belirten Özkiraz, Saadet Partisi ile aynı damardan gelen bir iktidarın yanlışlarının yine Saadet Partisi tarafından dile getirilmesinin, etki alanının genişlemesinin sebeplerinden birisi olduğunu ifade etti.

Bu etkinin Saadet Partisi’ne oy olarak dönmeyeceğini ileri süren Özkiraz, sözlerine şöyle devam etti:

İktidarda devlet adamlığını yöneten kimse yok

“Saadet Partisi’nin derdi de zaten daha fazla oy almak değil, iktidarı değiştirmek de değil asıl amacı. Yani tabii ki iktidarın değişmesini ve kendisinin iktidarın bir parçası olmasını istiyordur; ama amaç o değil. Temel Karamollaoğlu, son dönemde Türkiye’nin en büyük açığından yararlanıyor. Türkiye’de bir cumhurbaşkanı yok fiilen. Bunu Kemal Kılıçdaroğlu, son 3 yıldır çok başarılı yaptı, çok başarılı yönetti. Türkiye’de bir cumhurbaşkanı olmayışının açığını, referandumdan 6-7 ay kadar öncesi de dahil olmak üzere, Türkiye’de fiilen bir cumhurbaşkanı yok. Türkiye’de AK Parti’nin genel başkanı var, başbakanlığı fiilen yöneten bir Tayyip Erdoğan var ama cumhurbaşkanlığını, devlet adamlığını yöneten bir kimse yok Türkiye’de. Muhalefet partileri de, bunu Kemal Kılıçdaroğlu denedi. Kürt siyasî hareketiyle MHP’den kopmuş İYİ Parti’yi, hatta MHP seçmenlerinin bir kısmını da CHP’nin adayları etrafında toplayabildi, bu ‘makul lider’ algısıyla. Aynısını Temel Karamollaoğlu da 2 yıldır yapıyor. O da sağda yapıyor aynısını. Liderler görüşmesi yapıyor, makul olmayı öneriyor. 1921 Anayasasından bahsediyor. Yani ‘Kürtleri yok saymayın’ diyor aslında. Tam olarak devlet adamlığı yapıyor ve fiilî boşluk olan cumhurbaşkanlığı boşluğunu bizim muhalefet liderlerimiz dolduruyor.

Sorumlu bir muhalefetimiz olmasaydı, AK Parti 50 kere giderdi

Çünkü bizim muhalefetimiz, Hollanda’daki Villepin gibi bir muhalefet olsa, Fransa’daki Le Pen gibi bir muhalefet olsa, iktidar bin kere dağılırdı ama ülke de dağılırdı. Ülkeyi dağıtmamak pahasına, ülkeyi dağıtmamak için iktidarı dağıtamıyor bizim muhalefet liderleri. Bizim muhalefet liderlerimiz gerçekten vicdanlı insanlar. İktidardan çok daha sorumlu davranıyorlar. 5 milyon mültecinin olduğu bir ülkede mülteci karşıtlığı yapan bir siyasî parti yok Suat Bey. Bu, Allah’ın bir lütfu. Bu ülke için Allah’ın lütfu bu. Düşünsenize, Hollanda’daki ırkçılar gibi, Fransa’daki Le Pen gibi bir siyasî liderin olduğunu, Türkiye’de. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yahut Meral Akşener’in… Meral Akşener, milliyetçi damardan gelen bir kadın. Ben, kendisini şahsen tanırım. Çok da severim, çok da vicdanlı bulurum. İnançlı, vicdanlı bir kadındır. Kıyamaz. Yani yapsa %20 alacağını bilir, AK Parti’den; ama o mülteci düşmanlığını yapamaz. Kemal Kılıçdaroğlu bunu (mülteci düşmanlığını) yapmaz. Temel Karamollaoğlu bunu yapmıyor. Bizim muhalefetimiz, iktidardan çok daha vicdanlı, çok daha sorumlu davranıyor. Çünkü iktidarı devirmek uğruna… İktidarın hep sözü var; ‘AK Parti gitsin de ne olursa olsun’… Böyle bir muhalefetimiz yok bizim. Böyle bir muhalefetimiz olsaydı, zaten Suriye savaşından sonra AK Parti 50 kere giderdi. Bizim böyle bir muhalefetimiz yok. Hatta muhalefetimiz şunu söylüyor: ‘Yaav ne yapalım, buna katlanalım ama ülkeyi elde tutalım; ülkeyi dağıtmayalım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA