GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-11-2019 02:10   Güncelleme : 12-11-2019 19:29

“İngiliz istihbaratçının İstanbul’da ölümü bir suikast olabilir”

Kudüs TV Haber Müdürü Ramazan Bursa, eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in İstanbul’a yerleşmiş ve İstanbul’da ölmüş olmasının çok dikkat çekici olduğunu belirterek, bir suikasta uğramış olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Bursa, “Bunu eski çalıştığı MI6’in yapmış olması ihtimali de var, El Muhaberat’ın da… Ama bunları söylemek için çok erken” dedi.

“İngiliz istihbaratçının İstanbul’da ölümü bir suikast olabilir”

Kudüs TV Haber Müdürü Ramazan Bursa, Suriye’de Esad rejimi aleyhine ‘kimyasal silah’ provokasyonları tertiplediğini iddia ettiği “Beyaz Miğferler / White Helmets”in kurucusu, eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in İstanbul’da ölü olarak bulunmasını, Rus haber sitesi Sputnik’in Türkçe servisine değerlendirdi.

“Beyaz Miğferler hazırladı, Batı ülkeleri vurdu”

Ramazan Bursa, Batılı ülkelerin bir “yardım kuruluşu” olarak nitelendirdiği “Beyaz Miğferler”in kurucusu olan Gustaf Edward Le Mesurier’in İstanbul’daki şüpheli ölümünün, Beyaz Miğferler’in MI6 başta olmak üzere, istihbarat örgütleriyle bağlantısını kesin olarak ortaya koyduğunu ileri sürdü.

‘Şam yönetimi kimyasal silah kullandı’ iddiasını içeren bir takım videoların hazırlanmasıyla Beyaz Miğferler kuruluşu arasında irtibat kuran Bursa, “Bu videolar üzerinden Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere toplandılar ve Suriye’yi vurdular. Sonrasında bu işlerin böyle olmadığı ortaya çıktı” dedi.

“Beyaz Miğferler, Suriye’de Batı hesabına çalıştı”

Beyaz Miğferler’in başta MI6 olmak üzere çeşitli istihbarat örgütlerinin desteklediği bir örgüt olduğunu ileri süren Bursa, şunları söyledi:

“Bu şebeke, Suriye’de fevkalade Batı’nın hesabına birçok iş yaptı. Bu artık ortaya çıktı. Beyaz Miğferler’in savunulacak hiçbir tarafı yok. Kimse bunları masum, sadece sivillere yardım eden bir kuruluş olarak gösteremez. Ayrıca, Beyaz Miğferler’in kurucusu olan ve İstanbul’da ölen kişinin de eski İngiliz İstihbaratı elemanı olduğunu düşünürsek, başta İngiliz İstihbaratının içinde olduğu, belki de başka istihbaratların da destek vermiş olduğu sivil savunma örgütü görüntülü bir şebeke olduğunu açıkça görebiliriz. Başka istihbarat örgütlerinin de desteği olabileceğini söylüyorum çünkü yakın geçmişte Beyaz Miğferler’in büyük bir bölümü Suriye’den tahliye edilirken buna İsrail de destek vermişti. Örgüt elemanları, Avrupa’nın değişik kentlerinin yanı sıra Kanada’ya da gitmişti.”

“İngiliz istihbaratçının İstanbul’da olması ve ölmesi dikkat çekici”

İstanbul Valiliği’nin açıklamalarından Mesurier’in ailesiyle beraber İstanbul’da yaşadığının anlaşıldığını belirten Bursa, sözlerine şöyle devam etti:

“Ölen eski İngiliz istihbaratına mensup kişinin İstanbul’da olması ve ölmesi çok enteresan, dikkat çekici. Bunun üzerinde durulması gerekiyor. Ayrıca resmî açıklamalardan anladığım kadarıyla bu kişi, ailesiyle burada olduğuna göre, buraya yerleşmiş gibi gözüküyor. Bu kişinin İstanbul’da yerleşik olması da ayrıca düşündürücü.

“Ölüm haberleri, Türk medyasının tavrının değiştiğini gösteriyor”

Yalnız bu olayın ardından bir dönem Beyaz Miğferler’in savunmasını yapan Türk medyasının da tavrı değişti. Zira bu kişinin ölümü, sadece İngiliz vatandaşının ölümü veya eski bir İngiliz istihbaratı üyesinin ölümü şeklinde de verilebilirdi; ama medyada çıkan haberlerde, direkt olarak “Beyaz Miğferler’in kurucularından” ifadesi kullanıldı. Yani, Türk medyası, Beyaz Miğferler’in masum bir sivil toplum örgütü olmadığını zımnen kabul etmiş gibi gözüküyor. Tabii, Barış Pınarı Harekâtı’ndan sonra Şam-Ankara ilişkisinde bir takım değişiklikler oldu. Batı’nın Barış Pınarı’na yaklaşımı, bir takım ülkelerin çok şiddetli bir şekilde operasyona karşı çıkması ve değişik müdahillerin olmasının da Beyaz Miğferler’e yönelik tavrın değişmesinde rolü olabilir.”

“Suikast olma ihtimali yüksek”

Mesurier’in öldürülmüş olabileceğini söyleyen Bursa “Olayın oluş biçimine baktığımız zaman, yüzünde kesikler olması ve ayaklarında kırıklar olduğu ve sokakta ölü bulunduğu göz önünde bulunursa, bu hadisenin cinayet olması daha muhtemel gibi gözüküyor.  Şu andaki elde ettiğimiz bilgilere göre cinayet, suikast ihtimali daha güçlü. Kimin yapmış olabileceği sorusu ise çok zor bir soru. Bunu eski çalıştığı MI6’in yapmış olması ihtimali de var, El Muhaberat’ın da… Ama bunları söylemek için çok erken.”

“Beyaz Miğferler’in Suriye’deki görevleri bitti”

Ramazan Bursa, “Ben, Suriye’de Beyaz Miğferler’in görevini tamamladığını düşünüyorum. (…) Çünkü ülkeden tahliye edilmelerinin, İsrail üzerinden ve İsrail desteğiyle Avrupa’ya taşınmalarının sebebi buydu. Çok azı kalmıştı orada. Burada onların görevi bitti. Fakat bunlar çok kullanışlı bir örgüt. Burada da profesyonelleştiler. Belki değişik çatışma alanlarında bunlar daha sonra kullanılabilirler, karşımıza çıkabilirler; ama Suriye’de yapabilecekleri çok da fazla bir şey kalmadığı kanaatindeyim” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA