GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-11-2019 06:48   Güncelleme : 12-11-2019 09:53

“ ‘Kâbe Arab’ın olsun, Çankaya bize yeter’ yaklaşımıyla olmaz

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Atatürk’ün topluma Kemalettin Kamu’nun “Ne mucize, ne füsun / Ne örümcek, ne yosun / Kâbe Arab’ın olsun / Çankaya bize yeter” şiirindeki yaklaşımla sevdirilmeye çalışılması halinde, toplumun ‘Atatürkçülük’ hakkında olumsuz bir düşünceye kapılabileceğini söyledi.

“ ‘Kâbe Arab’ın olsun, Çankaya bize yeter’ yaklaşımıyla olmaz

Habertürk televizyonunda yayınlanan “Türkiye’nin Nabzı” programında, Atatürk tartışmaları ele alındı.

Perinçek: Suriye harekâtları, Atatürk mevzileridir

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Türkiye’nin, Türk Ordusunun ve Türk Milletinin mevzisinde olmayanların Atatürk’ün mevzisinde de olmadıklarını söyledi. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekâtı ile Türkiye’nin ikinci bir istiklâl savaşı olduğunu belirten Perinçek, “Şimdi birinci İstiklâl Savaşında mevzilenmek bugün kolay; çünkü orada gazi olmak, şehit olmak diye artık bir şey söz konusu değil; ama Fırat Kalkanı’nda, Barış Pınarı’nda, Zeydin Dalı’nda, Afrin’e girerken veyahut da 15-16 Haziran gecesi sahici kurşunlarla savaş veriliyor; o bakımdan Atatürk mevzisi, buralar ve buralarda olmayanların Atatürkçülük sergilemeleri, ‘vatan, millet, Sakarya’ nutku düzeyinde oluyor” diye konuştu.

Dervişoğlu: Kimsenin Atatürk sevgisini ölçecek bir barometresi yok

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, bazı çevrelerin Atatürk’ü yeni keşfettiklerini, bir kesimin ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kurduğu cumhuriyet konusunda duyarlılık sergilediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Geçmiş dönemlerde keşke herkesin elinde Türk bayrağı ve Atatürk posteri olsaydı diyorum. O zaman belki 12 Eylüller, 12 Martlar da yaşanmamış olacak, bu sosyal çalkantılar oluşmayacaktı. Bugün herkesin doğruda buluşmasının anlamlı olduğu kanaatindeyim. Kimsenin Atatürk sevgisini ölçecek bir barometresi yok elinde. Dolayısıyla geçmiş dönemlerde Atatürk’e karşı ön yargısı olanların bugün Atatürk’ü keşfetmiş olmalarının sevindirici olduğunu söylüyorum; ama Anıtkabir’e, Dolmabahçe Sarayı’na, cumhuriyetin kurucusunu kaç kişi ziyaret etti diye numaratör koymayı da yerinde bulmuyorum.”

Dervişoğlu, “Ben, sadece Atatürk’e değil, onu kaybeden millete de ağladım dün” dedi.

Atıcı: Bu kavgalar, ne bizim ne Türkiye’nin işine yarar

CHP 26. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, “Atatürk üzerinden ayrıştırıcı bir söylem, bir eylem yapmamak gerekiyor. Bugün Türkiye’de ayrıştığımız pek çok alan var. Siyasî görüşlerimiz ayrı, dinî görüşlerimiz ayrı olabilir, mezhepsel, ırksal pek çok ayrılığımız var. Bu ayrılıklar üzerinden yapacağımız kavgalar, ne bizim, ne de Türkiye’nin işine yarar” dedi.

Atıcı, son yıllarda cumhuriyet değerleri yıpratılmaya çalışıldıkça milletin daha da birleştiğini kaydetti.

Atıcı, şöyle konuştu:

“Ben, bu ayrımcı dili kullananların bu yönden bir hayır işlediğini bile düşünüyorum. Örneğin Anıtkabir’de herkesin, Atasının önünde falanca kişiye, Recep Tayyip Erdoğan’a veya Kılıçdaroğlu’na veya bir başkasına slogan attığınız zaman halk, sizden uzaklaşıyor. Diyor ki ‘Bir dakika, Atatürk hepimizindir’. Burada kimseye slogan atmayacaksınız. Ya da ne bileyim işte 10 Kasım’ı geçirdik; herkes kutlamalar yaptı, herkes tweetler yayınladı; ama Atatürk’ün resmi yerine Tayyip Erdoğan resmi koyarsanız ve 10 Kasım’ı kutlarsanız, halk diyor ki, ‘Ben sizden soğuyorum. Ben, birleşmek istiyorum.’ Bütün bunları bir araya getirdiğimizde, halkın tabanda birleştiğini görüyoruz.”

Pekin: Atatürk milleti kutuplaştırmamıştır

Eski Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanı İsmail Hakkı Pekin de, Atatürk’ün İstiklâl Savaşı sırasında çok geniş bir kesimi kucaklayıp birleştirdiğini, kutuplaştırmadığını belirterek, “ ‘O odur, onun giyimi budur, ya da bunun fikri budur, bu dindardır, bu bilmem nedir’ diye ayırmamıştır” dedi. Pekin, gençlerin, Cumhuriyetin temel felsefesine sahip çıkan kişilere oy vermelerini istedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız” sözünü hatırlatan Pekin, “Yapabilsek keşke bu işi. Umarım bu da yapılır. Çok daha iyi yerlere, çok daha güzel yerlere geliriz; ama sadece… şey geçti tabii… Maalesef 12 Eylül’de böyle bir dönem yaşadık; heykeldi, rozetti, vesaireydi falan… Atatürk’ü gerçekten kullandık o zaman. Gerçekten birileri kullandılar Atatürk’ü ve böyle bir ayrım oldu. Her geçen gün, bu ayrımın azaldığını görüyorum” diye konuştu.

Kaya: Cumhurun Cumhuriyetle hiçbir zaman sorunu olmadı

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya da, Atatürk tartışmalarının merkezinde rövanş mantığı olduğunu ifade ederek, “Rövanş mantığından kurtulamadığımız müddetçe bizim sorunların üstesinden gelme (şansımız yok)” dedi.

Atatürk’ün ve Cumhuriyetin bu toplumun ortak değeri olduğunu belirten Kaya, “Hiç kimsenin bu değerler üzerinden tekrar yeni bir kamplaşma alanı açması gibi bir duruma gelmemesi lâzım” diye konuştu.

“Cumhurun Cumhuriyetle hiçbir zaman sorunu olmadı; ama Cumhuriyetin sanki cumhurla bazı problemleri oldu gibi… Veya algı böyle oluştu. Bu oluşan algıdan dolayı da FETÖ gibi yapılanmalar doğdu” diyen Kaya, Atatürk ya da Osmanlı üzerinden yeni kamplaşma alanları açılmasının yanlış olacağını ifade etti. Kaya, bu tür hataların Türkiye’yi 15 Temmuz ihaneti ile karşı karşıya bıraktığına işaret etti.

Perinçek’in “15-16 Temmuz mevzisi” sözlerine dair görüşü sorulan Mustafa Kaya, şunları söyledi:

“15-16 Temmuz mevzisi, bu milletin bağımsızlık mücadelesi verdiği çok önemli bir gün ve aynı Sakarya gibidir. Bunda hiçbir problem yok. ‘15 Temmuz’a nasıl gelindi?’ sorusuna aslında ben cevap aramak istiyorum. Yani ben, Cumhuriyetin sanki cumhurla problemi varmış derken, bunu kast ediyorum. Yani o oluşan boşluğa FETÖ gibi yapılanmalar nasıl sızdı? Orayı nasıl istismar etti? O istismar üzerinden nasıl yapılandı da biz, 15 Temmuz gibi bir ihanetle karşı karşıya kaldık? Benim odaklanmak istediğim nokta burası.”

Ersanel: Tartışmalar enerji kaybına sebep oluyor

Gazeteci Necder Ersanel de her anma ve kutlama günlerinde tekrar tekrar Atatürk veya Atatürk karşıtlığı üzerinden bir tartışma üretilmesinin büyük enerji kaybına sebep olduğunu vurguladı.

Ersanel, “Benim açımdan bakın bugüne en çok denk düşen, Mustafa Kemal açısından, antiemperyalist kimliği ve bağımsızlık anlayışıdır. Tam buna ihtiyacımız olan ve bunun… Bu, işte bu stratejik bir şey üretmiştir. Atatürk’ten sonra bunu biz, çok bozduk. Yani ‘Amerika bizi etkiledi’ falan; evet, tamam. Sen müsaade etmezsen etkiler” diye konuştu.

Ersanel, her Cumhuriyet Bayramı’nda, her 10 Kasım’da bu tür tartışmaların yaşanmasının bir patinaj olduğunu belirterek, “(Buradan) çıkalım artık” dedi.

Pekin: Ayrıştırıcı değil birleştirici unsurlarımıza sahip çıkalım

Eski Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanı İsmail Hakkı Pekin de, Türkiye’de hâlâ Orta Çağ’ın konularının tartışılmakta olduğunu ifade ederek, “Orta Çağ’ın konularıyla uğraştığımız sürece, bu toplumda çok daha büyük ayrışmalar olabilir. Onun için mümkün olduğu kadar birleştirici unsurlarımıza sahip çıkıp, insanları kutuplaştırmamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Kaya: ‘Kâbe Arab’ın olsun, Çankaya bize yeter’ yaklaşımıyla olmaz

Mustafa Kaya, 15 Temmuz’a gelene kadar toplumun neden kendisini mutlu etmediği ve gidip bir yerlerde çare ararken neden FETÖ’nün çatısının altına gittiğine odaklanmak istediğini ifade etti. Kaya, bazı uygulamaların millet nezdinde yanlış anlaşılması ve yanlış takdim edilmesinin, toplum kesimleri arasında uçurum oluşturduğunu söyledi.

Atatürk’ün topluma Kemalettin Kamu’nun “Ne mucize, ne füsun / Ne örümcek, ne yosun / Kâbe Arab’ın olsun / Çankaya bize yeter” şiirindeki yaklaşımla sevdirilmeye çalışılması halinde, toplumun da ‘Atatürkçülük’ adına olumsuz bir düşünceye kapılabileceğini dile getirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA