GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-11-2019 05:30   Güncelleme : 13-11-2019 05:56

İstihbaratçısının ölümünden dolayı İngiltere’den Rusya’ya suçlama

İngiliz Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat, İstanbul’da ölü bulunan eski İngiliz istihbaratçısı James Le Mesurier’in Rusya tarafından hedef gösterildiğini iddia etti.

İstihbaratçısının ölümünden dolayı İngiltere’den Rusya’ya suçlama

Financial Times gazetesine açıklama yapan Tugendhat, Le Mesurier’in ölümü hakkında, “Suriye’de insan haklarını savunma konusunda yaptığı kahramanca çalışma, ona pek çok düşman kazandırdı ve Rus yetkililer onu sık sık terör örgütleriyle ilişkili olmakla suçladı” dedi.

Tugendhat, Le Mesurier’in ölümüne dair soruşturmaya İngiliz yetkililerin de dahil olması gerektiğini kaydetti.

Daily Telegraph gazetesi de İngiliz istihbarat örgütleri ve hükümetinin, Le Mesurier’in ölümüyle ilgili gelişmeleri yakından izlediğini ancak ölüm sebebi hakkında bir hükme varmak için erken olduğunu düşündüklerini aktardı.

Gazete, ismi açıklanmayan bir Suriye uzmanının da görüşlerine yer vererek, Le Mesurier’in “akıl almaz bir baskı altında olduğunu” ve “hedef haline geldiğini” yazdı.

Kraliçe’den nişan almıştı

Suriye’de faaliyet gösteren ve Beyaz Miğferler adıyla tanınan yardım örgütünün kurucusu olarak bilinen Le Mesurier, 2016’da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’ten Britanya İmparatorluğu nişanı almıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Le Mesurier’i İngiltere’nin dış istihbarat servisi MI6’nın çalışanı olmakla suçlamış, MI6’nın Balkanlar ve Orta Doğu operasyonlarında görev aldığını iddia etmişti.

Singapur’da asker bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Le Mesurier’in İngiltere’nin ünlü askerî akademisi Sandhurst’tan mezun olduğu, görev yerleri arasında Kuzey İrlanda, Bosna Hersek ve Kosova’nın bulunduğu belirtiliyor.

Le Mesurier’in, ölümü sırasında evde bulunan eşiyle geçen yıl evlendiği ifade ediliyor.

Le Mesurier, önceki gün Beyoğlu’ndaki evinin önünde ölmüş halde bulunmuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA