KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 13-11-2019 17:27

Osmanlı tatlıları İtalyanlara tanıtıldı

Geleneksel Osmanlı tatlıları, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen etkinlikle İtalyanlara tanıtıldı.

Osmanlı tatlıları İtalyanlara tanıtıldı

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Roma Türk Kültür Merkezi ile Ordu Ünye Belediyesi ve Ünye Çok Amaçlı Toplum Merkezi’nin (ÇATOM) iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte, Ünye Müze Müdürü İhsan Akbulut, Osmanlı mutfağına özgü tatlıların yapılışı ve Türk kültüründeki tüketim alışkanlıklarına dair bir sunum yaptı.

Etkinliğe, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Eski Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Ünye ÇATOM Başkanı Selma Hasdemir ve çok sayıda İtalyan davetli katıldı.

Programın açılışında konuşan Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, tatlıların Türk mutfağındaki yeri ve önemine değinerek, “Tatlılar, bizim için misafirlerimizi ağırlarken, aynı zamanda karşı tarafa gösterilen önemin nişanesidir” dedi.

Eski Ordu Milletvekili Hamarat da gösterdikleri ilgiden dolayı davetlilere teşekkür ederek, “Umarım tatlılarımızı beğenirsiniz. Ama tamamını getiremedik. Burada olmayan tatlılarımızı tatmak için sizi memleketimize davet ediyoruz” dedi.

İhsan Akbulut’un sunumunun ardından, Şef Ercan Yılmaz ve ekibinin hazırladığı, Osmanlı tatlılarından helatiye, paluze, baklava, lokma, sütlaç, helva, aşure, kadayıf, kalburabastı ve lokum ikram edildi.

İtalyan konuklardan büyük ilgi gören tatlılar, kısa sürede tükendi.

“Çok verimli bir ziyaret oldu”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “YEE Roma’nın organizasyonu, Ünye ÇATOM Derneğimizin katkılarıyla Osmanlı tatlılarını tanıtmak ve tattırmak münasebetiyle bir etkinlik düzenlendi. Bizler de bu etkinlik kapsamında Roma’daki Yunus Emre Enstitümüzde bulunmaktan çok keyif aldık, gurur duyduk. Önemli otoritelerin katıldığı bu toplantıda bölgemizin turizm destinasyonlarını anlatmak, o bölgede ziyaret edilebilecek yerleri aktarmaya yönelik bir fırsat da bulduk” diye konuştu.

Tavlı, İtalya ziyaretinin çok olumlu ve verimli geçtiğini belirterek, “İtalyan dostlarımız, bizi özenle ağırladılar. Biz de onların bu ilgisinden çok memnun olduğumuzu, teşekkür ettiğimizi belirttik. Bununla birlikte İtalyanlarla bir kardeşlik, dostluk bağımız oluşması için Ascoli Piceno kentiyle kardeş şehir oluşturma noktasında, yarın bu kente bir ziyaretimiz olacak” dedi.

“Tatlı yiyip tatlı konuştuğumuz bir etkinlik oldu”

YEE Roma Türk Kültür Merkezi Müdürü Sevim Aktaş da şunları kaydetti:

“Hem ülkemizin hem de mutfak kültürünün tanıtımı, ilişkilerin geliştirilmesi bakımından oldukça pozitif, tatlı yiyip tatlı konuştuğumuz bir etkinlik oldu. İtalyan dostlarımız, bu akşamki etkinlikle Osmanlı saray mutfağından günümüze kadar gelen bütün tarihî ve kültürel özellikleri olan tatlılarımızı tattılar.”

Ünye ÇATOM Başkanı Hasdemir de bu etkinlikle YEE Roma bünyesindeki üçüncü etkinliklerini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Geleneksel Osmanlı tatlılarımızı ve Ünye’nin yerel tatlılarını Romalı misafirlerimizle buluşturduk. Ülkemizin zenginliklerini İtalyan dostlarımızla paylaşmaktan son derece mutluyuz” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA